ԱՀ ՆԳՆ-ն դիմելու է ՌԴ խաղաղապահներին. մանրամասներ ադրբեջանցիների կողմից հայ գյուղացիներին թիրախավորելու դեպքից
Ադրբեջանցիների կողմից Արցախի Սարուշեն գյուղի ուղղությամբ իրականացրած կրակոցների դեպքի առթիվ ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունը պատրաստել է համապատասխան նյութեր, կազմել արձանագրություն՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը ներկայացնելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց ԱՀ ՆԳ նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը՝ ներկայացնելով մանրամասներ դեպքի վերաբերյալ:
«Ապրիլի 7-ին, առավոտյան՝ 09:40-ի սահմաններում, Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Սարգսաշեն գյուղի տարածքից, ադրբեջանցիները կրակել են Սարուշեն գյուղի դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող Սարուշեն համայնքի բնակիչներ՝ 65-ամյա Շիրին Ադամի Սարգսյանի և 36-ամյա Վիտալի Ալյոշայի Հարությունյանի ուղղությամբ: Ադրբեջանական կողմը կիրառել է գնդացիր, ինչի հետևանքով ջարդվել է Վ.Հարությունյանին պատկանող տրակտորի ձախ կողմի ապակին:  ԱՀ ՆԳ նախարարության ոստիկանության Ասկերանի շրջանային բաժնի հետաքննիչները Շ.Սարգսյանից և Վ.Հարությունյանից բացատրություն են վերցրել, լուսանկարել տեղանքը և տրակտորը, պատրաստել համապատասխան նյութեր, կազմել արձանագրություն՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը ներկայացնելու համար: Բացի այդ, ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանի հրամանով, Շոշ-Սարուշեն-Կարմիր Շուկա ներպետական մայրուղում տեղակայված ոստիկանական հենակետերում ծառայությունը կշարունակվի ուժեղացված ռեժիմով: Շուրջօրյա դիտարկումներ կատարելու նպատակով, ըստ անհրաժեշտության կավելացվեն հենակետերը»,-ասաց Հունան Թադևոսյանը:
Հունան Թադևոսյանը նաև տեղեկացրեց, որ չնայած միջադեպին, գյուղացիները շարունակում են իրենց դաշտային աշխատանքը:

МВД Арцаха представит российским миротворцам материалы по обстрелу азербайджанцами армянского села
По факту обстрела со стороны азербайджанцев по направлению села Сарушен в Арцахе Полиция Министерства внутренних дел Республики Арцах подготовила соответствующие материалы, составила протокол для представления командованию миротворческого контингента РФ.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом  «Арменпресс» рассказал начальник отдела информации и по связям с общественностью МВД Республики Арцах Унан Тадевосян, представив подробности произошедшего инцидента.
“7 апреля около 09:40 с территории оккупированного Азербайджаном села Сарушен азербайджанцы стреляли в жителей села Сарушен, 65-летнего Ширина Адамовича Саргсяна и 36-летнего Виталия Алешаевича Арутюняна, ведущих сельскохозяйственные работы на полях этого села. Азербайджанская сторона стреляла из пулемета, в результате чего было сбито левое окно трактора, принадлежащего Арутюняну. Следователи Аскеранского районного отделения Полиции МВД Республики Арцах взяли показания Саргсяна и  Арутюняна, сфотографировали местность и трактор, подготовили соответствующие материалы, составили протокол для представления командованию миротворческого контингента РФ. По приказу министра внутренних дел Карена Саркисяна, на опорных полицейских пунктах, расположенных на внутригосударственном шоссе Шош-Сарушен-Кармир Шука, служба будет вестись в усиленном режиме. Для проведения круглосуточного наблюдения, опорные пункты будут увеличены по необходимости”, - сообщил Унан Тадевосян.