Վենեսուելան մեղադրել է Facebook-ին «թվային տոտալիտարիզմի» մեջ Մադուրոյի էջն արգելափակելու համար
Կիրակի Վենեսուելայի կառավարությունը մեղադրել է Facebook-ին «թվային տոտալիտարիզմի» մեջ, երբ սոցցանցը 30 օրով արգելափակել է երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի էջը կորոնավիրուսի մասին ապատեղեկատվություն տարածելու դեմ քաղաքականությունը խախտելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է News.am:
Այս հանգստյան օրերին Facebook-ը հայտնել էր Reuters գործակալությանը, որ նա նաեւ տեսանյութ է նկարել, որում Մադուրոն գովազդել է Carvativir-ը՝ դեղամիջոց, որը պատրաստված է Վենեսուելայում, եւ ինչպես պնդում է նախագահը, կարող է բուժել հիվանդությունը: Facebook-ը հայտարարել է, որ հետեւում է Առողջապահության համախշարհային կազմակերպության հրահանգներին, որ ներկայում չկան դեղամիջոցներ, որոնք կարող են բուժել կորոնավիրուսից:
Կիրակի Վենեսուելայի տեղեկատվության նախարարության հայտարարության մեջ նշվում է, որ Facebook-ը բռնել է համավարակի դեմ պայքարին ուղղված կոնտենտի ճանապարհը:
«Մենք թվային տոտալիտարիզմի ականատեսներն ենք, որն իրագործվում է վերազգային ընկերությունների կողմից, որոնք ցանկանում են պարտադրել իրենց օրենքն աշխարհի երկրներին»,-հայտարարել են նախարարությունում:
Միեւնույն ժամանակ վենեսուելացի բժիշկները նախազգուշացրել են, որ կորոնավիրուսի վրա Carvativir-ի ազդեցությունը հաստատված չէ: Դեղամիջոցը մշակված է ուրցի հիման վրա, որը բույս է, որը երկար դարեր շարունակ օգտագործվել է ավանդական բժշկության մեջ:

Venezuela accuses Facebook of "digital totalitarianism" for suspending Maduro's page
Venezuela’s government on Sunday accused Facebook Inc of “digital totalitarianism” after it froze President Nicolas Maduro’s page for 30 days for violating its policies against spreading misinformation about COVID-19, Reuters reported.
Venezuela accuses Facebook of
STEPANAKERT, MARCH 27, ARTSAKHPRESS: Facebook told Reuters this weekend it had also taken down a video in which Maduro promoted Carvativir, a Venezuelan-made remedy he claims, without evidence, can cure the disease. Facebook said it followed guidance from the World Health Organization (WHO) that there is currently no medication that can cure the virus.
In a statement on Sunday, Venezuela’s information ministry said Facebook was going after “content geared toward combating the pandemic” and described Carvativir as a retroviral of “national production and engineering.”
“We are witnessing a digital totalitarianism exercised by supranational companies who want to impose their law on the countries of the world,” the ministry said.
Venezuelan doctors have warned that Carvativir’s effect on coronavirus has not been established. The treatment is derived from thyme, an herb that has been used for centuries in traditional medicine.