ԵԽԽՎ քաղաքական խմբերում քննարկվել է հայ ռազմագերիների հարցը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական խմբերում թեժ քննարկվել է հայ ռազմագերիների հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում հայտնել է հայկական պատվիրակության անդամ, ՀՀ ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանը մեկնարկել է, և քաղաքական խմբերում սկսվել է հայ ռազմագերիների հարցի քննարկումը: Եվրոպայի ռեֆորմիստների և ժողովրդավարների քաղաքական խմբում հայ ռազմագերիների վերաբերյալ քննարկումը ևս բավականին թեժ էր։ Ես ներկայացրել եմ անհերքելի փաստեր՝ հաստատված Կարմիր խաչի և Եվրոպական դատարանի կողմից հայ ռազմագերիների թվի վերաբերյալ, ներկայացրել եմ փաստեր հայ ռազմագերիների խոշտանգումների վերաբերյալ և խոսել եմ միջազգային իրավունքի և միջազգային այն կոնվենցիաների մասին, ըստ որոնց, Ադրբեջանը պարտավոր է առանց որևէ նախապայմանի վերադարձնել հայ ռազմագերիներին»,- հայտնում է Զոհրաբյանը:
Պատգամավորը նշել է նաև, որ Ադրբեջանի «պատճառաբանությունը», թե նոյեմբերի 10-ից հետո գերեվարվածները ռազմագերիներ չեն, անամոթ և միջազգային իրավունքը ոտնահարող լկտի սուտ է: Զոհրաբյանը կոչ է արել Եվրոպայի խորհրդին օգտագործել իր բոլոր լծակները՝ հայ ռազմագերիներին ազատելու համար։
Ադրբեջանական պատվիրակության անդամները, խեղաթյուրելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը, կրկին շեշտել են, թե նոյեմբերի 10-ից հետո գերեվարվածները ռազմագերիներ չեն, և նրանց հանդեպ դեռևս իրավական-դատական գործընթաց պիտի տեղի ունենա, և չունենալով որևէ լուրջ հակափաստարկ, նրանք սկսել են խոսել, որ անցած 30 տարիներին «զավթվել» ու «ավիրվել» են իրենց տարածքները:
Հայ ռազմագերիների հարցի հիմնական քննարկումը տեղի կունենա ապրիլի 20-ին՝ օրվա երկրորդ կեսին: «Եվ քանի որ քաղաքական հիմնական խմբերում գերակշռում է տեսակետը, որ Ադրբեջանը անհապաղ պիտի կատարի Ժնևի 3-րդ կոնվենցիան և ազատ արձակի հայ բոլոր ռազմագերիներին, վստահ եմ, որ քննարկումները արդյունավետ են լինելու»,-նշել է Զոհրաբյանը:
Թեև Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության 8-րդ կետով հստակ շեշտվել է ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակման մասին, սակայն Ադրբեջանն արհեստականորեն ձգձգում է այս գործընթացը՝ ամբողջությամբ հետ չվերադարձնելով հայ ռազմագերիներին և պահվող այլ անձանց:

The issue of the Armenian prisoners of war who are being held captive in Azerbaijan has been discussed in the political groups of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Member of the Armenian Delegation to PACE, MP Naira Zohrabyan said on Facebook.
Armenian POW issue discussed at PACE political groups
STEPANAKERT, APRIL 19, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  “The PACE spring session has kicked off, and the discussion of the issue of the Armenian POWs has started in the political groups. The discussion over the Armenian POWs in the political group of European reformists and democrats was quite heated. I have presented undeniable facts about the number of the POWs as approved by the Red Cross and the European Court, I have presented facts about the tortures of the Armenian POWs and have talked about the international law and the international conventions according to which Azerbaijan is ought to return the Armenian POWs without any precondition”, Zohrabyan said.
She said Azerbaijan’s “claim” that Armenians captured after November 10 are not prisoners of war is a total lie which violates the international law. She called on the Council of Europe to use all its means for releasing the Armenian POWs.
The main discussion of the Armenian POW issue will take place on April 20. “And as the view according to which Azerbaijan must immediately implement the 3rd Geneva Convention and release all Armenian POWs, prevails in most of the political groups, I am sure that the discussions will be effective”, MP Zohrabyan said.