ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն մարտի 30-ին արտահերթ փակ քննարկում կանցկացնի Փհենյանի արձակած հրթիռների պատճառով
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը երեքշաբթի օրը՝մարտի 30-ին, կհավաքվի արտահերթ փակ քննարկման՝ Փհենյանի կողմից հրթիռների արձակման թեմայով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ուրբաթ օրը Panorama.am-ին հայտնել է Անվտանգության խորհրդի դիվանագիտական աղբյուրը:
«Համապատասխան քննարկումը կլինի Ֆրանսիայի առաջարկով՝ Խորհրդի եվրոպական անդամների (Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Էստոնիա, Իռլանդիա, Նորվեգիա) նախաձեռնությամբ: Հավանական է, որ այն տեղի ունենա երեքշաբթի՝ փակ ձևաչափ»,-ասել է լրատվական գործակալության զրուցակիցը:
Մարտի 25-ին Հյուսիսային Կորեայի կողմից բալիստիկ հրթիռների արձակումն առաջինն էր անցյալ տարվա մարտի 29-ից հետո: Փորձարկումներն արձանագրել էր Ճապոնիայի առափնյա պահպանության ծառայությունը, ինչպես նաև հաստատվել են Հարավային Կորեայի և ԱՄՆ-ի զինված ուժերի կողմից: Ըստ Ճապոնիայի Պաշտպանության նախարարության, երկու հրթիռները թռել են մոտ 450 կմ տարածություն, որոնց հետագծի բարձրությունն ամենաբարձր կետում 100 կմ-ից պակաս է եղել: Նրանք ընկել են ծովի՝ Ճապոնիայի բացառիկ տնտեսական գոտու հատվածից դուրս: Հարավային Կորեայի զինվորականներն էլ իրենց հերթին հայտնել են, որ Հյուսիսային Կորեայի երկու հրթիռներ թռել են շուրջ 430 կմ, նրանց հետագծի ամենաբարձր կետը 60 կմ է եղել:
Ուրբաթ օրը Հյուսիսային Կորեան հաստատել է, որ մարտի 25-ին երկու նոր մարտավարական հրթիռ է փորձարկել: «Rodong Sinmun» կենտրոնական թերթում հրապարակված լուրում ասվում է, որ նոր հրթիռները, որոնք կարող են լիցքավորել մինչև 2.5 տոննա, թռել են շուրջ 600 կմ մինչև Ճապոնական ծովի նախանշված կետին հարվածելը:

Совет Безопасности ООН проведет закрытые дебаты из-за запуска ракет Пхеньяном 30 марта
Совет Безопасности ООН соберется во вторник, 30 марта, на внеочередные закрытые консультации из-за запуска Пхеньяном ракет.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщил в пятницу ТАСС дипломатический источник в Совбезе.
«Соответствующее обсуждение запросила Франция от имени европейских членов Совета (Франция, Великобритания, Эстония, Ирландия, Норвегия), - сказал собеседник агентства. - Ожидается, что оно пройдет во вторник в закрытом формате».
Осуществленный 25 марта запуск баллистических ракет стал первым в КНДР с 29 марта прошлого года. Проведение испытаний зафиксировала Береговая охрана Японии, а также подтвердили военные Южной Кореи и США. Согласно данным Минобороны Японии, две ракеты пролетели расстояние около 450 км, высота их траектории в наивысшей точке была менее 100 км. Они упали в море за пределами эксклюзивной экономической зоны Японии. Военные Южной Кореи, в свою очередь, сообщили, что две ракеты КНДР пролетели около 430 км, наивысшая точка их траектории составляла 60 км.
В пятницу КНДР подтвердила, что 25 марта провела испытания двух новых тактических управляемых ракет. В сообщении, опубликованном в центральной газете Rodong Sinmun, говорилось, что новые ракеты, которые могут нести заряд массой до 2,5 тонны, пролетели около 600 км, прежде чем упасть в заданной точке в Японском море.