Արման Թաթոյանն Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցով նամակ է հղել միջազգային կառույցներին
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ապրիլի 19-ին պաշտոնական նամակով ԵԱՀԿ գործող նախագահին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ԵԽ և ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին և միջազգային այլ մարմինների լրացուցիչ տվյալներ է ներկայացրել Ադրբեջանից գերիների վերադարձի հրատապության, իրական վիճակի, գերիների ու անհայտ կորածների, նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության հարցերով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արման Թաթոյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Նամակում առաջնահերթ ցույց է տված, որ առկա է ընթացիկ, բաց զինված հակամարտություն (armed conflict): Միջազգային [մարդասիրական] իրավունքի տեսանկյունից սա նշանակում է, որ անկախ նրանից` 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո են գերեվարվել, թե ոչ, նրանք կարգավիճակով գերի են և պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն: Այս հարցը արհեստական ձգձգվում է՝ իրավական գործընթացների բացահայտ չարաշահմամբ, նրանց ներկայացնելով՝ իբրև ահաբեկիչներ ու անազատության մեջ պահելը, միջազգային կանոնների խախտմամբ, օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Մինչդեռ, սա ավտոմատ կիրառման ենթակա միջազգային գործողության համընդհանուր պահանջ է: Հակառակը կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ Ժնևի 1949թ. երրորդ կոնվենցիան: Գերիների ազատ արձակումը և վերադարձը պետք է դիտարկվի բացառապես մարդու իրավունքների և մարդասիրական գործընթացի շրջանակում:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու բողոքների քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ ադրբեջանական իշխանությունները միջազգային պահանջների կոպիտ խախտմամբ արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ազատ արձակումը, դիտավորյալ չեն հայտնում գերիների իրական թիվը: Նրանք այս քաղաքականությամբ խախտում են գերիների իրավունքները, հոգեկան տառապանքներ են պատճառում գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքներին, առաջացնում են լարվածություն հայ հասարակությունում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ Ադրբեջանում պահվող գերիների թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև 2020թ. 44 գերիների վերադարձին:
Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում, որը շարունակաբար քարոզվում է պետական մակարդակով։
Ուստի, հաշվի առնելով նշված միջազգային մարմինների մարդասիրական մանդատները և դերը մարդու իրավունքների (կյանքի իրավունքն առաջնահերթ) պաշտպանության հարցում` նրանց ներկայացվել են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի` որպես անկախ հաստատության իրական վիճակի վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ՝ բարձրացնելով գերիների ազատ արձակման ու վերադարձի ուղղությամբ վճռական միջոցներ ձեռնարկելու, խնդրի քաղաքականացումը դադարեցնելու հրատապ անհրաժեշտության հարց»,- գրել է Թաթոյանը։

Омбудсмен Армении обратился к действующему председателю ОБСЕ и сопредседателям МГ по вопросу пленных
Омбудсмен Армении Арман Татоян обратился с официальным письмом к действующему председателю ОБСЕ, сопредседателям Минской группы ОБСЕ, уполномоченным по правам человека СЕ и ООН, а также в другие международные структуры по вопросу возвращения армянских пленных.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщается на странице в Фейсбук Защитника прав человека Армении.
«В письме в первую очередь обращается внимание на то, что существует открытый вооруженный конфликт (armed conflict). С точки зрения международного гуманитарного права это значит, что люди, находящиеся в Азербайджане, вне зависимости от того, попали они в плен до или после заявления 9 ноября 2020 года, имеют статус пленных и должны быть немедленно освобождены. Этот вопрос искусственно затягивается с явным злоупотреблением правовыми процессами. Пленных выдают за террористов и держат в заключении с нарушением международных правил», - написал Татоян.
Он также отметил, что противник грубо попирает международные требования в сфере прав человека и международное гуманитарное право, в том числе, третью Женевскую конвенцию от 1949 года.
«Освобождение и возвращение пленных должно рассматриваться исключительно в рамках прав человека и гуманитарных процессов», - подчеркнул омбудсмен РА.
Он добавил, что результаты исследований защитника прав человека и рассмотрения жалоб продолжают подтверждать, что азербайджанские власти в нарушение международных требований искусственно затягивают освобождение военнопленных с армянской стороны, и преднамеренно не сообщают реальное количество пленных.
«Своей политикой они нарушают права пленных, причиняют душевные страдания семьям пленных и пропавших без вести и вызывают напряженность в армянском обществе. Доказательства, собранные офисом Омбудсмена, констатируют, что число пленных в Азербайджане гораздо больше, чем подтверждает Баку»,- написал А. Татоян.