Սլովակիայի Ազգային խորհուրդն ընդունել է «Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ» բանաձևը
Ավստրիայում Հայաստանի դեսպանությունը տեղեկացնում է՝ այսօր՝ ապրիլի 1-ին, Սլովակիայի խորհրդարանի 25-րդ լիագումար նիստի ընթացքում Ազգային խորհրդի կողմից միաձայն՝ 120 կողմ ձայնով ընդունվել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի SMER–SD/Սոցիալական դեմոկրատներ կուսակցության պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարիան Քերիի կողմից ներկայացրած «Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ» բանաձևը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Բանաձևում խստորեն դատապարտվում է խաղաղ բնակիչների սպանությունները, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, մշակութային և կրոնական ժառանգության կոթողների և հուշարձանների ոչնչացումը, մտահոգություն է հայտնվում հակամարտության ընթացքում երրորդ երկրների ռազմական ներգրավվածության և դրանց ապակայունացնող դերի առնչությամբ, շեշտվում է, որ տևական խաղաղության հասնելու և Լեռնային Ղարաբաղի ապագա իրավական կարգավիճակի որոշման գործընթացը պետք է իրականացվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո, խորապես մտահոգություն է հայտնվում, որ ռազմագերիները և բռնի պահվող այլ անձինք` ներառյալ քաղաքացիական անձինք, ազատ չեն արձակվել՝ համաձայն Միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես՝ 1949 թ. Ժնևի կոնվենցիայի (III) դրույթների։
Բանաձևով կոչ է արվում Սլովակիայի Հանրապետության կառավարությանը, Եվրամիությանը և միջազգային կազմակերպություններին՝ ապահովել պատերազմական հանցագործությունների, այդ թվում՝ կասետային զինամթերքի օգտագործման վերաբերյալ բոլոր մեղադրանքների պատշաճ քննությունը, բոլոր ռազմագերիների և խաղաղ բնակիչների անհապաղ ազատ արձակումը, միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ առանց սահմանափակումների»,- տեղեկացնում է դեսպանությունը:
Հիշեցնենք, որ սա Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ի դեմ սանձազերծած վերջին 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ երկրորդ բանաձևն է, որն ընդունել է Սլովակիայի Ազգային խորհուրդը։ Առաջին՝ «Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող հակամարտության վերաբերյալ» բանաձևը Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի կողմից ընդունվել է 2020 թ․ հոկտեմբերի 22-ին։

During the 25th plenary session on April 1 the National Council (Parliament) of Slovakia has adopted a resolution on Nagorno Karabakh.
Slovakia’s National Council adopts resolution on Nagorno Karabakh
STEPANAKERT, APRIL 1, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The resolution has been submitted by Chair of the Foreign Affairs Committee Marián Kéry, (SMER-SD/Social Democrats). It was approved with 120 votes in favor.
The resolution strongly condemns the killings of civilian population, the destruction of civilian infrastructure, cultural and religious sites and monuments, expresses concern over the military involvement of third countries during the conflict and their destabilizing role, emphasizes that the process of achieving lasting peace and determining the future legal status of Nagorno Karabakh should be implemented under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. The resolution also expresses deep concern that the prisoners of war and other detained persons, including civilians, have not been released in accordance with the international humanitarian law, in particular the Third Geneva Convention.
The resolution calls on the government of Slovakia, the European Union and international organizations to ensure the proper investigation of war crimes, including all accusations about the use of cluster munitions, that all prisoners of war and civilians are released immediately, and that international humanitarian organizations enter into Nagorno Karabakh without restrictions.
This is the second resolution adopted by the Slovak National Council over the recent war unleashed by Azerbaijan against Nagorno Karabakh. The first resolution was adopted on October 22, 2020.