Պատերազմի հետևանքով Արցախի կրած նյութական վնասները չափվում են միլիարդավոր դոլարներով. Արցախի պետնախարար
Պատերազմի հետևանքով Արցախի 35-40 հազար քաղաքացի կորցրել է իր տունն ու գույքը և պետության առջև նպատակ է դրվել առաջիկա 2,5-3 տարվա ընթացքում այդ մարդկանց Արցախի տարացքում ամբողջությամբ ապահովել բնակարաններով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին Եռաբլուրում լրագրողների հետ կայացած ճեպազրույցի ընթացքում ասաց Արցախի պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
«Ստեղծված է կառավարական հանձնաժողով,որը զբաղվում է պատերազմի հետևանքով կրած վնասների ճշգրիտ գնահատմամբ: Կարող ենք ասել, որ այդ կորուստների չափերը՝ ներառյալ՝ պետական, մասնավոր, ֆիզիկական անձանց ու ենթակառուցվածքային վնասները, չափվում են միլիարդավոր դոլարներով և համադրելի են մեր համախառն ներքին արդյունքի մի քանի տարվա ցուցանիշի հետ»,-մանրամասնեց պետնախարարը։
Նրա հաղորդմամբ՝ անցած տարի ՀՀ կառավարությունից ավելի քան 10 միլիարդ դրամ գումար  գումար է փոխանցվել Արցախի Հանրապետությանը, որն ուղղվել է անհրաժեշտ սոցիալական ու ենթակառուցվածքային կարիքներին:
«Այս տարի առավել արագացված միջոցներով Արցախին կտրամադրվի նաև ՀՀ կառավարության կողմից հատկացվող միջպետական վարկը,որպեսզի կարողանանք կատարել սոցիալական ու աշխատավարձային բոլոր պարտավորությունները»,-հավելեց Մարտիրոսյանը:

Artsakh State Minister on material damage caused by recent war
As a result of the recent war, 35-40 thousand citizens of Artsakh have lost their homes and property. Now our state's goal is to provide these people with apartments in Artsakh within the next 2.5-3 years.
STEPANAKERT, APRIL 2, ARTSAKHPRESS:  Artsakh State Minister Grigory Martirosyan said during the briefing with journalists in Yerablur.
"A governmental commission has been set up to assess the damage caused by the war. "We can say that the amount of these losses, including state, private, individuals and infrastructure losses, are measured in billions of dollars," said the Minister of State.
According to him, last year more than 10 billion drams were transferred from the Armenian government to the Artsakh Republic, which was directed for solving social and infrastructure needs.
"This year, the interstate loan provided by the Armenian government will be provided to Artsakh by faster means, so that we can fulfill all social and salary obligations," Martirosyan added.