Ադրբեջանի միջազգային գործընկերները պետք է ճնշում գործադրեն այդ երկրի վրա հայ գերիների հարցով. HRW-ի փոխտնօրեն
Ադրբեջանի միջազգային գործընկերները պետք է ճնշում գործադրեն այդ երկրի վրա, որպեսզի վերջինս պատասխանատվության ենթարկի այն անձանց, ովքեր դաժանորեն են վերաբերվել և խոշտանգել են Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի ժամանակ գերեվարված հայ զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել է միջազգային հայտնի իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի փոխտնօրեն Ռեյչել Դենբերը:
- Լեռնային Ղարաբաղում 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ շատ տեսանյութեր հրապարակվեցին տելեգրամյան մասնավոր ալիքներում և խմբերում, որտեղ երևում էր, թե ինչպես էին Ադրբեջանի զինծառայողները նվաստացնում, սպանում և անմարդկային այլ վերաբերմունք դրսևորում հայ մեծ թվով ռազմագերիների՝ ինչպես զինծառայողների, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ: Սա Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի ակնհայտ խախտում է, քանի որ կոնվենցիայում ասվում է, որ «ռազմագերիներին պետք է մարդկայնորեն վերաբերվել... Մասնավորապես, ռազմագերիները չպետք է ենթարկվեն ֆիզիկական խոշտանգումների... Նմանապես, ռազմագերիները պետք է մշտապես լինեն պաշտպանված, մասնավորապես ընդդեմ բռնության և ահաբեկման, ընդդեմ վիրավորանքների և հանրային հետաքրքրասիրության: Ռազմագերիների նկատմամբ վրեժխնդրության դրսևորումներն արգելված են»:  Ձեր կարծիքով, ինչպե՞ս պետք է միջազգային հանրությունն ու իրավապաշտպան կազմակերպություններն արձագանքեն ադրբեջանցի զինվորականների նման գործողություններին:
- Human Rights Watch կազմակերպությունն արձանագրել է դեպքեր, որտեղ Ադրբեջանի զինված ուժերը ռազմագերիների նկատմամբ բռնություն, արժանապատվությունը նվաստացնող գործողություններ, խոշտանգումներ են իրականացրել՝ ինչպես նրանց գերեվարելու, այնպես էլ տեղափոխման կամ տարբեր մեկուսարաններում պահելու ընթացքում: Մենք արձանագրել ենք նաև դեպքեր, երբ նրանք խոշտանգել են քաղաքացիական անձանց: Սրանք Ժնևի կոնվենցիայի լրջագույն խախտումներ են, որոնք հավասարազոր են պատերազմական հանցագործության: Ադրբեջանի միջազգային գործընկերները պետք է ճնշում գործադրեն կառավարության վրա՝ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար: Նրանք պետք է պարբերաբար հայցեն տեղեկատվություն և թարմացումներ հետաքննությունների ու դատական գործընթացների վերաբերյալ: Սա պետք է արվի Ադրբեջանի հետ երկկողմ հարաբերությունների շրջանակում, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ը, Եվրոպայի խորհուրդը և ԵԱՀԿ-ն:
- Ադրբեջանի կառավարությունը շարունակում է խախտել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին կնքված հրադադարի պայմանները՝ կապված ռազմագերիների և մյուս գերիների փոխանակման հետ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստել է՝ հայտարարելով, թե նրանց վերադարձրել են բոլոր ռազմագերիներին, նա պնդել է, թե իրենց մոտ անազատության մեջ գտնվող հայերը չունեն ռազմագերու կարգավիճակ: Ադրբեջանական կառավարությունն անգամ նրանց դեմ կեղծ քրեական գործեր է հարուցել: Մինչդեռ Հայաստանը վերադարձրել է ադրբեջանցի բոլոր գերիներին՝ համաձայն նոյեմբերի 9-ի հրադադարում ամրագրված «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքի: Ինչպե՞ս կգնահատեք Ադրբեջանի նման վարքագիծը:
- Human Rights Watch-ը չի կարող հաստատել Ադրբեջանի կամ Հայաստանի կողմից՝ իրենց կողմում պահվող անձանց թվի կամ կարգավիճակի մասին պնդումները: Սակայն անկախ անազատության մեջ գտնվող անձանց կարգավիճակից՝ Ադրբեջանն ունի պարտավորություններ ապահովելու պատշաճ պայմաններում պահվելու նրանց իրավունքը, վստահեցնելու, որ նրանք չեն ենթարկվում խոշտանգումների կամ դաժան, անմարդկային ու նվաստացնող այլ վերաբերմունքի:

Международные партнеры Азербайджана должны оказывать на него давление по вопросу армянских пленных
Международные партнеры Азербайджана должны оказать давление на Азербайджан, чтобы привлечь к ответственности тех, кто жестоко обращался и пытал армянских военнослужащих и мирных жителей, захваченных в ходе недавней войны в Нагорном Карабахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в эксклюзивном интервью, данном «Арменпресс», заявила заместитель директора по Европе и Центральной Азии международной правозащитной организации “Human Rights Watch” Рэйчел Денбер.
- Во время войны 2020 года в Нагорном Карабахе на личных телеграмм каналах было размещено множество видеороликов, в которых азербайджанские военнослужащие убивали, подвергали унижениям и бесчеловечному обращению армянских военнопленных, как военнослужащих, так и мирных жителей. Это явное нарушение Третьей Женевской конвенции, которая гласит, что «с военнопленными следует обращаться гуманно ... В частности, военнопленные не должны подвергаться физическим пыткам ... Кроме того военнопленные должны быть защищены от насилия и угроз, от оскорблений и общественного любопытства. Месть по отношению к военнопленных запрещена». На ваш взгляд, каким образом международное сообщество и правозащитные организации должны реагировать на подобные действия азербайджанских военных?
- “Human Rights Watch” сообщала, что Вооруженные силы Азербайджана применяли насилие, унижающее достоинство обращение и пытки военнопленных как во время их задержаний, так и во время содержания под стражей. Мы также зафиксировали случаи пыток и мирных жителей. Это серьезные нарушения Женевских конвенций, равносильные военным преступлениям. Международные партнеры Азербайджана должны оказать давление на эго правительство, чтобы привлечь виновных к ответственности. Им следует регулярно запрашивать информацию: обновляемую информацию о расследованиях и судебных разбирательствах. Это должно происходить в рамках двусторонних отношений с Азербайджаном, а также на многосторонних площадках, включая ООН, Совет Европы и ОБСЕ.
- Правительство Азербайджана по вопросу обмена военнопленных и других пленных продолжает нарушать условия заявления прекращения огня, подписанного 9 ноября 2020 года. Президент Азербайджана Ильхам Алиев лжет, утверждая, что все военнопленные ими возвращены, и настаивая на том, что находящиеся в плену армяне не имеют статуса военнопленных. Правительство Азербайджана даже возбудило против них ложные уголовные дела. Между тем, Армения в соответствии с принципом «все на всех», закрепленным в заявлении о прекращении огня от 9 ноября, вернула всех азербайджанских пленных. Как Вы оцениваете такое поведение Азербайджана?
- “Human Rights Watch” не может подтверждать заявления Азербайджана или Армении о количестве или статусе задержанных лиц. Однако, независимо от статуса задержанных, Азербайджан обязан обеспечить их содержание в надлежащих условиях, гарантировать, что они не будут подвергаться пыткам или другому жестокому, бесчеловечному или унижающему достоинство обращению.