Արցախի կարգավիճակի որոշում, տարածքների դեօկուպացիա. Այվազյանը ներկայացրեց նոր իրավիճակում ՀՀ-ի մոտեցումները
Տարածաշրջանում ստեղծված նոր իրավիճակում Հայաստանը մշակել և ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդին է արդեն ներկայացրել իր մոտեցումները, որոնք ենթադրում են նաև Արցախի կարգավիճակի որոշում՝ հիմնված ինքնորոշման իրավունքի իրացման վրա, Արցախի ժողովրդի համապարփակ անվտանգության ապահովում, Ադրբեջանի կողմից Արցախի տարածքների դեօկուպացիա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանը:
ԱԳ նախարարը խոսեց նախորդ տարվա մասին՝ համավարակի և պատերազմի մասին՝ տարին համարելով անկախությունից ի վեր թերևս ամենածանրը:
Նա վստահեցրեց, որ ԱԳՆ-ի կողմից մեծածավալ աշխատանքներ են իրականացվել միջազգային հանրության շրջանում ամրագրելու Ադրբեջանի՝ ագրեսիան հրահրողի կերպարը, ապահովելու միջազգային հանրության դիրքորոշումը ռազմական գործողություններում՝ Թուրքիայի և վերջինիս կողմից հովանավորվող զինյալ ահաբեկիչների ներգրավման մասին, մեծացնելու ճնշումը՝ թուրք-ադրբեջանական դաշինքի վրա, դադարեցնելու ռազմական գործողությունները:
«Այժմ մեր տարածաշրջանը թևակոխել է նոր մարտահրավերներով մի շրջան, որն առավել հրամայական է դարձնում տարածաշրջանում կայունության, անվտանգության և խաղաղության մեջ շահագրգռված գործընկերների հետ համագործակցության ամրապնդումը: Միաժամանակ այդ զարգացումները ցույց տվեցին, որ կարիք ունենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ուժեղ համանախագահության, որը կկարողանա առաջնորդել խաղաղ գործընթացը՝ տարիների ընթացքում մշակված սկզբունքների և տարրերի հիման վրա»,-ասաց նախարարը:
Նա նշեց, որ պատերազմից հետո ՀՀ ԱԳՆ-ն ձեռնամուխ է եղել ստեղծված նոր իրավիճակում Հայաստանի մոտեցումների մշակմանը, որոնք առաջին  անգամ համապարփակ ձևով ներկայացվել են դեկտեմբերի սկզբին ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի նիստի ժամանակ: «Այդ մոտեցումները ենթադրում են Արցախի կարգավիճակի որոշում՝ հիմնված ինքնորոշման իրավունքի իրացման վրա, Արցախի ժողովրդի համապարփակ անվտանգության ապահովում, Ադրբեջանի կողմից Արցախի տարածքների դեօկուպացիա, վերջերս տեղահանված բնակչության անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձն իրենց բնակավայրերը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանությունը»,-ասաց Այվազյանը:
Հայկական կողմի առաջնահերթությունների շարքում առանցքային տեղ է զբաղեցնում նաև Արցախում հումանիտար իրադրության հասցեագրումը, միջազգային գործընկերների՝ մասնավորապես ՄԱԿ-ի ու նրա կառույցների ուղղակի ներգրավվածությամբ: Նախարարը Ադրբեջանի կողմից Արցախին հումանիտար աջակցության ցուցաբերման խոչընդոտումը խստագույնս դատապարտելի համարեց: ԱԳՆ-ն ջանքեր է գործադրում միջազգային գործընկերների հետ՝ համագործակցության միջոցով հումանիտար խնդիրների թեթևացման ուղղությամբ: «Անհապաղ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերի շարքում է ադրբեջանական կողմից պատանդառության մեջ գտնվող հայ գերիների անհապաղ ու անվտանգ հայրենադարձումը: ԱԳՆ-ն իր ուշադրության կենտրոնում է պահում ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության հարցը»,-վստահեցրեց նախարարը:

Определение статуса Арцаха, деоккупация территорий: Айвазян представил подходы Армении
В новой ситуации, создавшейся в регионе, Армения уже выработала свои подходы и представила их в Совет министров ОБСЕ, которые предполагают принятие решения о статусе Арцаха на основе реализации права на самоопределение, обеспечения всеобъемлющей безопасности народа Арцаха, деоккупацию территорий Арцаха, оккупированных Азербайджаном.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 марта, АРЦАХПРЕСС- Oб этом на заседании постоянной комиссии Национального собрания по внешним связям на представлении отчета о процессе и результатах реализации постановлений правительства Республики Армения на 2020 год заявил министр иностранных дел Ара Айвазян.
Министр иностранных дел говорил об эпидемии, о войне, о прошедшем годе, посчитав его худшим годом с момента обретения независимости.
Он заверил, что МИД Армении проделал масштабную работу для того, чтобы перед международным сообществом образ Азербайджана закрепить, как образ страны, спровоцировавшей агрессию, обеспечить позицию международного сообщества относительно вовлечения Турции и спонсируемых ею боевиков в военные действия, увеличить давление на турецко-азербайджанский альянс и прекратить военные действия.
“Наш регион сейчас вступает в период новых вызовов, которые необходимость укрепления сотрудничества с партнерами, заинтересованными в стабильности, безопасности и мире в регионе, делают еще более настоятельной. В то же время, эти события показали, что нам необходимо сильное сопредседательство Минской группы ОБСЕ, которая сможет возглавить мирный процесс на основе принципов и элементов, разработанных с годами»”, - сказал министр.
Он отметил, что после войны МИД Республики Армения начал разрабатывать подходы Армении в новой ситуации, которые впервые всесторонне были представлены на заседании Совета министров ОБСЕ в начале декабря. “Эти подходы предполагают определение статуса Арцаха на основе реализации права на самоопределение, обеспечения всеобъемлющей безопасности народа Арцаха, деоккупации территорий Арцаха, оккупированных Азербайджаном, безопасного и достойного возвращения перемещенных лиц в свои поселения, сохранение армянского культурного и религиозного наследия на территориях Азербайджана”, - сказал Айвазян.
Разрешение гуманитарной ситуации в Арцахе при непосредственном участии международных партнеров, в частности, ООН и ее структур, является одним из приоритетов армянской стороны. Министр решительно осудил воспрепятствование оказанию гуманитарной помощи Арцаху, со стороны Азербайджана. Министерство иностранных дел для решения гуманитарных вопросов путем сотрудничества работает с международными партнерами. “Немедленное и безопасное возвращение армянских пленных, взятых в заложники Азербайджаном, является одной из гуманитарных проблем, требующих немедленного решения. МИД особое внимание уделяет и вопросу защиты армянского исторического, культурного и религиозного наследия на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана”, - заверил министр.