Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն յուրովի է «բացատրել» հայկական եկեղեցու ավերումը՝ գրեթե մեղադրելով ԵԱՀԿ-ին
BBC-ի բացահայտող զեկույցից հանկարծակիի եկած Ադրբեջանի արտգործնախարարությունը շտապել է մեկնաբանություններով հանդես գալ՝ անհեթեթագույն եւ միաժամանակ հայկական մշակույթի հուշարձանների նկատմամբ ադրբեջանական վերաբերմունքի էությունը ցուցադրող հայտարարություններ հնչեցնելով Ջրականում հայկական եկեղեցու ավերման կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է news.am:
«2021 թվականի մարտի 25-ին BBC News-ը հայտարարություն էր տարածել «Ադրբեջանի Ջաբրայիլ քաղաքում այսպես կոչված «հայկական եկեղեցու անհետացման» մասին: Ադրբեջանը լուրջ է ընդունում նման մեղադրանքները, սակայն վճռականորեն մերժում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հարցերով Հայաստանի ազգային հանձնաժողովի մեղադրանքները որեւէ «մշակութային հանցագործության» մասին: Ադրբեջանի Հանրապետությունը բազմիցս վերահաստատել է իր հանձառությունը մշակույթի եւ կրոնական բազմազանության պաշտպանությանը, եւ այդ դիրքորոշումն անփոփոխ է մնում:
Այսպես կոչված «անհետացումը» պետք է որոշակի համատեքստում դիտարկել: Մատուռն ապօրինի կառուցվել է Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների գրեթե 30-ամյա բռնազավթման ընթացքում, որոնք 1993-ի գրավումից առաջ բնակեցված էին բացառապես էթնիկ ադրբեջանցիներով»,- ասված է հայտարարության մեջ:
«Երբ 2017-ին Ադրբեջանը դիմեց ԵԱՀԿ, այդ կազմակերպության Մինսկի խմբի համանախագահները համաձայնեցին այցելել Ջաբրայիլի մատուռ: Դրանից հետո Ադրբեջանը լուրջ մտահոգություն հայտնեց գրավյալ ադրբեջանական տարածքներում Հայաստանի կողմից ժողովրդագրական եւ մշակութային բնութագրերի փոփոխության կապակցությամբ: Այդ ուղեւորությունից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները եկան այն եզրակացության, որ մատուռը կառուցվել է հայ զինվորների համար: Այսպիսով, միայն հինգ տարի առաջ հայկական օկուպացիոն ուժերի համար կանգնեցված այդ օբյեկտը չի կարող Ջաբրայիլի մշակույթի պատմության մաս համարվել»,- ասված է հայտարարության մեջ: Փաստացի Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը միջադեպի մեղքը անուղղակիորեն դրել է ԵԱՀԿ-ի վրա: Այս հայտարարությունը լիովին տեղավորվում է ադրբեջանական կողմի՝ հայկական հուշարձանների ալբանացման եւ ոչնչացման միտման մեջ: Այդ նույն տրամաբանությամբ՝ վաղը, օրինակ, Ամարասի կամ Ղազանչեցոցի ավերումը Բաքվում կարող են բացատրել նրանով, որ դրանք «չեն կարող մշակույթի պատմության մաս համարվել»:

Azerbaijan MFA "explains" destruction of Armenian church in Jabrayil
Surprised by the BBC's revealing report, the Azerbaijani Foreign Ministry was quick to comment by making the most absurd statements which at the same time demonstrate the essence of Azerbaijan's attitude towards Armenian cultural monuments in connection with the destruction of the Armenian Church in Jrakan (Jabrayil), Artsakh (Nagorno-Karabakh), news.am informs.
Azerbaijan MFA
STEPANAKERT, MARCH 26 , ARTSAKHPRESS: “On 25 March 2021, BBC News reported on the alleged ‘disappearance of an Armenian church’ in the Azerbaijani town of Jabrayil. We take such allegations seriously, but strongly refute claims by the Armenian National Commission for UNESCO that any ‘cultural crime’ was committed.
The Republic of Azerbaijan has repeatedly affirmed its commitment to protecting culture and religious diversity, and it remains unchanged.
The alleged ‘disappearance’ must be put in context. The chapel in question was unlawfully constructed during Armenia’s nearly thirty-year occupation of land that is internationally recognized as Azerbaijan, and that was solely populated by ethnic Azerbaijanis prior to the unlawful occupation in 1993,” the Azerbaijani MFA’s respective statement reads.
“In 2017, following the Republic of Azerbaijan’s appeals to the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), Co-Chairs from the OSCE Minsk Group agreed to visit the chapel in Jabrayil. The Republic of Azerbaijan raised grave concerns that the Armenian forces were altering the demographic, cultural and physical character of the occupied territories of Azerbaijan.
Following their visit, the OSCE Minsk Group Co-Chairs concluded that the chapel had been built as part of a military compound in Jabrayil for use by Armenian soldiers.
The chapel cannot be considered a part of Jabrayil’s cultural history when its construction, reportedly only five years ago, solely served the occupying forces of Armenia,” the statement also reads.
In fact, with this statement, the Azerbaijani MFA has indirectly blamed this incident on the OSCE.
This statement fully fits the Azerbaijani trend to "Albanianize" or destroy Armenian monuments.
By the same logic, tomorrow, for example, the destruction of Amaras or the St. Ghazanchetsots church can be explained by Baku by stating they "cannot be considered a part of cultural history."