ՀՀ ՄԻՊ-ը, ԵԽ պատգամավորները հորդորում են ԵՄ-ին ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր հայ գերիներին ազատելու համար
Ադրբեջանից հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակման և վերադարձի հարցերով Եվրոպական խորհրդարանում ապրիլի 12-ին կայացել է քննարկում, որի ընթացքում հատուկ զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նա կարևորել է Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային ճնշումը, որը հնարավորություն կտա խուսափել հետագա նոր հանցագործություններից:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակից, քննարկման նախաձեռնությունը եղել է Եվրախորհրդարանում ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Լուկաս Ֆուրլասինը, որը ևս հանդես է եկել զեկույցով: Մասնակցել են նաև Եվրախորհրդարանում Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Հեղինե Էվինյանը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայկական կողմի բոլոր գերիների անհապաղ վերադարձի հարցով ապրիլի 9-ին դիմել է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտե:
Նա ևս մեկ անգամ հատուկ ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ հայկական կողմի բոլոր զինծառայողները և քաղաքացիական անձինք ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գերեվարվել են ընթացիկ, շարունակվող զինված հակամարտության պայմաններում, հետևաբար՝ նրանք բոլորն էլ կարգավիճակով գերիներ են, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն և վերադարձվեն հայրենիք՝ առանց որևէ քաղաքական կամ այլ նախապայմանի:
Ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ կոպտորեն ոտնահարելով գերիների և նրանց ընտանիքների իրավունքները, նրանց պատճառելով տառապանքներ և առաջացնելով լարվածություն հասարակությունում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է, որ գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում պետական ամենաբարձր մակարդակով իրականացվող հայատյացության և թշնամանքի քարոզի համատեքստում: Ադրբեջանի իշխանություններն օգտագործում են հայ ռազմագերիների հարցը` զարգացնելու համար իրենց ատելության քաղաքականությունը: Այս հանցագործություններն էթնիկ բնույթ ունեցող հանցագործություններ են, որոնք բարձր կերպով հովանավորվում են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից:
Թաթոյանը կարծում է, որ ԵՄ-ն պետք է իր դիրքորոշումն ինստիտուցիոնալ ձևով արտահայտի՝ այս խախտումները վերացնելու, հետագաները կանխելու համար։
Քննարկման ընթացքում Պաշտպանը մանրամասն ներկայացրել է մարդասիրական ու մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային այն կանոնները, որոնք պահանջում են գերիների անհապաղ ազատ արձակում ու անվտանգ վերադարձ:
Բոլոր մասնակիցները՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները և Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը հորդորել են ԵՄ-ին ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր հայ գերիներին ազատելու համար:

В Европарламенте состоялось обсуждение по вопросам немедленного освобождения армянских пленных из Азербайджана
В Европарламенте 12 апреля состоялось обсуждение по вопросам немедленного освобождения и возвращения армянских пленных из Азербайджана, в ходе которого с специальным докладом выступил омбудсмен Армении Арман Татоян.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 апреля, АРЦАХПРЕСС-  Как сообщили в пресс-службе омбудсмена Армении, он подчеркнул важность международного давления на Азербайджан, которое позволит избежать дальнейших новых преступлений.
Инициатива обсуждения была представлена руководителем группы дружбы ЕС-Армения в Европарламенте Лукасом Фурласином, который также выступил с докладом. В мероприятии приняли участие также руководитель делегации по вопросам отношений с Южным Кавказом в Европарламенте Марина Калюранд, исполнительный директор Европейского офиса Ай Дата Эгине Эвинян.
Омбудсмен Армении Арман Татоян сообщил, что 9 апреля обратился в Комитет министров Совета Европы по вопросу немедленного возвращения всех пленных армянской стороны, незаконно удерживаемых в Азербайджане.
Он еще раз привлек особое внимание к тому факту, что все военнослужащие и гражданские лица армянской стороны были взяты в плен азербайджанскими вооруженными силами в условиях текущего, продолжающегося вооруженного конфликта, следовательно, все они – в статусе пленных, должны быть немедленно освобождены и возвращены на родину без каких-либо политических или иных предусловий.
Азербайджанские власти искусственно затягивают, политизируют процесс, грубо попирая права пленных и их семей, причиняя им страдания и вызывая напряженность в обществе.
Омбудсмен констатировал, что абсолютную актуальность вопроса освобождения пленных следует рассматривать также в контексте пропаганды армянофобии и вражды, осуществляемой в Азербайджане на самом высоком государственном уровне.
Власти Азербайджана используют вопрос армянских военнопленных для развития своей политики ненависти. Эти преступления являются преступлениями этнического характера, которые спонсируются властями Азербайджана.
Татоян считает, что ЕС должен выразить свою позицию институционально для устранения этих нарушений и предотвращения дальнейших действий.
В ходе обсуждения омбудсмен подробно представил те международные правила, которые требуют немедленного освобождения пленных и безопасного возвращения.