Վենեսուելան մեղադրել է Facebook-ին «թվային տոտալիտարիզմի» մեջ Մադուրոյի էջն արգելափակելու համար
Կիրակի Վենեսուելայի կառավարությունը մեղադրել է Facebook-ին «թվային տոտալիտարիզմի» մեջ, երբ սոցցանցը 30 օրով արգելափակել է երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի էջը կորոնավիրուսի մասին ապատեղեկատվություն տարածելու դեմ քաղաքականությունը խախտելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է News.am:
Այս հանգստյան օրերին Facebook-ը հայտնել էր Reuters գործակալությանը, որ նա նաեւ տեսանյութ է նկարել, որում Մադուրոն գովազդել է Carvativir-ը՝ դեղամիջոց, որը պատրաստված է Վենեսուելայում, եւ ինչպես պնդում է նախագահը, կարող է բուժել հիվանդությունը: Facebook-ը հայտարարել է, որ հետեւում է Առողջապահության համախշարհային կազմակերպության հրահանգներին, որ ներկայում չկան դեղամիջոցներ, որոնք կարող են բուժել կորոնավիրուսից:
Կիրակի Վենեսուելայի տեղեկատվության նախարարության հայտարարության մեջ նշվում է, որ Facebook-ը բռնել է համավարակի դեմ պայքարին ուղղված կոնտենտի ճանապարհը:
«Մենք թվային տոտալիտարիզմի ականատեսներն ենք, որն իրագործվում է վերազգային ընկերությունների կողմից, որոնք ցանկանում են պարտադրել իրենց օրենքն աշխարհի երկրներին»,-հայտարարել են նախարարությունում:
Միեւնույն ժամանակ վենեսուելացի բժիշկները նախազգուշացրել են, որ կորոնավիրուսի վրա Carvativir-ի ազդեցությունը հաստատված չէ: Դեղամիջոցը մշակված է ուրցի հիման վրա, որը բույս է, որը երկար դարեր շարունակ օգտագործվել է ավանդական բժշկության մեջ:

Венесуэла обвинила Facebook в «цифровом тоталитаризме» из-за блокировки страницы Мадуро
Правительство Венесуэлы в воскресенье обвинило Facebook в «цифровом тоталитаризме после того, как оно на 30 дней заморозило страницу президента страны Николаса Мадуро за нарушение политики против распространения дезинформации о коронавирусе
СТЕПАНАКЕРТ, 29 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщаетNews.am.
В эти выходные Facebook сообщил агентству Reuters, что он также снял видео, в котором Мадуро рекламировал Carvativir, лекарство, изготовленное в Венесуэле, которое, как он утверждает,  может излечить болезнь. Facebook заявил, что он следует указаниям Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), что в настоящее время нет лекарств, которые могли бы вылечить от коронавируса.
В заявлении, сделанном в воскресенье, министерство информации Венесуэлы говорится, что Facebook идет по пути «контента, направленного на борьбу с пандемией».
«Мы являемся свидетелями цифрового тоталитаризма, осуществляемого наднациональными компаниями, которые хотят навязать свой закон странам мира», - заявили в министерстве.
Между тем венесуэльские врачи уже предупредили, что влияние Carvativir на коронавирус не установлено. Препарат разработан на основе чабреца - растения, которое на протяжении многих веков использовалось в традиционной медицине.