Պենտագոնի ղեկավարը Թուրքիային կոչ է արել հրաժարվել ռուսական С-400 համակարգերից
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Օսթինը նշել է ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ ռազմական համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ աշխատանքների կարեւորությունը եւ կոչ է արել հրաժարվել С-400-ներից, փոխանցում է news.am-ը:
Պենտագոնի մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ Օսթինը շնորհակալություն է հայտնել Աքարին այն կարեւոր դերի համար, որը Թուրքիան խաղում է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի Resolute Support առաքելության շրջանակներում, եւ շարունակական խաղաղ գործընթացին աջակցելու համար:
Կողմերը քննարկել են նաեւ դիվանագիտական դրական զարգացումները եւ Միջերկրական ծովի արեւելքում լարվածությունը թուլացնելու ջանքերը: Պենտագոնի ղեկավարը ողջունել է Թուրքիայի եւ Հունաստանի միջեւ ընթացող նախնական բանակցությունները եւ երկու կառավարությունների հավատարմությունն այդ գործընթացին:
Օսթինը նաեւ ընդգծել է Սեւ ծովում դաշնակիցների եւ գործընկերների համագործակցությունը, ներառյալ վերջերս անցկացված զորավարժությունները, որին մասնակցել են ԱՄՆ ռազմածովային «Մոնտերեյ» եւ «Թոմաս Հադներ» ուժերը, ինչպես նաեւ Թուրքիայի ռազմածովային ուժերը: Զրուցակիցները քննարկել են ՆԱՏՕ-ի արեւելյան եւ հարավային կողմերի անկայունությունը, այդ թվում` «Ռուսաստանի կողմից ստեղծված խնդիրները»:

US Pentagon Chief calls on Turkey to renounce Russian S-400s
Pentagon Chief Lloyd James Austin III has called on Turkey to renounce Russian S-400s. During phone talks with Turkish Defense Minister Hulusi Akar, Austin stated the importance of the efforts for strengthening military cooperation between the US and Turkey and called on him to renounce the S-400s, news.am informs.
STEPANAKERT, APRIL 2, ARTSAKHPRESS: The Pentagon’s press service reports that Austin thanked Akar for the major role that Turkey is playing in Afghanistan through the NATO Resolute Support mission and for continuing to support the peace process.
The parties also discussed the positive diplomatic developments and the efforts to ease the tension in the Eastern Mediterranean. Austin also welcomed the initial talks between Turkey and Greece and the two governments’ loyalty to the talks.