ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն մարտի 30-ին արտահերթ փակ քննարկում կանցկացնի Փհենյանի արձակած հրթիռների պատճառով
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը երեքշաբթի օրը՝մարտի 30-ին, կհավաքվի արտահերթ փակ քննարկման՝ Փհենյանի կողմից հրթիռների արձակման թեմայով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ուրբաթ օրը Panorama.am-ին հայտնել է Անվտանգության խորհրդի դիվանագիտական աղբյուրը:
«Համապատասխան քննարկումը կլինի Ֆրանսիայի առաջարկով՝ Խորհրդի եվրոպական անդամների (Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Էստոնիա, Իռլանդիա, Նորվեգիա) նախաձեռնությամբ: Հավանական է, որ այն տեղի ունենա երեքշաբթի՝ փակ ձևաչափ»,-ասել է լրատվական գործակալության զրուցակիցը:
Մարտի 25-ին Հյուսիսային Կորեայի կողմից բալիստիկ հրթիռների արձակումն առաջինն էր անցյալ տարվա մարտի 29-ից հետո: Փորձարկումներն արձանագրել էր Ճապոնիայի առափնյա պահպանության ծառայությունը, ինչպես նաև հաստատվել են Հարավային Կորեայի և ԱՄՆ-ի զինված ուժերի կողմից: Ըստ Ճապոնիայի Պաշտպանության նախարարության, երկու հրթիռները թռել են մոտ 450 կմ տարածություն, որոնց հետագծի բարձրությունն ամենաբարձր կետում 100 կմ-ից պակաս է եղել: Նրանք ընկել են ծովի՝ Ճապոնիայի բացառիկ տնտեսական գոտու հատվածից դուրս: Հարավային Կորեայի զինվորականներն էլ իրենց հերթին հայտնել են, որ Հյուսիսային Կորեայի երկու հրթիռներ թռել են շուրջ 430 կմ, նրանց հետագծի ամենաբարձր կետը 60 կմ է եղել:
Ուրբաթ օրը Հյուսիսային Կորեան հաստատել է, որ մարտի 25-ին երկու նոր մարտավարական հրթիռ է փորձարկել: «Rodong Sinmun» կենտրոնական թերթում հրապարակված լուրում ասվում է, որ նոր հրթիռները, որոնք կարող են լիցքավորել մինչև 2.5 տոննա, թռել են շուրջ 600 կմ մինչև Ճապոնական ծովի նախանշված կետին հարվածելը:

UN Security Council to hold extraordinary meeting on North Korea on Tuesday
The UN Security Council will meet on Tuesday, March 30, for an extraordinary closed consultation over Pyongyang's missile launches, a diplomatic source in the Security Council told TASS on Friday.
STEPANAKERT, MARCH 29, ARTSAKHPRESS: According to the source, the discussion was requested by France on behalf of the European members of the Council (France, Great Britain, Estonia, Ireland, Norway). It is expected that it will be held on Tuesday in a closed format, the source said.
North Korea launched two ballistic missiles towards the Sea of Japan on Thursday for the first time since March 29, 2020. The test-launches were registered by Japan’s Coast Guard and confirmed by the South Korean and US militaries.
According to the data of Japan’s Defense Ministry, the two missiles flew to a range of about 450 km, climbing to the highest flight point of less than 100 km. They fell outside Japan’s exclusive economic zone. Meanwhile, the South Korean military reported that the missiles had climbed to the highest point of 60 km and flown to a range of about 430 km.
On Friday, Pyongyang confirmed that it had tested two new tactical guided missiles on March 25. A report published in the central newspaper Rodong Sinmun said that the new missiles, which can carry a charge weighing up to 2.5 tonnes, flew about 600 km before crashing at a given point in the Sea of Japan.