Մշակվում է պատերազմի հետևանքով վնաս կրած անձանց աջակցության ծրագիր. ԱՀ նախագահը խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 12-ին խորհրդակցություն է հրավիրել՝ քննարկելու համար ՀՀ Կառավարության հետ համատեղ մեկնարկելիք՝ պատերազմական գործողությունների հետևանքով վնաս կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց աջակցություն ցուցաբերելու ծրագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից` պետական նախարար, ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը խորհրդակցության մասնակիցներին է ներկայացրել աջակցության տրամադրման սկզբունքների նախագիծը, որը ներառում է կորսված կամ վնասված անշարժ ու շարժական գույքի, շրջանառու միջոցների ու այգիների դիմաց տրվող պետական աջակցությունը:
Իր խոսքում նախագահ Հարությունյանը կարևորել է տվյալ միջոցառման նշանակությունը բնակիչների ֆինանսական հիմնախնդիրների լուծման և Արցախի տնտեսության վերականգնման հարցում: Նախագահի հանձնարարությամբ կստեղծվի պետական հանձնաժողով, որը և կմշակի աջակցության տրամադրման կարգն ու մեխանիզմները՝ կարճ ժամկետում սկսելով ֆինանսական հատկացումները:

Разрабатывается программа содействия лицам, получившим ущерб в результате войны. Президент провел совещание
12 апреля президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел совещание, на котором была обсуждена совместная с Правительства РА программа оказания содействия физическим и юридическим лицам, которые получили ущерб в результате военных действий.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 апреля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает Главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах - государственный министр, министр финансов Григорий Мартиросян представил участникам совещания принципы предоставления содействия за потерянное или поврежденное движимое и недвижимое имущество, оборотные средства и сады.
В своем слове президент Арутюнян отметил важное значение данного мероприятия в деле решения финансовых проблем граждан и восстановления экономики Арцаха. По поручению Президента будет создана государственная комиссия, которая разработает порядок и механизмы предоставления содействия и в короткие сроки начнет выделение финансовых средств.