Արցախի փոխարտգործնախարարը կոչ է անում աշխարհին անտարբեր չմնալ Ադրբեջանի գործողությունների հանդեպ
Միջազգային հանրությունը պետք է հասկանա, թե որքան լուրջ է իրավիճակն Արցախում և ինչպիսի ողբերգական հետևանքներ է թողել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Այս մասին իտալական ASRIE Analytica-ին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը:
«Այս պահին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն միակ միջազգային կազմակերպությունն է, որը գործում է մեր տարածաշրջանում՝ առաջին օգնություն և աջակցություն ցուցաբերելով քաղաքացիներին: Հանուն Արցախի և ողջ մարդկության ապագայի՝ ավելի մեծ թվով միջազգային կազմակերպություններ պետք է ներգրավվեն՝ ոչ միայն օգնություն և աջակցություն տրամադրելու համար, այլև ականատեսը լինելու ու արձանագրելու պատերազմական հանցագործություններն ու մարդու իրավունքների խախտումները»,- ասել է Ալեքսանյանը:
Նա հայտնել է, որ Ադրբեջանն այժմ քայլեր է ձեռնարկում՝ վերացնելու հայկական պատմական ու մշակութային անցյալը՝ ոչնչացնելով եկեղեցիներն ու հուշարձանները, իսկ ողջ աշխարհն անտարբերություն է դրսևորում: «Բոլորը պետք է տեղյակ լինեն այս ամենից, քանի որ այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում մեր ժողովրդի ու երկրի հետ, ապագայում կարող է կրկնվել աշխարհի մեկ այլ հատվածում՝ հաշվի առնելով, որ միջազգային հանրությունը փակել է աչքերը և Բաքվի ղեկավարությունը պատասխան չի տվել իրականացրած կոտորածների ու մարդու իրավունքների ոտնահարումների համար»,- նշել է Արցախի փոխարտգործնախարարը:
Նա 2020 թվականի պատերազմում հատկապես ընդգծել է Թուրքիայի ունեցած դերակատարությունը, որը հնարավոր ամեն աջակցություն ցուցաբերեց Ադրբեջանին՝ պատճառ դառնալով հազարավոր մարդկանց մահվան ու տասնյակ հազարավորների տեղահանման համար:
Արմինե Ալեքսանյանն ընդգծել է, որ պատերազմից հետո էլ Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի դադարեցրել ռազմական հռետորաբանությունը, իսկ նախագահ Իլհամ Ալիևը պարբերաբար հանդես է գալիս ազգայնական ելույթներով՝ հիմնված հայատյացության վրա ու առաջ մղելով պանթյուրքիստական ու պանիսլամիստական գաղափարախոսությունները:

Заместитель министра иностранных дел Арцаха призывает мир не оставаться равнодушным к действиям Азербайджана
Международное сообщество должно понять, насколько серьезна ситуация в Арцахе, какие трагические последствия привела агрессия, развязанная Азербайджаном.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявила заместитель министра иностранных дел Республики Арцах Армине Алексанян в интервью итальянскому агентству ASRIE Analytica.
«В настоящее время Международный комитет Красного креста - единственная международная организация, действующая в нашем регионе, оказывающая первую помощь гражданам. Ради будущего Арцаха и всего человечества, необходимо задействовать больше международных организаций, не только для оказания помощи, но и для того, чтобы засвидетельствовать и зафиксировать военные преступления и нарушения прав человека», - сказала Алексанян.
Она сообщила, что  Азербайджан и сегодня предпринимает шаги по искоренению армянского исторического и культурного прошлого, разрушая церкви и памятники, и весь мир проявляет безразличие.
«Все должны знать обо всем этом, потому что то, что происходит сейчас с нашим народом и страной, может повториться в будущем в другой части мира, учитывая, что международное сообщество закрыло глаза, а руководство Баку не понесло наказание за массовые убийства и нарушения прав человека », - отметила заместитель министра иностранных дел Арцаха.
Она особо подчеркнула роль Турции в войне 2020 года, которая оказала всю возможную помощь Азербайджану, что привело к гибели тысячи людей и перемещению десятков тысяч человек.
Армине Алексанян подчеркнула, что даже после войны руководство Азербайджана не прекращало военную риторику, а президент Ильхам Алиев регулярно выступал с националистическими выступлениями, основанными на антиармянстве и продвигающих пантюркские и панисламистские идеологии.