COVID-19. ՀՀ-ում վերակենդանացման մահճակալները գրեթե զբաղված են, համակարգն աշխատում է գերծանրաբեռնված
Հայաստանում կորոնավիրուսով պայմանավորված առողջապահական համակարգն այս փուլում աշխատում է գերծանրաբեռնված, վերակենդանացման մահճակալները գրեթե զբաղված են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ առողջապահության նախարարության Բժշկական օգնության քաղաքականության վարչություն պետ Քնար Ղոնյանը նշեց, որ համաճարակով պայմանավորված` արդեն առկա են մասնակի կամ ամբողջությամբ վերապրոֆիլավորված 20-ից ավելի կազմակերպություններ: Դրանք և՛ Երևանում են, և՛ մարզերում՝ Լոռի, Սյունիք, Շիրակ, Արագածոտն, Գեղարքունիք, Արարատ:  Ծավալված մահճակալային ֆոնդն արդեն հասել է շուրջ 2500-ի: Վերակենդանացման բաժանմունքների մահճակալները գրեթե զբաղված են:
«Համապատասխան կենտրոնն օրական միջինը ունենում է հոսպիտալացման ենթակա 300 դեպքի մասին զանգ: Ունենք նաև հոսպիտալացմանը սպասող քաղաքացիներ, որոնց թիվը տատանվում է: Չեմ ուզում կոնկրետ թիվ նշել, որովհետև դա փոփոխական է, և մենք ամեն ինչ անում ենք, որ մեր քաղաքացիներն արագ հոսպիտալացվեն: Ամեն դեպքում ընդգծեմ, որ այո, մենք ունենք պացիենտներ, որոնք տանը կարող են մի քանի ժամ նույնիսկ օրեր սպասեն հոսպիտալացման իրենց հերթին»,-ասաց Քնար Ղոնյանը:
Նման պայմաններում Հայաստանի առողջապահական համակարգն աշխատում է գերբեռնված: Հիվանդանոցներում մահճակալային ֆոնդի գրեթե լրացվածությամբ պայմանավորված` ամենօրյա ռեժիմով նոր կենտրոններ են ընդգրկվում գործընթացում: Քնար Ղոնյանն ընդգծում է, որ դա արվում է, բայց  պետք է նաև գիտակցել, որ եղած ռեսուրսները, մահճակալային ֆոնդն անսպառ չեն:
«2020 թվականի հոկտեմբերին, նոյեմբերին, երբ մենք ունենում էինք կորոնավիրուսով պայմանավորված բավականաչափ դեպքեր, մեր առավելագույն հնարավորությունը շուրջ 3 հազար մահճակալի ծավալումն էր: Գործընթացում էլ ունեինք ընդգրկված շուրջ 30 կազմակերպություն: Հիմա արդեն հասել ենք 2500-ի մահճակալի ու 20-ից ավելի կազմակերպություն ընդգրկված է: Պետք է գիտակցել, որ առաջիկայում մենք կարող ենք խնդիր ունենալ»,-ասաց Քնար Ղոնյանը: Հարցին, թե մահճակալային ֆոնդի, ծանրաբեռնվածության ավելացմամբ պայմանավորված արդյոք աշխատողների պակաս զգացվում է, նախարարության ներկայացուցիչը նշեց, որ այս փուլում միշտ էլ մասնագետի կարիք ունենում են: Նա ընդգծեց, որ մասնագիտական ռեսուրսն ու ներուժը ևս անսպառ չեն:
Օգտվելով առիթից՝ Քնար Ղոնյանը հորդորում է բոլոր քաղաքացիներին պահպանել հակահամաճարակային բոլոր կանոնները՝ կրել դիմակներ, հաճախ ախտահանել ձեռքերը պահպանել սոցիալական հեռավորություն: Նա հավելեց, որ համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում շատ լարված է և մեկ անգամ էլ ընդգծեց՝ մահճակալային ֆոնդը, ունեցած ռեսուրսներն անսպառ չեն:

COVID-19: в Армении нехватка реанимационных коек, система перегружена
СТЕПАНАКЕРТ, 6 апреля, АРЦАХПРЕСС- Начальник управления политики медицинской помощи Министерства здравоохранения Кнар Гонян сообщила «Арменпресс», что уже полностью или частично перепрофилированы более 20 организаций. Они в Ереване, в областях Лори, Сюник, Ширак, Арагацотн, Гегаркуник, Арарат. Коечный фонд уже достиг почти 2 500. Реанимационные койки почти заняты.
“В соответствующие центры по поводу госпитализации ежедневно поступает в среднем по 300 обращений. Есть больные, ожидающие госпитализации. Я не хочу называть конкретного количества таких больных, потому что оно переменное, мы делаем все возможное,  для их  госпитализации. В любом случае,  подчеркну, что да, у нас есть пациенты, которые могут ждать  несколько часов или даже дней своей очереди на госпитализацию”, - сказала Кнар Гонян.
Система здравоохранения Армении перегружена. В связи с практически полным заполнением коечного фонда к больницам ежедневно прибавляются новые центры. Кнар Гонян подчеркивает, что это делается, но нужно понимать, что имеющиеся ресурсы и коечный фонд не неисчерпаемы.
“В октябре и ноябре 2020 года, когда у нас было достаточно случаев заболевания, нашей максимальной возможностью были около 3 000 коек. У нас также было около 30 организаций, вовлеченных в процесс. Сейчас мы достигли 2 500 коек, и в них задействовано более 20 организаций. Мы должны понимать, что в ближайшем будущем у нас могут возникнуть проблемы”, - сказала Кнар Гонян. На вопрос, есть ли нехватка кадров из-за увеличения коечного фонда и загруженности, представитель министерства ответила, что специалисты всегда нужны. Она подчеркнула, что профессиональные ресурсы и потенциал также не безграничны.
Пользуясь случаем, Кнар Гонян призвала всех граждан соблюдать все противоэпидемические правила, носить маски, часто дезинфицировать руки, сохранять социальную дистанцию. Она добавила, что эпидемическая ситуация в Армении очень напряженная, и еще раз подчеркнула, что коечный фонд и ресурсы не неисчерпаемы.