Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսի ևս 6 դեպք. նախարարությունը հորդորում է պատվաստվել
Արցախում ապրիլի 20-ին կատարված 131 թեստավորման արդյունքում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ևս 6 դեպք:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ վարակակիրները նախկինում հաստատված օջախների կոնտակտավորներ են:
«Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 32 վարակակիր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում: Արցախում այս տարվա ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 5 835 քաղաքացու հետազոտություն, որոնցից 734-ի մոտ արձանագրվել է թեստի դրական պատասխան»,- հայտնում են Արցախի առողջապահական գերատեսչությունից՝ հորդորելով  հետևել ցուցումներին՝ նոր բռնկումներից խուսափելու և կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու համար:
Նախարարությունից միաժամանակ նշում են, որ Արցախում ապրիլի 19-ից մեկնարկել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստման կանխարգելիչ գործընթացը:
«Խորհուրդ ենք տալիս և միաժամանակ խնդրում թիրախային խմբերին, մասնավորապես, բուժաշխատողներին, 65 տարեկան և բարձր տարիքի անձանց, քրոնիկ հիվանդներին և պատվաստման ցանկություն ունեցող յուրաքանչյուր անձի՝  պատվաստման համար դիմել կամ զանգահարել Արցախի Հանրապետության  առողջապահության նախարարության «Համաճարակաբանության և հիգենայի կենտրոն»,- իրազեկում են գերատեսչությունից:

В Арцахе подтверждено 6 случаев COVID-19: министерство призывает вакцинироваться
В Арцахе в результате 131 тестов, проведенных 20 апреля, подтверждено 6 новых случаев заражения коронавирусом.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщили в Министерстве здравоохранения Арцаха, добавив, что зараженные являются контактерами ранее установленных очагов.
“В Арцахе на данный момент стационарное лечение от коронавирусной болезни получают 32 пациента, больные с легкими формами получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
В  2021 г. в Арцахе проведено 5 835 тестов на COVID-19, из которых 734 оказались с положительным результатом”, - сообщают из МЗ Арцаха, призывая следовать противоэпидемическим инструкциям, дабы избежать новых вспышек и преодолеть инфекцию COVID-19. В министерстве отмечают, что в Арцахе с 19 апреля началась вакцинация против  COVID-19.
“Советуем и просим граждан из целевых групп, в частности, медицинских работников, лиц в возрасте 65 лет и старше, хронических больных и всех, желающих вакцинироваться, для вакцинации обратиться в Центр эпидемиологии и гигиены Министерства здравоохранения Республики Арцах”, - сообщают в ведомстве.