Լիբիայի նոր վարչապետը կմեկնի Թուրքիա Էրդողանի հետ բանակցելու նպատակով
Լիբիայի նոր վարչապետ Աբդել Համիդ Դբեյբայի գլխավորությամբ պատվիրակությունը Թուրքիա իր առաջին այցը կկատարի երկուշաբթի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին հաղորդվում է News.am-ը:
Լիբիայի միասնության նոր կառավարության երդմնակալությունը տեղի է ունեցել մարտի 15-ին:
Թուրքիան սատարում է Տրիպոլիում տեղակայված Ազգային համաձայնության կառավարությանն ընդդեմ Լիբիայի արեւելքում տեղակայված Ազգային բանակի, որը գլխավորում է գեներալ Խալիֆա Խաֆթարը:
Թուրքիայում հայտնել են, որ Դբեյբա կժամանի երկօրյա պաշտոնական այցով՝ նշելով, որ նրանք Էրդողանի հետ կհամանախագահեն Անկարայում բարձր մակարդակի ռազմավարական համագործակցության Թուրք-լիբիական միության առաջին նիստի ժամանակ:
«Խորհրդի նիստի ժամանակ, որին կմասնակցեն համապատասխան նախարարները, կքննարկվեն թուրք-լիբիական հարաբերությունների բոլոր ասպեկտները, որոնք ունեն խորը պատմական կապեր, գնահատվել են քայլերը, որոնք կարող են ձեռնարկվել համագործակցության հետագա բարելավման համար»,-նշել են Թուրքիայի նախագահի գրասենյակում:
Թուրքական պետական ԶԼՄ-ները հաղորդել են, որ Դբեյբան կայցելի Անկարա խմբով, որի կազմում են 14 նախարարներ, 5 փոխվարչապետեր, աշխատակազմի ղեկավարներ եւ այլ պաշտոնական անձինք: Բացի այդ, կքննարկվի համագործակցությունն էներգետիկայի եւ առողջապահության ոլորտում, ինչպես նաեւ թուրքական ընկերությունների նախագծերի վերականգնման հարցերը, որոնք կասեցվել էին պատերազմի ժամանակ:
Թուրքիան հայտարարել է, որ թուրքական ընկերություններն ակտիվ մասնակցություն կունենան երկրի վերականգնման գործում:

Новый премьер-министр Ливии отправится в Турцию на переговоры с Эрдоганом
Делегация во главе с новым премьер-министром Ливии Абдель Хамидом Дбейба совершит свой первый визит в Турцию в понедельник.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 апреля, АРЦАХПРЕСС- По передаче News.am сообщает Reuters со ссылкой на офис Эрдогана.
Новое правительство единства Ливии было приведено к присяге 15 марта.
Турция поддерживает базирующееся в Триполи правительство Национального согласия против базирующейся на востоке Ливии Национальной армии во главе с генералом Халифой Хафтаром.
В Турции сообщили, что Дбейба прибудет с двухдневным визитом, отметив, что они с Эрдоганом будут председательствовать на первом заседании турецко-ливийского Совета стратегического сотрудничества высокого уровня в Анкаре.
«На заседании Совета, в котором примут участие соответствующие министры, будут обсуждены все аспекты турецко-ливийских отношений, которые имеют глубокие исторические связи, дана оценка шагам, которые могут быть предприняты для дальнейшего улучшения сотрудничества», - отметили в офисе президента Турции.
Турецкие государственные СМИ сообщили, что Дбейба посетит Анкару с группой, включающей 14 министров, 5 вице-премьеров, руководителя аппарата и других официальных лиц. Кроме того, будет обсуждено сотрудничество в области энергетики и здравоохранения, а также возобновление проектов турецких компаний, которые были приоостановлены во время войны.