Սաուդյան Արաբիան պետք է դատի տա Թուրքիային` Մուհամեդ մարգարեի անձնական իրերը գողանալու համար. Հարութ Սասունյան
Մարտի 28-ին «Արաբ նյուզ» թերթը մի հոդված հրապարակեց՝ «Սաուդացի հեղինակի գիրքը բացահայտում է օսմանյան վայրագությունները Մադինայում» վերնագրով։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Գիրքը գրել է պատմաբան Մուհամեդ ալ-Սաիդը, որը բացահայտել է օսմանյան վայրագությունները Սաուդյան Արաբիայի Մադինայի սուրբ քաղաքի մահմեդական բնակչության դեմ 1918 թվականին, երբ այն Օսմանյան կայսրության մաս էր կազմում:
Ալ-Սաիդն իր «Սեֆերբերլիկ. Մադինայում օսմանյան ոճրագործությունից մեկ դար անց» գրքում պատմում է օսմանյան գեներալ Ֆախրի փաշայի կողմից Մադինայի բնակչության տեղահանության և սպանությունների քիչ հայտնի պատմությունը: Քաղաքը կողոպտվել էր, իսկ սուրբ մասունքները՝ թալանվել օսմանյան բանակի կողմից:
«Արաբ նյուզ»-ի հոդվածի լրագրող Մոհամեդ ալ-Սուլամին բացատրել է, որ չնայած որոշ պատմաբաններ օգտագործում են թուրքերեն և արաբերեն Սեֆերբերլիկ բառը, որը նշանակում է զորահավաք կամ հավաքական տեղահանություն, երբ խոսք է գնում Հայոց ցեղասպանության մասին, այս եզրույթը օգտագործվում է նաև Մադինայից բնակչության զանգվածային տեղահանմանն անդրադառնալիս:
Ֆախրի փաշան պաշարեց Մադինան, երբ քաղաքը հարձակման ենթարկվեց բրիտանական աջակացություն ունեցող արաբ մարտիկների կողմից՝ Մաքքայի շարիֆ Հուսեյն բին Ալիի գլխավորությամբ: Ֆախրի փաշան 40 հազար մարդու գնացքներով արտաքսեց Մադինայից դեպի ներկայիս Սիրիա, Թուրքիա և Իրաք՝ նրանց թողնելով բախտի քմահաճույքին։ Մադինայում մնաց ընդամենը 140 բնակիչ, որոնք տառապում էին սովից։
Բացի այդ, օսմանյան բանակը դուրս բերեց Մուհամեդ մարգարեի արժեքավոր անձնական իրերն իր սրբազան պալատից և դրանք տեղափոխեց Կոստանդնուպոլիս (Ստամբուլ): Ֆախրի փաշան մարգարեի մզկիթը վերածեց զենքի պահեստի, այդպիսով վտանգելով մարգարեի գերեզմանը: Ֆախրի փաշան նաև քանդեց շատ շենքեր, սովամահ արեց Մադինայի մնացած բնակչությանը և առգրավեց նրանց ունեցվածքը, ինչպիսիք էին ագարակներն ու բերքը՝ սննդամթերք պահեստավորելով իր զինվորների համար:
«Թալանված գանձերը հասան Կոստանդնուպոլիս՝ Օսմանյան կայսրության մայրաքաղաք և երկար տարիներ ցուցադրվում են Թոփքափի թանգարանում», ասաց հեղինակ Ալ-Սաիդը։ «Արաբ նյուզ»-ի հոդվածում բացատրվում էր, որ գողացված սուրբ մասունքները ներառում էին «Ղուրանի հին օրինակներ, զարդեր, ոսկե մոմակալներ և սրեր: Բացի 390 նմուշներից, [Թոփքափի] թանգարանի այցելուները կարող են տեսնել Մուհամեդ մարգարեի հետևյալ ունեցվածքը՝ Օրհնյալ թիկնոցը, Սուրբ դրոշը, նրա սուրն ու աղեղը, սափորը, նրա ատամի մի կտորը և մորուքից մազեր»։
Ալ-Սաիդը նաև հայտնեց, որ «Ֆախրի փաշան նույնիսկ փորձել է արտաշիրմել մարգարե Մուհամեդի մարմինը և ուղարկել Կոստանդնուպոլիս: Եգիպտացի մի ինժեներ, ում Մադինա էին կանչել մարգարեի մզկիթի մինարեթները ձևափոխելու համար, որպեսզի դրանք դիմանային օսմանյան հրետանու ծանրությանը, պնդել է, որ իրեն հրամայել են բացել գերեզմանը, բայց նա մերժել է։
Ֆախրի փաշան խնդրել է նրա օգնությունը՝ մարգարեի մարմինը արտաշիրմելու և այն Կոստանդնուպոլիս տեղափոխելու համար՝ համաձայն Կահիրեում Ֆրանսիայի ներկայացուցչի գրած և Արտաքին գործերի նախարարություն ուղարկված պատմական փաստաթղթերի: Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը երաշխավորել է քաղաքից փախած եգիպտացի ինժեների համար, որը հանցանք չի գործել՝ դրանով հաստատելով, որ մարգարեի մարմինը իսկապես գտնվում էր քննարկվող գերեզմանում, և նպատակն էր մարմինը տեղափոխել Կոստանդնուպոլիս»:
Ալ-Սաիդը «Արաբ նյուզ»-ին ասաց, որ «Մադինան սովի էին մատնել՝ ստիպելով նրա քաղաքացիներին ու որբ երեխաներին ուտել կատուներ, շներ և այն ամենը, ինչ մնացել է ագարակներում ու փողոցներում»:
Կարևոր է նշել, որ Ալ-Սաիդն ասաց՝ ինքը գրել է Մադինայում Օսմանյան կայսրության վայրագությունների մասին, «քանի որ հավատում է, որ ժամանակակից Թուրքիան փորձում է արդարացնել իր կայսերական անցյալը: Նա նախատեսում է իր գիրքը թարգմանել մի քանի լեզուներով՝ օսմանյան պատմության այս սակավ հայտնի մասի վերաբերյալ իրազեկությունը բարձրացնելու նպատակով»:
Ալ-Սաիդն այնուհետև ասաց․ «Ես 2015 թվականին մի հոդված գրեցի այս ոճրագործությունից 100 տարի անցնելու մասին և մանրամասներ ներկայացրեցի, որոնց մասին շատ քչերը գիտեին: Հոդվածի վերաբերյալ արձագանքները տատանվում էին տեղեկատվությունից ցնցված մարդկանց և դրան չհավատացողների միջև՝ հաշվի առնելով թուրքական գովազդը հրապարակմանն ընդառաջ, որը փորձում էր արդարացնել Օսմանյան կայսրության հրեշությունն ու արաբների դեմ կատարած իր սարսափելի հանցագործությունները:
Հանրությունը մոռացության է մատնել օսմանյան ոճրագործությունները։ Հոդվածից հետո իրադարձությունը փաստագրելու գաղափար առաջացավ, որպեսզի պատմությունը չմոռանա այն, ինչպես նաև արաբական պատմության մյուս իրադարձությունները, մանավանդ որ Սեֆերբերլիկը փաստող մի քանի պատմական աղբյուրներ գտնվում են օսմանյան, անգլիական և ֆրանսիական արխիվներում։ Ավելին, տեղեկատվության աղբյուրները շատ սահմանափակ են, և նրանց թոռները, որոնք այդ ժամանակ գտնվում էին Մադինայում, շատ փաստաթղթեր չունեն: Քաղաքի շատ բնակիչներ տեղահանվել էին, իսկ նրանցից շատերը չէին վերադարձել»։
Երկրորդ հրապարակման մեջ, Սաուդյան Արաբիայի «Օկազ» թերթի սաուդացի լրագրող Խալեդ Աբբաս Թաշքանդին 2017 թ․ հոդվածում գրել էր, որ «իր պապը Մադինայի ժողովրդի և զավակների զանգվածային ու բռնի տեղահանման հանցագործությունների զոհերից մեկն էր Սեֆերբերլիկի ժամանակ, որն իրականացվել էր ռազմական նահանգապետ Ֆախրի փաշայի հրամանով, և այն մասին, թե ինչպես են թուրք զինվորները ներխուժել իր ընտանիքի տուն և մոր ձեռքից խլել նրան ու արտաքսել Աստանա»: Սաուդացի լրագրողը հաստատեց Ֆախրի փաշայի կողմից Մադինայի բնակիչներին հետապնդելու և Մուհամեդ մարգարեի անձնական իրերը թալանելու մանրամասները:
Երրորդ հրատարակության մեջ «ՆյուԱրաբը» մարտի 11-ին հրապարակեց Քեմալ Աֆզալիի մի հոդված՝ «Սաուդցիները պնդում են, որ վերջին օսմանցի նահանգապետը ծրագրել էր «գողանալ Մուհամեդ մարգարեի մարմինը»» վերնագրով։ Այս հոդվածը «մեծ աղմուկ բարձրացրեց սաուդյան սոցիալական ցանցերի օգտատերերի շրջանում, որոնցից շատերը հավատում էին, որ դա բնորոշ վկայությունն է Թագավորության սուրբ քաղաքների նկատմամբ թուրքական ենթադրյալ թշնամանքի»:
«#Մարգարեի_գերեզմանի_սրբապղծումը» արաբական հեշթեգը մարտի սկզբին հայտնվեց Թվիթերի և Ֆեյսբուքի ավելի քան 7500 հաղորդագրություններում։ Բազմաթիվ սաուդցիներ դատապարտեցին «թուրքական անարգանքի» պատմական արարքը։ Ոմանք զուգահեռներ անցկացրեցին Ֆախրի փաշայի բարբարոսությունների և նախագահ Էրդողանի՝ «արաբական պետությունների դեմ ապստամբների ներկայիս աջակցության միջև»։ Սոցցանցերի գրառումներից մեկում ասվում էր. «Թուրքերը գողերի ժողովուրդ են։ Նրանք ավազակներ և հանցագործներ են»։
Ինձ համար անհասկանալի է, որ Սաուդյան Արաբիայի Թագավորությունը, ավելի քան մեկ դար անց, Թուրքիայի կառավարությունից չի պահանջել վերադարձնել Մուհամեդ մարգարեի թալանված սրբազան իրերը: Մինչ Թուրքիան լկտիաբար պահանջում է այլ երկրների թանգարաններից վերադարձնել Թուրքիայից դուրս բերված հնարժեք իրերը, չնայած որ դրանցից շատերը հունական կամ հայկական ծագում ունեն, Թուրքիայի կառավարությունը չի վերադարձրել սաուդյան գողացված իրերը։ Եթե Թուրքիան հրաժարվի դա անել, Սաուդյան Արաբիան պետք է հայց ներկայացնի Թուրքիայի դեմ Արդարադատության միջազգային դատարան (Համաշխարհային դատարան) և հանրայնացնի թուրքական գողությունն ամբողջ աշխարհում:
Նախկինում Թուրքիան և Սաուդյան Արաբիան նորմալ կամ բարեկամական հարաբերություններ ունեին, սակայն այժմ այդպես չէ։ Աշխարհի որոշ մասերում Էրդողանի բռնապետական և ռազմական գործողությունների պատճառով, Թուրքիան և Սաուդյան Արաբիան տարբեր վեճերի հակառակ կողմում են: Դրա հետևանքով, Սաուդյան Արաբիան արգելափակել է թուրքական հաղորդումների հեռարձակումն իր հեռուստակայաններից և արգելել թուրքական ապրանքների ներմուծումը: Ճիշտ ժամանակն է, որպեսզի Սաուդյան Արաբիան ավելի վճռականորեն հանդես գա ընդդեմ Թուրքիայի և պահանջի վերադարձնել Թագավորությանը պատկանող սրբազան կրոնական առարկաները: Մուհամեդ մարգարեի անձնական իրերի ցուցադրումը թուրքական թանգարանում նախատինք է աշխարհի բոլոր արաբների և մահմեդականների համար: Այս սրբազան առարկաները պատկանում են Սաուդյան Արաբիային:

The Arab News published on March 28 an article titled, “Book by Saudi author unravels Ottoman atrocities in Madinah.” The book was written by Saudi historian Muhammad Al-Saeed who exposed Ottoman atrocities against the Muslim population of the holy city of Madinah in Saudi Arabia in 1918 when it was part of the Ottoman Empire.
Opinion: Saudi Arabia should sue Turkey for stealing Prophet Muhammad's relics
STEPANAKERT, APRIL 7, ARTSAKHPRESS:  Al-Saeed, in his book, “Seferberlik: A Century on from the Ottoman crime in Madinah,” tells the seldom-known story of the deportation and killings of the population of Madinah by Ottoman General Fakhri Pasha. The city was pillaged and its holy relics looted by the Ottoman army.
The journalist of the Arab News article, Mohammed Al-Sulami, explained that even though some historians use the Turkish/Arabic word ‘Seferberlik -- meaning mobilization or collective deportation -- when referring to the Armenian Genocide, this term is also used to refer to the mass displacement of the population from Madinah.
Fakhri Pasha laid siege to Madinah when the city was under attack by the British-backed Arab fighters of Hussein bin Ali, the Sharif of Makkah. Fakhri Pasha deported 40,000 people from Madinah by trains to present-day Syria, Turkey, and Iraq, abandoning them to their fate. Only 140 residents remained in Madinah who suffered from famine.
Furthermore, the Ottoman army removed the valuable personal effects of Prophet Muhammad from his sacred chamber and smuggled them to Constantinople (Istanbul). Fakhri Pasha converted the Prophet’s mosque into a weapons depot, thus endangering the tomb of the Prophet. Fakhri Pasha also demolished many buildings, starved the remaining population of Madinah and confiscated their possessions, such as farms and crops, reserving the food for his soldiers.
“The stolen treasures arrived in Constantinople, the Ottoman Empire’s capital, and have been on display for many years at the Topkapi Museum,” author Al-Saeed said. The Arab News article explained that the stolen holy relics included “old copies of the Quran, jewelry, golden candlesticks and swords. Besides the 390 artifacts, visitors to the [Topkapi] museum can see the following possessions of Prophet Muhammad: the Blessed Mantle, the Holy Banner, his sword and bow, a jar, a piece of his tooth and a hair from his beard.”
Al-Saeed also revealed that “Fakhri Pasha even attempted to have the body of Prophet Muhammad exhumed and shipped to Constantinople. An Egyptian engineer, who was summoned to Madinah to modify the minarets of the Prophet’s Mosque to support the weight of Ottoman artillery, claimed he was ordered to open the tomb, but he refused. Fakhri Pasha asked for his help to exhume the body of the prophet and move it to Constantinople, according to the historical documents written by the French representative in Cairo and sent to the Ministry of Foreign Affairs. The French representative vouched for the account of the Egyptian engineer, who fled the city and did not carry out the crime, thus confirming that the grave in question did indeed house the prophet’s body and the goal was to move the body to Constantinople.”
Al-Saeed told the Arab News that “Madinah reached the point of famine, forcing its citizens and orphaned children to eat cats, dogs and what remained on the farms and in the streets.”
Importantly, Al-Saeed said he wrote about the Ottoman Empire’s atrocities in Madinah “because he believes modern Turkey is trying to whitewash its imperial past. He plans to translate his book into several languages to raise awareness of this little-known chapter of Ottoman history.”
Al-Saeed further said: “I wrote an article in 2015 about the passage of 100 years since this crime and provided details that few people knew about. Reactions to the article varied between people shocked at the information and those who could not believe it, given the Turkish publicity ahead of its publication which attempted to whitewash the Ottoman Empire’s ugliness and its heinous crimes against Arabs. The public was oblivious to the Ottoman crimes. Following the article, the idea of documenting the event was established, so that history would not forget it like other events in Arab history, particularly since the few historical sources that documented Seferberlik are in the Ottoman, English and French archives. Moreover, the sources of information are very limited and the grandchildren of those who were in Madinah at the time do not have many documents. A lot of the city’s inhabitants were displaced. Many of them did not return.”
In a second publication, Saudi Arabia’s ‘Okaz’ newspaper, Saudi journalist Khaled Abbas Tashkandy, wrote in a 2017 article that “his own grandfather was one of the victims of the mass and forced displacement crimes of the people and sons of Madinah by the orders of the military governor Fakhri Pasha during the Seferberlik and how the Turkish soldiers broke into his family’s house and kidnapped him from his mother’s arms and deported him to Astana.” The Saudi journalist confirmed the details of the persecution of the people of  Madinah by Fakhri Pasha and the looting of Prophet Muhammad’s personal effects.
In a third publication, The NewArab published an article by Kemal Afzali on March 11, titled: “Saudis claim last Ottoman governor planned to ‘steal Prophet Muhammad’s body.’” This article “provoked uproar among Saudi social media users, many of whom believe it to be characteristic evidence of alleged Turkish animosity towards the Kingdom’s holy cities.” The Arabic hashtag #desecration_ of_the_prophets_grave has appeared in over 7,500 posts on Twitter and Facebook as of early March. Many Saudis have decried “the historic act of ‘Turkish blasphemy.’” Some have drawn parallels between Fakhri Pasha’s barbaric actions and Pres. Erdogan’s “contemporary support for ‘insurgent activity against Arab states.’” One social media post read: “Turks are a nation of thieves. They are bandits and criminals.”
It is incomprehensible to me that the Kingdom of Saudi Arabia, after more than a Century, has not demanded that the Turkish government return the looted sacred relics of Prophet Muhammad. While Turkey brazenly demands that museums in other countries return antiques that were taken out of Turkey, even though many of these items are of Greek or Armenian origin, the Turkish government has not returned the stolen Saudi artifacts. Should Turkey refuse to do so, Saudi Arabia should file a lawsuit against Turkey in the World Court and publicize the Turkish theft worldwide.
In the past, Turkey and Saudi Arabia enjoyed normal or friendly relations, but that is not the case now. Due to Pres. Erdogan’s dictatorial and military actions in some parts of the world, Turkey and Saudi Arabia are on the opposite sides of various disputes. As a result, Saudi Arabia has blocked the transmission of Turkish programs from its TV stations and has banned the import of Turkish products. This is the right time for Saudi Arabia to act more decisively against Turkey and demand the return of the sacred religious items belonging to the Kingdom. The display of Prophet Muhammad’s personal effects in a Turkish museum is an insult to all Arabs and all Muslims worldwide. These sacred items belong to Saudi Arabia.