Մշակվում է պատերազմի հետևանքով վնաս կրած անձանց աջակցության ծրագիր. ԱՀ նախագահը խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 12-ին խորհրդակցություն է հրավիրել՝ քննարկելու համար ՀՀ Կառավարության հետ համատեղ մեկնարկելիք՝ պատերազմական գործողությունների հետևանքով վնաս կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց աջակցություն ցուցաբերելու ծրագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից` պետական նախարար, ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը խորհրդակցության մասնակիցներին է ներկայացրել աջակցության տրամադրման սկզբունքների նախագիծը, որը ներառում է կորսված կամ վնասված անշարժ ու շարժական գույքի, շրջանառու միջոցների ու այգիների դիմաց տրվող պետական աջակցությունը:
Իր խոսքում նախագահ Հարությունյանը կարևորել է տվյալ միջոցառման նշանակությունը բնակիչների ֆինանսական հիմնախնդիրների լուծման և Արցախի տնտեսության վերականգնման հարցում: Նախագահի հանձնարարությամբ կստեղծվի պետական հանձնաժողով, որը և կմշակի աջակցության տրամադրման կարգն ու մեխանիզմները՝ կարճ ժամկետում սկսելով ֆինանսական հատկացումները:

President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan convened a consultation on developing a program to assist those damaged by the war
On April 12 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan convened a consultation to discuss the program to be provided jointly with the Government of the Republic of Armenia in order to provide assistance to individuals and legal entities damaged by the war, the Presidential Office stated.
STEPANAKERT, APRIL 12, ARTSAKHPRESS: Grigory Martirosyan, state minister-minister of finance presented the draft principles of assistance to the participants of the consultation which includes lost or damaged real estate and movable property, state support for working capital and parks.
In his speech President Harutyunyan underscored the importance of the event in resolving the residents' financial issues and restoring Artsakh's economy. The President instructed to set up a state commission which will work out the procedure and mechanisms for providing assistance, starting financial allocations at the shortest possible time.