Կանադան ԼՂ պատերազմի պատճառով չեղարկել է ռազմական տեխնոլոգիաները Թուրքիա արտահանելու թույլտվությունը
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մարկ Գարնոն հայտնել է Թուրքիա սպառազինություն և ռազմական տեխնոլոգիաներ արտահանելու թույլտվությունները չեղարկելու որոշման մասին, քանի որ հետաքննությունը հաստատել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմում (2020թ. սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 10-ը) օգտագործվել են կանադական տեխնոլոգիաներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՊատերազմի ընթացքում Թուրքիային մատակարարված կանադական ռազմական տեխնոլոգիաների օգտագործման վերաբերյալ հաղորդումներից հետո Կանադան ժամանակավորապես կասեցրել էր Թուրքիային ռազմական սարքավորումների մատակարարումը:
«Կանադայի արտաքին գործերի նախարարությունը, խորհրդակցելով Ազգային պաշտպանության նախարարության հետ, ամբողջությամբ վերանայել է Թուրքիայի համար նախատեսված ռազմական նշանակության ապրանքների և տեխնոլոգիաների արտահանման բոլոր կասեցված և գործող թույլտվությունները: Հաշվի առնելով, որ ուսումնասիրությունը հավաստի ապացույցներ է հայտնաբերել այն մասին, որ Թուրքիա արտահանվող կանադական տեխնոլոգիան օգտագործվել է Լեռնային Ղարաբաղում, այսօր ես հայտարարում եմ 2020 թվականի կասեցված թույլտվությունները չեղարկելու մասին»,- հայտարարել է Գարնոն: Նա ընդգծել է, որ կանադական տեխնոլոգիաների նման կիրառումը հակասում է Կանադայի արտաքին քաղաքականությանն ու չի համապատասխանում Թուրքիայի կողմից տրված հավաստիացումներին:
Մարկ Գարնոն հայտնել է, որ խոսել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ՝ նրան հայտնելու իրենց մտահոգություններն ու սկսելու երկխոսության մեխանիզմ կանադացի և թուրք պաշտոնյաների միջև՝ հանուն փոխադարձ վստահության մթնոլորտի ստեղծման:

Canada cancels export permits for military goods and technology to Turkey due to recent NK war
Canada cancelled export permits for military goods and technology to Turkey as the investigation found credible evidence that Canadian technology exported to Turkey was used during the recent war (September 27-November 10, 2020) unleashed by Azerbaijan against Nagorno Karabakh, Marc Garneau, Minister of Foreign Affairs of Canada, said in a statement issued on April 12.
STEPANAKERT, APRIL 13, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Last fall Canada suspended export permits for military goods and technology to Turkey pending the results of an investigation into allegations that Canadian technology was being used by Azerbaijan in Nagorno Karabakh.
“Global Affairs Canada, in consultation with the Department of National Defense, has since conducted a thorough review of all suspended and valid export permits for all military goods and technology destined to Turkey. Following this review, which found credible evidence that Canadian technology exported to Turkey was used in Nagorno Karabakh, today I am announcing the cancellation of permits that were suspended in the fall of 2020. This use was not consistent with Canadian foreign policy, nor end-use assurances given by Turkey”, the Foreign Minister said.
Mr. Garneau also informed that he had spoken with Turkey’s Foreign Minister Mevlut Cavusoglu to reiterate Canada’s concern.