Նարեկ Հովհաննիսյանին և Թովմաս Թովմասյանին հետմահու շնորhվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 2-ին ստորագրել է հրամանագրեր՝ ավագ լեյտենանտներ Նարեկ Վարուժանի Հովհաննիսյանին և Թովմաս Սեյրանի Թովմասյանին «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում հետմահու շնորհելու մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հրամանագրերի համաձայն՝ Հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում Արցախի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների, ցուցաբերած քաջության ու անձնական արիության համար Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N  զորամասի հրաձգային դասակի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Նարեկ Հովհաննիսյանին և N զորամասի դիպուկահարների դասակի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Թովմաս Թովմասյանին հետմահու շնորհվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում` հանձնելով «Ոսկե արծիվ» շքանշան։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողությունների ժամանակ Նարեկ Հովհաննիսյանն ու Թովմաս Թովմասյանն ակտիվ մասնակցություն են ունեցել ԱՀ պետական սահմանի մարտական դիրքերի պաշտպանությանը, դիվերսիոն-հետախուզական գործողություններ են իրականացրել հակառակորդի թիկունքում՝ հասցնելով նրան  ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի մեծաթիվ կորուստներ:
Պատերազմի ընթացքում ստեղծված հատուկ գրոհային խմբի կազմում նրանք պաշտպանական մարտեր են մղել ու մարտական գործողություններ են իրականացրել սկզբում յոթերորդ պաշտպանական շրջանում, այնուհետև՝ մի շարք այլ ուղղություններում, ներառյալ՝ Սղնախ, Քարին տակ գյուղերի ու Շուշիի մատույցներում:
Նարեկ Հովհաննիսյանն ու Թովմաս Թովմասյանը փայլուն կատարել են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները՝ մինչև կյանքի վերջին վայրկյանը անմնացորդ մարտնչելով բազմակի անգամ գերազանցող թշնամու ուժերի դեմ և երբևիցե չլքելով  իրենց վստահված դիրքերը:
Նարեկ Հովհաննիսյանը ծնվել է 1992 թ.-ին, իսկ Թովմաս Թովմասյանը՝ 1983 թ.-ին: Երկուսն էլ հերոսաբար զոհվել են 2020 թ. նոյեմբերի 7-ին, Քարին տակ-Շուշի հատվածում:

President Arayik Harutyunyan awarded posthumously Narek Hovhannisyan and Tovmas Tovmasyan with the highest title of ''Hero of Artsakh''
On April 2 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan signed decrees on awarding posthumously Narek Hovhannisyan and Tovmas Tovmasyan with the highest title of ''Hero of Artsakh'',the Presidential Office stated.
STEPANAKERT, APRIL 5, ARTSAKHPRESS:  According to the decrees, for the exclusive services provided to the Republic of Artsakh in ensuring the protection and security, showing bravery and personal courage to the Motherland, Narek Hovhannisyan, commander of the Rifle Platoon of the N Military Unit of the Defence Army of the Artsakh Republic, and commander of the sniper platoon of the N military unit, senior lieutenant Tovmas Tovmasyan were posthumously awarded the highest title of "Hero of Artsakh", being awarded the "Golden Eagle" medal.
During the large-scale military operations unleashed by Azerbaijan against the Republic of Artsakh on September 27, 2020 Narek Hovhannisyan and Tovmas Tovmasyan took an active part in the defence of the military positions on the state border of the Republic of Artsakh, carried out diversion-reconnaissance operations behind the enemy, causing numerous losses of military equipment and manpower.
As a part of a special assault group set up during the war, they waged defensive battles and carried out military operations, first in the seventh defensive zone and then in a number of other directions, including the villages of Sghnakh, Qarin Tak and Shushi.
Narek Hovhannisyan and Tovmas Tovmasyan brilliantly fulfilled their military tasks, fighting to the last second of their lives against the forces of the enemy, which exceeded many times, never leaving their entrusted positions.
Narek Hovhannisyan was born in 1992, and Tovmas Tovmasyan in 1983. Both perished heroically on November 7, 2020 in the Qarin Tak-Shushi section.