ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը շնորհավորել է Արցախի իր նորանշանակ գործընկերոջը
Հայաստանի մարդու իրավուքների պաշտպան Արման Թաթոյանը շնորհավորել է Գեղամ Ստեփանյանին՝ Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրվելու առիթով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ներկայացնում ենք Հայաստանի մարդու իրավունքների  պաշտպանի շնորհավորական ուղերձը.
«Ի սրտե շնորհավորում եմ Գեղամ Ստեփանյանին Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ։ Արցախում Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատութունը արցախահայության իրավունքների համար իրավական արդարացի պահանջատիրության խորհրդանիշ է, ժողովրդավարության ցուցիչ:
Չնայած ռազմական գործողությունների դադարին` ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունների հայատյացության ագրեսիվ քաղաքականությունը և ցեղասպանության բացահայտ հռետորաբանությունը ստիպում են գործել գիտակցումով, որ պատերազմական վիճակը չի դադարել:
Ուստի, պետք է գործել չդադարող եռանդով` իրավունքների բոլոր խախտումների հետևողական արձանագրումները շարունակելու, Արցախում բնակվող մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանությանը նպաստելու համար:
Այս պատերազմի ողջ ընթացքում պարոն Ստեփանյանի զօրուգիշեր պրոֆեսիոնալ աշխատանքը լուրջ ներդրում էր ադրբեջանական զինված ուժերի էթնիկ զտումների, պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների համար փաստահավաք աշխատանքների հարցում:
Համոզված եմ, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում Գեղամ Ստեփանյանը իր աշխատակազմի կայացած, պրոֆեսիոնալ թիմով գործելու է հենց այս սկզբունքով:
Անձամբ իմ և Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ողջ աշխատակազմի անունից հայտնում եմ ամբողջական պատրաստակամություն շարունակելու մեր համատեղ աշխատանքները՝ հանուն Արցախի ժողովրդավարության և յուրաքանչյուր բնակչի իրավունքների երաշխավորման»:

The Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan congratulated Gegham Stepanyan on his election as the Human Rights Defender of the Artsakh Republic.
Armenian Ombudsman congratulated his newly appointed counterpart of Artsakh
STEPANAKERT, MARCH 26 , ARTSAKHPRESS:  The congratulatory message is presented below:
I heartily congratulate Gegham Stepanyan on his election as Artsakh Human Rights Defender.
The Ombudsman's institution in Artsakh is a symbol of a just legal claim for the rights of the Armenians of Artsakh, and an indicator of democracy.
Despite the cessation of hostilities, the aggressive anti-Armenian policy of the highest authorities of Azerbaijan, the open rhetoric of the genocide, compel us to act with the realization that the state of war has not ceased.
Therefore, it is imperative to act with unceasing vigor, and to continue to record all of the violations of rights, so as to promote the protection of the rights of our compatriots living in Artsakh.
Throughout this war, Mr. Stepanyan's day-to-day professional efforts and work ethic brought about significant contributions to the fact-finding work regarding the ethnic cleansing of the Azerbaijani Armed Forces, their war crimes, and their crimes against humanity.
I am convinced that as a Human Rights Defender, Gegham Stepanyan will act on this principle with the established and professional team of his staff.
Personally, on behalf of the entire staff of the Human Rights Defender of Armenia, I express my readiness in full, to continue our joint work for the sake of Artsakh's democracy, and for the guarantee of the rights of each and every one of Artsakh’s residents.