Նարեկ Հովհաննիսյանին և Թովմաս Թովմասյանին հետմահու շնորhվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 2-ին ստորագրել է հրամանագրեր՝ ավագ լեյտենանտներ Նարեկ Վարուժանի Հովհաննիսյանին և Թովմաս Սեյրանի Թովմասյանին «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում հետմահու շնորհելու մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հրամանագրերի համաձայն՝ Հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում Արցախի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների, ցուցաբերած քաջության ու անձնական արիության համար Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N  զորամասի հրաձգային դասակի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Նարեկ Հովհաննիսյանին և N զորամասի դիպուկահարների դասակի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Թովմաս Թովմասյանին հետմահու շնորհվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում` հանձնելով «Ոսկե արծիվ» շքանշան։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողությունների ժամանակ Նարեկ Հովհաննիսյանն ու Թովմաս Թովմասյանն ակտիվ մասնակցություն են ունեցել ԱՀ պետական սահմանի մարտական դիրքերի պաշտպանությանը, դիվերսիոն-հետախուզական գործողություններ են իրականացրել հակառակորդի թիկունքում՝ հասցնելով նրան  ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի մեծաթիվ կորուստներ:
Պատերազմի ընթացքում ստեղծված հատուկ գրոհային խմբի կազմում նրանք պաշտպանական մարտեր են մղել ու մարտական գործողություններ են իրականացրել սկզբում յոթերորդ պաշտպանական շրջանում, այնուհետև՝ մի շարք այլ ուղղություններում, ներառյալ՝ Սղնախ, Քարին տակ գյուղերի ու Շուշիի մատույցներում:
Նարեկ Հովհաննիսյանն ու Թովմաս Թովմասյանը փայլուն կատարել են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները՝ մինչև կյանքի վերջին վայրկյանը անմնացորդ մարտնչելով բազմակի անգամ գերազանցող թշնամու ուժերի դեմ և երբևիցե չլքելով  իրենց վստահված դիրքերը:
Նարեկ Հովհաննիսյանը ծնվել է 1992 թ.-ին, իսկ Թովմաս Թովմասյանը՝ 1983 թ.-ին: Երկուսն էլ հերոսաբար զոհվել են 2020 թ. նոյեմբերի 7-ին, Քարին տակ-Շուշի հատվածում:

Нареку Ованнисяну и Товмасу Товмасяну посмертно присвоено высшее звание «Герой Арцаха»
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указы о посмертном присвоении старшим лейтенантам Нареку Варужановичу Ованнисяну и Товмасу Сейрановичу Товмасяну высшего звания «Герой Арцаха».
СТЕПАНАКЕРТ, 5 апреля, АРЦАХПРЕСС- Согласно указам, за исключительные заслуги перед Республикой Арцах в деле обороны и обеспечения безопасности родины, проявленную храбрость и личную отвагу командиру стрелкового взвода N-ской воинской части Армии обороны, старшему лейтенанту Нареку Ованнисяну и командиру снайперского взвода N-ской воинской части АО, старшему лейтенанту Товмасу Товмасяну посмертно присвоено высшее звание «Герой Арцаха» с вручением ордена "Золотой орел".
В ходе крупномасштабных военных действий, развязанных Азербайджаном против Республики Арцах 27 сентября 2020 г., Нарек Ованнисян и Товмас Товмасян приняли активное участие в обороне боевых постов на государственной границе республики, осуществили диверсионно-разведывательные действия в тылу противника, нанеся ему многочисленные потери в военной технике и живой силе.
В составе штурмовой группы, созданной в ходе войны, они вели оборонительные бои и боевые действия вначале в 7-ом оборонительном округе, затем в ряде других направлений, в том числе на подступах к селам Схнах, Карин так и городу Шуши.
Нарек Ованнисян и Товмас Товмасян блестяще выполнили поставленные перед ними боевые задачи, до последней секунды жизни самоотверженно сражаясь против превосходящих в несколько раз сил противника, и никогда не покидали вверенные им посты.
Нарек Ованнисян родился в 1992 году, а Товмас Товмасян - в 1983. Оба героически погибли 7 ноября 2020 г. на участке Карин так - Шуши.