Հիլլիս գյուղի կարիքավոր ընտանիքներին տրամադրվել է օգնություն. գյուղն ունի վերաբնակիչներ
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի սոցիալական բաժնի կողմից օրերս Ասկերանի շրջանի Հիլլիս գյուղի 5 կարիքավոր ընտանիքների տրամադրվել է օգնություն:
Հիլլիս  գյուղի    կարիքավոր ընտանիքներին տրամադրվել  է   օգնություն.  գյուղն     ունի    վերաբնակիչներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հիլլիս համայնքի ղեկավար Արթուր Ղուլյանը՝ նշելով, որ 5 ընտանիքներից մեկը բազմազավակ է, իսկ մյուս 4-ը՝ վերաբնակիչներ են:
Համայնքապետը տեղեկացրել է, որ համայնքում ապրում է 16 վերաբնակիչ:
«Այս պահին վերանորոգվում է 3 բնակարան. դրանք նույնպես տրամադրվելու են վերաբնակիչներին: Գյուղում վերաբնակություն են հաստատել հիմնականում Քաշաթաղի, Հադրութի շրջանների, ինչպես նաև Ասկերանի շրջանի Սղնախ գյուղի բնակիչներ»,-ավելացրել է Ա. Ղուլյանը՝ ավելացնելով, որ ԿԽՄԿ-ի կողմից բնակիչներին պարբերաբար օգնություններ են տրամադրվում։
Խոսելով նրանց զբաղվածության մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ հիմնական ուղղությունները գյուղատնտեսությունն ու անասնապահությունն են: Այս տարի իրականացվել է 92 հա ցորենի և 2 հա գարու ցանքս: Գյուղում գործում է չորսամյա դպրոց, մանկապարտեզ. ճանապարհները բարեկարգ են։ Առաջնահերթ խնդիրը համարվում է փողոցային լուսավորությունը:

Была оказана социальная помощь малообеспеченным семьям села Илис Аскеранского района. В селе есть поселенцы
Социальный отдел Первопрестольного Святого Эчмиадзина недавно оказал социальную помощь 5 нуждающимся семьям в селе Илис Аскеранского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил глава общины Илис Артур Гулян, отметив, что одна из 5 семей многодетная, а остальные 4 - переселенцы.
Глава общины сообщил, что в поселке проживает 16 поселенцев.
«На данный момент в 3-х квартирах идет ремонт. они также будут предоставлены поселенцам. «В селе поселились жители Кашатагского и Гадрутского районов, а также села Сгнах Аскеранского района», - отметил А. Гулян,  добавив, что МККК регулярно оказывает помощь жителям села.
Говоря об их занятости, наш собеседник отметил, что основные направления - это сельскохозяйство и животноводство.
В этом году реализованы посевы 92 га пшеницы и 2 га ячменя.
В селе есть четырехлетняя школа и детский сад. Дороги в хорошем состоянии. Уличное освещение - приоритетная задача.