ՍԴ-ն բավարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը. ՔՕ 300.1-րդ հոդվածը ճանաչվեց հակասահմանադրական
Սահմանադրական դատարանը հրապարակեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի սահմանադրականության հարցը՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա` ճանաչելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը սահմանադրությանը հակասող:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՍԴ նախագահ Արմեն Դիլանյանը հայտարարեց, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը ճանաչվել է  Սահմանադրության 78-րդ, 79-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր: Սույն որոշումը վերջանական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:  ՍԴ դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը սույն գործով հատուկ կարծիք ունի պատճառաբանական մասին վերաբերյալ:
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով (սահմանադրական կարգը տապալել)

Преследование в отношении Роберта Кочаряна по статье 300.1 УК будет прекращено: адвокат
Решением Конституционного суда о признании статьи 300.1 Уголовного кодекса Республики Армения антиконституционной, уголовное преследование в отношении второго президента Роберта Кочаряна по этой статье будет прекращено.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 марта, АРЦАХПРЕСС - Об этом 26 марта в беседе с журналистами заявил адвокат Роберта Кочаряна Арам Вардеванян.
«Высокий суд был на высоте, это означает, что в соответствии со статьей 300.1, как не могло быть уголовного преследования с самого начала, уголовное преследование по этой статье будет прекращено. Решение Конституционного суда вступает в силу с момента его опубликования», - сказал Вардеванян.
Напомним, что ранее председатель Конституционного суда Армен Диланян заявил, что статья 300.1 Уголовного кодекса Республики Армения признана недействительной, так как противоречит статьям 78 и 79 Конституции. Настоящее решение окончательное и вступает в силу с момента публикации. Особое мнение по вопроса имеет судья Конституционного суда Ерванд Хундкарян.