Անպատժելիությունը ծնում է ավելի դաժան հանցագործություններ. Արման Թաթոյանի հայտարարությունը՝ Ապրիլյան պատերազմի տարելիցի կապակցությամբ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել Ապրիլյան  պատերազմի 5-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ստորև ներկայացնում ենք ՀՀ ՄԻՊ-ի հայտարարությունը.
«5 տարի առաջ հենց այս օրը՝ ապրիլի 2-ին, ադրբեջանական հարձակումները սկսվեցին վայրագություններով. 2016թ. ապրիլի 2-ի վաղ առավոտյան թիրախային հարձակումների պատճառով սպանվեց Արցախի Մարտունու շրջանի Ներքին Ճարտար բնակավայրի միջնակարգ դպրոցի 12-ամյա աշակերտ Վաղարշակ Գրիգորյանը:
11, 12 և 13-ամյա ևս 4 երեխա ստացան վիրավորումներ: Նույն օրը ադրբեջանական զինվորները Թալիշ գյուղում ատելության շարժառիթով իրենց իսկ տան մեջ խոշտանգել, ականջները կտրել ու հետո սպանել էին տարեց ամուսիններ Վալերիկ Խալափյանին և Ռամզելա Վարդանյանին:
Դաժանաբար սպանվել էր նաև Վալերիկ Խալափյանի 92-ամյա մայրը՝ Մարուսյա Խալափյանը, իսկ նրանց տունն ամբողջությամբ ավերվել էր: Ադրբեջանի զինված ուժերի ծառայողները գլխատել էին Քյարամ Սլոյանին, վերցրել նրա գլուխը, նկարվել և ցուցադրել սոցիալական ցանցերում՝ հպարտանալով իրենց կատարածի համար: Ադրբեջանում բարձրագույն մակարդակով Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը, ՀՀ քաղաքացին համարվում են թշնամի, պետական հովանավորչությամբ ատելության ու թշնամանքի զգացումով մեծացել է մի ողջ սերունդ: Սրանով հպարտանում է Ադրբեջանի նախագահը:
Նկարագրված դեպքերը ադրբեջանական բազմաթիվ խոշտանգումների ու դաժանությունների թվում ընդամենը մի քանիսն են: Իրական վիճակն այն է, որ տարվում է ցեղասպան քաղաքականություն: Դա հիմնավորվում է օբյեկտիվ կոնկրետ ապացույցներով:
Անպատժելիությունը ծնում է նոր՝ ավելի դաժան հանցագործություններ, որոնց ականատեսը եղանք 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում»:

Impunity breeds new and more serious crimes: Armenian Ombudsman makes statement on 5th anniversary of April War
Ombudsman of Armenia Arman Tatoyan has issued a statement over the 5th anniversary of the April War.
STEPANAKERT, APRIL 2, ARTSAKHPRESS: The Ombudsman’s statement is presented below:
“On this very day, 5 years ago, on 2 April, Azerbaijani armed forces committed unprecedented war crimes.
In the early morning of April 02, 2016, i.e. at the very beginning of the hostility in Artsakh (Nagorno Karabakh), Vagharshak Grigoryan, a 12-year-old student of the Martuni region Nerkin Tshartar secondary school was killed as a result of targeted shelling of the school. Four other 11, 12 and 13-years old children were heavily wounded.
Within very few hours, Azerbaijani soldiers committed terrific brutalities. One of the vivid examples is the killing of an elderly couple, Valerik Khalapyan and Razmela Vardanyan and the complete destruction of their house in Tallish. They were shot in their home and were tortured, with their ears cut off.
Azerbaijani soldiers also murdered Valerik Khalapyan’s 92-year-old mother, Marousya Khalapyan. Azerbaijani soldiers, acting with motivation of hatred, destroyed everything in the Khalapyan family house.
Azerbaijani soldiers killed and beheaded a member of Artsakh Defense Army Kyaram Sloyan. After beheading the head was taken by the retreated Azerbaijani troops. Later, pictures of Azerbaijani soldiers holding Sloyan’s decapitated head surfaced in social networks (in particular: VKontakte). Soon thereafter, a video emerged in the internet, showing an Azerbaijani holding the severed head of Sloyan to the public. In the relevant screenshot, a serviceman in a uniform holding the head of Kyaram Sloyan is seen, taking photos with Sloyan’s head, holding by the ears, as well as a hand of a person, most probably without uniform, holding the head.
No matter by what name you refer to it, at the highest level in Azerbaijan, Armenia, the Armenian people, and the citizens of Armenia are considered enemies; and, a whole generation has grown up feeling hatred and enmity with state patronage. This is what the President of Azerbaijan is proud of.
These are just a few of cases among many cases of torture and cruelties committed by Azerbaijani soldiers.
The real situation (state of affairs) is that a genocidal policy is being pursued.
That is based on objective and concrete evidence.
Impunity breeds new and more serious crimes which we witnessed during the September-November 2020 war”.