Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև շփումները պարբերական բնույթ ունեն. Պեսկով
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև շփումները պարբերական բնույթ ունեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին մարտի 29-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Նա հայտնել է, որ երկու երկրի ղեկավարները «վերջերս են խոսել, շփումներ պարբերաբար տեղի են ունենում»:
Պեսկովն ընդգծել է, որ ապրիլին հրաժարական տալու մասին Փաշինյանի որոշումը որևէ կերպ ՌԴ նախագահի հետ հրատապ խոսելու անհրաժեշտություն չի առաջացրել: «Նա [Փաշինյանը] կմնա [Հայաստանի վարչապետի] պաշտոնակատար, ուստի հրապարակված որոշումը անհապաղ խոսելու անհրաժեշտություն չի առաջացնում»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Մարտի 28-ին Արմավիրի մարզի Արագած համայնքում բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ապրիլին հրաժարական է տալու՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման նպատակով:

Контакты между руководителями России и Армении носят постоянный характер: Песков
Контакты между президентом Российской Федерации Владимиром Путиным и премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном носят постоянный характер.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 марта, АРЦАХПРЕСС- Как передает РИА Новости, об этом в беседе с журналистами 29 марта заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Он сообщил, что лидеры двух стран “недавно говорили, и контакты бывают регулярно”.
Песков подчеркнул, что решение Пашиняна об отставке в апреле никоим образом не вызвало необходимости срочно поговорить с президентом РФ. Он [Пашинян] останется исполняющим обязанности [премьер-министра Армении], поэтому опубликованное решение не вызывает необходимости незамедлительных разговоров”, - сказал представитель Кремля.
28 марта во время встречи с жителями общины Арагац Армавирской области премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в апреле, с целью проведения внеочередных парламентских выборов, он подаст в отставку.