«Թուֆենկյան» հիմնադրամը Հերհեր համայնքում բնակարան է հանձնել զոհված զինծառայողի ընտանիքին
«Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ այսօր՝ ապրիլի 15-ին, ԱՀ Մարտունու շրջանի Հերհեր համայնքում, «զոհված և վիրավոր զինծառայողների ընտանիքների բնակարանային պայմանները բարելավելու» ծրագրի շրջանակներում արցախյան երրորդ պատերազմի ժամանակ զոհված 25-ամյա զինծառայող Գրիգորի Գաբրիելյանի ընտանիքին վերանորոգված բնակարան է տրամադրվել:
«Թուֆենկյան» հիմնադրամը    Հերհեր    համայնքում  բնակարան  է   հանձնել   զոհված   զինծառայողի  ընտանիքին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանն ասել է, որ, ծանոթ լինելով Գ. Գաբրիելյանի ընտանիքի բնակարանային պայմաններին, իրենց կառույցի արձագանքը չի ուշացել։
Նա նշել է, որ բնակարանը գնել են հունվարին, վերանորոգել և հանձնել Գաբրիելյանների ընտանիքին: Ընդհանուր առմամբ, իրականացված աշխատանքները կազմել են մոտ 15 մլն դրամ։
«Պատերազմից հետո Հերհեր, Ծովատեղ, Խերխան համայնքներում ուսումնասիրեցինք, թե ինչ անելիքներ կան: Արդյունքում հասկացանք որ խնդիրները տարբեր են: Մարդասիրական օգնություն ցուցաբերեցինք մի քանի անգամ: Որից հետո ամենավատ բնակարանային պայմաններ ունեցող զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին որոշեցինք բնակարաններ տրամադրել կամ եղածը վերանորոգել: Մեր ծրագրերով փորձում ենք մեր երախտիքի խոսքը հղել զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին, որոնց զավակները կյանքի գնով պահեցին հայրենիքը»,- մասնավորապես ասել է Ր. Դուդակլյանը:
Բնակարանամուտին տան սեփականության վկայականը հիմնադրամի տնօրենը հանձնեց Արա Գաբրիելյանին:
Խոսելով հիմնադրամի գործունեության մասին՝ Ր. Դուդակլյանը տեղեկացրել է, որ արդեն 17 տարի է, ինչ իրենք աշխատում են Արցախում:
«Պատերազմից առաջ մեծ աշխատանքներ ենք իրականացրել Քաշաթաղի շրջանում, որը, սակայն, մնաց թշնամուն: Այս օրերին մենք շարունակում ենք մեր հովանավորչական աշխատանքները: Պատերազմը մեծ վնասներ է հասցրել բնակիչներին: Առաջնահերթ բնակարանների հարցերը կլուծենք, որից հետո վերաբնակիչների տնային պայմանների խնդիրներին կանդրադառնանաք: Տնտեսական զարգացման ծրագրերի իրականացման համար կաշխատենք տեղական իշխանությունների հետ: Այս կերպ մենք պատերազմի հետևանքները օր առաջ կվերացնենք»,- ավելացրել է հիմնադրամի տնօրենը:
Զոհված զինծառայողի հոր՝ Արա Գաբրիլյանի խոսքով՝ Գրիգորին բնավորությամբ հանգիստ, բարեսիրտ, աշխատասեր, բոլորին նվիրված, հայրենասեր զավակ էր: Գրիգորին 33 օր շարունակ պայքարել է թշնամու դեմ՝ զոհվել հերոսի մահով:
«Որդիս նշանադրվել էր, պիտի ամուսնանար: Ցավոք, պատերազմը կիսատ թողեց նրա երազանքները: Շնորհակալ ենք «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի բոլոր աշխատակիցներին, ովքեր գնահատեցին իմ որդու հայրենանվեր գործը: Շինաշխատանքների ընթացքին անձամբ եմ ականատես եղել, բոլորն էլ սրտացավ վերաբերմունքով են աշխատել: Աղջիկս՝ իր ընտանիքով, ապրում էր Հադրութի շրջանի Բանաձոր գյուղում, այսօր մեզ հետ է ապրում, քանի որ կորցրել է տունը: Որդուս հիշատակին կառուցված այս տունն ինչ-որ տեղ մխիթարություն է բոլորիս համար»,- մասնավորապես ասել է Ա. Գաբրիելյանը:
Խոսելով նախին տան պայմանների մասին՝ Ա. Գաբրիելյանն ասել է, որ ապրելու համար չկային բավարար պայմաններ: Նորակառույց երկհարկանի տունը հարմարավետ է և լուսավոր:

''Tufenkian'' Charitable Foundation provided the perished soldier's family with a new apartment
On April 15, on the initiative of the ''Tufenkian'' Charitable Foundation, the family of 25-year-old Grigory Gabrielyan who had fallen during the third Artsakh war, as a part of the program of ''improving the housing conditions of the perished soldiers' families'' was provided with a renovated apartment in Herher community of Martuni region.
STEPANAKERT, APRIL 15, ARTSAKHPRESS: As "Artsakhpress" reports, the executive director of the foundation Raffi Dudaklyan said that Grigory Gabrielyan's housing conditions were not favorable.
He noted that the apartment was bought in January, renovated and handed over to the Gabrielyan family. In general, the implemented works amounted to about 15 million drams.
"After the war, we studied what to do in Herher, Tsovategh and Kherkhan communities. The problems were various. We provided humanitarian assistance several times. After that, we decided to provide the families of the fallen and the wounded servicemen with apartments or renovate the existing ones. We started to renovate houses of the families who live in the worst housing conditions. " said the director of the foundation.
During the housewarming, the director of the foundation handed the property ownership certificate to Ara Gabrielyan.
Speaking about the activities of the foundation, R. Dudaklyan informed that they have been working in Artsakh for 17 years.
"Before the war, we did a lot of work in the Kashatagh region, which, however, remained under the control of the enemy. The war caused great damage to the inhabitants. We will continue to provide the families with houses.We will work with local authorities to implement economic development programs. In this way, we will help to eliminate the effects of the war,”added the director of the foundation.
Grigory Gabrielyan's father Ara Gabrilyan noted that his son was a calm, good-natured, hard-working, devoted and patriotic. Grigory fought against the enemy for 33 days and died a hero.
"My son was engaged, he was to get married. Unfortunately, the war left his dreams unfinished. We thank all the employees of the Tufenkian Charitable Foundation who appreciated my son's patriotic work. I personally witnessed the construction process; everyone worked with compassion. My daughter and her family lived in the village of Banadzor in the Hadrut region, and now she lives with us because she lost her home. "This house built in memory of my son is somewhere a consolation for all of us," said Gabrielyan.