Ուժի կիրառմամբ ստեղծված իրողությունները չեն կարող օրինական լինել. Արա Այվազյանի ելույթը ԵԱՀԿ Անվտանգության համագործակցության ֆորումին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը բացման խոսքով է հանդես եկել ԵԱՀԿ Անվտանգության համագործակցության ֆորումին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ներկայացնում ենք ՀՀ ԱԳ նախարարի ելույթը.
«Պարոն նախագահող,
Ձերդ գերազանցություններ,
Այսօր պատիվ ունեմ ազդարարելու ԵԱՀԿ անվտանգության համագործակցության ֆորումի (ԱՀՖ) Հայաստանի նախագահության մեկնարկը:
Թույլ տվեք նախ և առաջ շնորհակալություն հայտնել Գերմանիային, քանի որ այն ավարտում է ԵԱՀԿ անվտանգության համագործակցության ֆորումի Եռյակում իր գործունեությունը, շնորհավորել ֆորումի նախկին նախագահող ԱՄՆ-ին՝ վերջին եռամսյակում Ֆորումի հաջող ղեկավարման համար, ինչպես նաև ողջունել Ավստրիային՝ Եռյակի նոր անդամի կարգավիճակում:
17 տարի անց Հայաստանը երկրորդ անգամ ստանձնում է Ֆորումի նախագահությունը: Այն ժամանակ ԱՀՖ կանխարգելիչ միջոցառումները, որոնք ուղղված էին զինված հակամարտությունների վտանգի և նման հակամարտությունների սպառնալիքի նվազեցմանը, մեր նախագահության օրակարգի առանցքում էին:
Հայաստանը ստանձնում է Ֆորումի նախագահությունն այսօր, երբ մի շարք գործոնների պատճառով ԵԱՀԿ տարածքում անվտանգությունը, խաղաղությունը և կայունությունն առավել քան երբևէ վտանգված են՝ ելնելով մի քանի հանգամանքներից:
Առաջին, Եվրոպայի անվտանգության քարտեզը մշտապես ընդգրկել է ավելի լայն աշխարհագրություն, քան ինքնին Եվրոպան, և այս տրամաբանությունն է ներդրված ԵԱՀԿ-ում, որը ձգվում է Վանկուվերից մինչև Վլադիվոստոկ: Եվրոպական անվտանգության աշխարհագրական սահմանները հաստատելուց 46 տարի անց մենք պետք է ընդունենք, որ դրա ներկայիս քարտեզը ոչ ամբողջությամբ է արտացոլում ներկա իրողությունները: Եվրոպական անվտանգության նոր սպառնալիքները գալիս են հիմնականում հարավից՝ միջերկրածովյան և մերձվորաևելյան տարածաշրջաններից: Այս սպառնալիքները, հատկապես՝ օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների իրողությունը, մեր կազմակերպության տեսադաշտում են եղել դեռևս 2014 թվականից: Այնուամենայնիվ, շատ քիչ բան է արվել անվտանգության այս սպառնալիքներին դիմակայելու արդյունավետ կարողություններ ստեղծելու ուղղությամբ: Արդյունքում՝ 2020թ. ունեցանք ԵԱՀԿ տարածքում Սիրիայից և Լիբիայից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների զանգվածային օգտագործման առաջին դեպքը՝ մեր կազմակերպության լիակատար անգործության պայմաններում:
Եվրոպական անվտանգության անբաժանելությունը պահպանելու անկարողությունն արտացոլվել է նաև դրա քարտեզագրման մեջ: ԵԱՀԿ տարածքը կարծես մասնատված է եվրոպական անվտանգության կենտրոնի և ծայրամասի: Այս երևույթն ակներև է ԵԱՀԿ տարածքում տարաբնույթ հակամարտությունների և ճգնաժամային իրավիճակների նկատմամբ ցուցաբերվող անհամաչափ ուշադրության մեջ:
Երկրորդ, անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված ԵԱՀԿ մեխանիզմները կասկածի տակ են դրվել սպառազինությունների վերահսկման էական ռեժիմների և վստահության ու անվտանգության ամրապնդման մեխանիզմների շուրջ աճող տարաձայնությունների պատճառով: Եվ այստեղ ես առաջին հերթին նկատի ունեմ նրանց, ովքեր պաշտոնապես շարունակում են մնալ այդ ռեժիմներում և խարխլել դրանց վստահելիությունը՝ տարիներ շարունակ համակարգված, դիտավորյալ և զանգվածային խախտումներ կատարելով: Արդյունքում՝ սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմի ամբողջականությունը լրջորեն խաթարվել է, ինչը հնարավորություն է տվել որոշ մասնակից պետություններին ստեղծել պատերազմելու կարողություններ:
Երրորդ, բազմակողմանիության գլոբալ անկումն ու քայքայումը, որը չի շրջանցել նաև ԵԱՀԿ-ն, այստեղ արտացոլվում է վաղ նախազգուշացման և հակամարտությունների կանխարգելման գործիքակազմի կիրառման հստակ բացթողումներով:
Եվ վերջինը, բայց ոչ նվազ կարևորը` Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության գաղափարը՝ լինի դա խորհրդաժողովի, թե կազմակերպության շրջանակներում, եղել է և շարունակում է մնալ պատերազմի և ուժի կիրառման անընդունելիությունը:
Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը բացահայտեց մասնակից պետությունների՝ պատերազմի ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով համագործակցելու և ներառական երկխոսության մեջ ներգրավվելու վճռականությունը, այդ թվում` վեճերի խաղաղ լուծման համար փոխհամաձայնեցված լուծումներ փնտրելու եղանակով, նույնիսկ լուծման հասնելու ձախողման պարագայում:
Դա 46 տարի առաջ էր: Անցյալ տարի Թուրքիայի և նրա կողմից աջակցվող օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների անմիջական ներգրավմամբ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը տևեց 44 օր և Արցախում հանգեցրեց հազարավոր զոհերի, պատերազմական հանցագործությունների և էթնիկ զտումների, տասնյակ հազարավոր տեղահանվածների:
Ադրբեջանը ոչ միայն պարզապես արդարացնում է ուժի կիրառումը, այլև պնդում է, որ ուժի միջոցով լուծել է հակամարտությունը և տեղում ձևավորել նոր իրողություններ: Ուժի կիրառմամբ ստեղծված իրողությունները չեն կարող օրինական լինել, քանի որ դրանք յուրաքանչյուր հակամարտության և ճգնաժամային իրավիճակում ստեղծում են պատերազմի համար նպաստավոր միջավայր:
Միայն այն փաստը, որ ուժի կիրառումը տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ-ի կողմից հասցեագրվող հակամարտության շրջանակներում, ակնհայտորեն ի ցույց է դնում, որ կազմակերպությունը չի կարողացել պաշտպանել իր հիմնական արժեքները, սկզբունքներն ու հանձնառությունները:
Այսպիսով, կասկածի տակ է դրվել ԵԱՀԿ-ի՝ որպես ՄԱԿ կանոնադրության VIII գլխով սահմանված տարածաշրջանային մեխանիզմի և որպես տարածաշրջանում վեճերի խաղաղ կարգավորման հիմնական կազմակերպության պատշաճությունը:
Ակնհայտորեն՝ մեր կազմակերպությունն այսօր չի համապատասխանում Հելսինկյան եզրափակիչ ակտով սահմանված պահանջներին: Այն ձախողեց՝ մասնավորապես, գործադիր կառույցների աշխատանքի միջոցով կանխարգելման, վաղ միջոցառումների ձեռնարկման կամ հակամարտություններին արձագանքման հարցերում: Հակամարտությունների հասցեագրման առաքելությունների հաջողումն ավելի հաճախ բացառություն է, քան կանոն, և մենք կանգնած ենք ԵԱՀԿ-ն՝ միայն մեկ հակամարտության կարգավորման մեխանիզմի վերածելու վտանգի առջև:
Մի իրավիճակում, երբ ԵԱՀԿ հանձնառությունների մեծ մասը, մասնավորապես՝ նրանք, որոնք առնչվում են ռազմաքաղաքական հարթությանը, չեն կիրարկվում, մենք պետք է վերագնահատենք գործադիր կառույցների դերը, որոնք ի սկզբանե ձևավորվել էին՝ օժանդակելու մասնակից պետություններին այդ հանձնառությունների իրագործման գործում:
ԵԱՀԿ պարտավորությունների կատարման շուրջ մասնակից պետությունների միջև արժանահավատ երկխոսությունը պետք է լինի մեր առաջին գերակայությունը: Մեր կարծիքով՝ մենք պետք է առաջնորդվենք երկխոսության ոգով, որը գերակշռում էր Հելսինկիում և որը հանգեցրել էր Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության խորհրդաժողովի ստեղծմանը:
ԵԱՀԿ տարածքում առկա անվտանգության միջավայրը պահանջում է համատեղ ջանքեր, հանձնառություն և քաղաքական կամք` պահպանելու ԵԱՀԿ համապարփակ, անբաժանելի և համագործակցային անվտանգության հայեցակարգը: Հայաստանի նախագահության ծրագիրը բխում է ԵԱՀԿ սկզբունքները և հանձնառությունները պաշտպանելու հրատապ անհրաժեշտությունից՝ ԵԱՀԿ անվտանգության միջավայրի հետագա քայքայումը կանխարգելելու նպատակով: Հայաստանը հանձնառու է առաջնորդել այդ ջանքերը ֆորումի Նախագահության երկրորդ եռամսյակում՝ «Վստահության վերականգնումը ռազմաքաղաքական հանձնառությունների իրականացման միջոցով» կարգախոսի ներքո։
Հայաստանի նախագահությունը կմեկնարկի միջազգային մարդասիրական իրավունքի համապատասխանության վերաբերյալ Անվտանգության երկխոսությամբ, որը հնարավորություն կտա մասնակից պետություններին վերահաստատել իրենց հանձնառությունը միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքներին՝ ամրագրված ԵԱՀԿ անվտանգության ռազմաքաղաքական ասպեկտների վերաբերյալ վարքագծի կանոներում:
Մենք հավատում ենք, որ ԵԱՀԿ-ն՝ որպես տարածաշրջանային անվտանգության ամենամեծ կազմակերպություն, պետք է վճռական լինի իր սկզբունքները պաշտպանելու և ահաբեկչության՝ մասնավորապես, օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների երևույթի դեմ պայքարի հարցերում: Դա պահանջում է համախմբված և համապարփակ ջանքեր ու միջհարթային մոտեցում՝ հաշվի առնելով տվյալ սպառնալիքի բնույթը: ԵԱՀԿ դերը ահաբեկչության բոլոր դրսևորումների դեմ պայքարում և առկա հանձնառությունների կատարման գործում կլինի Անվտանգության համագործակցության ֆորում- Մշտական խորհուրդ համատեղ հանդիպման առանցքում:
Սպառազինությունների վերահսկման և զինաթափման խնդիրները մշտապես եղել են ԵԱՀԿ գործունեության կենտրոնում, քանի որ դրանք առանցքային են անվտանգության և կայունության ապահովման գործում: 1990-ական թթ. սկզբից ի վեր ԵԱՀԿ-ն, չսահմանափակվելով Հելսինկյան եզրափակիչ ակտով ներդրված վստահության ամրապնդման միջոցների համեստ շարքով, մշակել է Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմ, որը համարվում է եվրոպական անվտանգության անկյունաքարը: Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին պայմանագիրը, «Վստահության և անվտանգության ամրապնդման միջոցառումների մասին» Վիեննայի փաստաթուղթը, «Բաց երկնքի մասին» պայմանագիրը և վստահության ու նորմերի սահմանման մյուս միջոցառումները տարիներ շարունակ ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը ռազմական թափանցիկության և կանխատեսելիության բարձրացման գործում: Սակայն, միանշանակորեն պարզ է, որ այսօր մենք այս ոլորտում ճգնաժամ ենք ապրում, քանի որ բազմաթիվ մասնակից պետություններ կարծում են, որ այդ ռեժիմներն այլևս չեն ծառայում իրենց շահերին:
Այսպիսով, մենք պետք է կանգ առնենք և վերագնահատենք համապարփակ և համագործակցային անվտանգության հիմքը, որի վրա կառուցված են սպառազինությունների վերահսկման բոլոր ռեժիմները: Առանց բոլոր մասնակից պետությունների` ուժի չկիրառմանն ունեցած հստակ հանձնառությունների և ԵԱՀԿ տարածքում ուժի կիրառումը կանխելու հավաքական ջանքերի՝ իրավական և քաղաքական պարտադիր ուժ ունեցող մեխանիզմների արդյունավետությունը կայուն չի լինի:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ ԱՀՖ հայաստանյան նախագահությունը նախաձեռնելու է մի շարք Անվտանգության երկխոսություններ` նվիրված սպառազինությունների վերահսկմանը և վստահության ու անվտանգության ամրապնդման միջոցներին, նոր սերնդի պատերազմներին, զորավարժություններին, փոքր սպառազինություններին և թեթև զենքերին և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 բանաձևին՝ հնարավորություն ընձեռնելով մասնակից պետություններին՝ քննարկումներ ծավալել այդ միջոցառումների ապագայի և եվրոպական անվտանգության ամրապնդման գործում դրանց դերի ու արդիականության մասին:
Անվտանգության նորահայտ սպառնալիքները պահանջում են ջանքերի համակարգում և համագործակցություն համապատասխան կազմակերպությունների միջև: ԵԱՀԿ և ՀԱՊԿ գործունեության համանման ոլորտներն ամուր հիմք են ստեղծում երկու կազմակերպությունների միջև փոխգործակցության համար: Հայաստանի նախագահության ընթացքում տարածաշրջանային անվտանգության մեխանիզմների վերաբերյալ կազմակերպվող Անվտանգության երկխոսությունը նպատակ է հետապնդում քննարկել տարածաշրջանային անվտանգության բարձրացման և անվտանգության ժամանակակից մարտահրավերների ու սպառնալիքների հասցեագրման գործում ՀԱՊԿ-ի դերը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ-ի և ՀԱՊԿ-ի միջև համագործակցության ամրապնդման հեռանկարները՝ ուղղված ընդհանուր և անբաժանելի եվրատլանտյան ու եվրասիական անվտանգության համայնքին։
Հարգարժան գործընկերներ,
Խաղաղությունը կայուն չէ առանց մարդու իրավունքների, այդ թվում` կանանց իրավունքների պաշտպանության և խթանման: «Կանայք, խաղաղությունը և անվտանգություն»-ը մեր առաջնահերթություններից է և կլինի ԱՀՖ-ում Հայաստանի նախագահության օրակարգում: Հայաստանը հաստատակամ է, որ կանայք առանցքային դերակատարություն ունեն «հակամարտության ցիկլի» բոլոր փուլերում, և խաղաղությունն ավելի կայուն է կանանց լիարժեք, հավասար և բովանդակալից մասնակցության դեպքում:
Ամփոփելով խոսքս՝ ցանկանում եմ գոհունակություն հայտնել ԵԱՀԿ Շվեդիայի նախագահությանն՝ իր առաջնորդության և նվիրվածության համար: Հայաստանը կշարունակի համագործակցել ԵԱՀԿ նախագահության, ինչպես նաև Եռյակի անդամների հետ և պատրաստ է աշխատել բոլոր այն մասնակից պետությունների հետ, որոնք ցանկանում են աջակցել ընդհանուր սկզբունքների և պարտավորությունների նկատմամբ հարգանքը վերականգնելուն ուղղված մեր ջանքերին:

Realities created by use of force can't be legitimate-Armenian FM delivers speech at OSCE Forum for Security Cooperation
Minister of Foreign Affairs of Armenia Ara Aivazian delivered opening address at the OSCE Forum for Security Cooperation, the MFA stated.
STEPANAKERT, APRIL 21, ARTSAKHPRESS: The FM’s speech runs as follows:
“Mr. Chairman,
Excellences,
Today I am delighted to launch the Armenian Chairmanship of the OSCE Forum for Security Co-operation.
Let me start by thanking Germany as it leaves the FSC Troika, congratulating former FSC Chair U.S. for successful leadership of the Forum in the last trimester and welcome Austria as the new member of the Troika.
Armenia is taking over the Chairmanship of the Forum for the second time after 17 years. Back then FSC’s preventive measures aimed at reducing the risk of armed conflicts and the threat of such conflicts set the tone of our Chairmanship’s agenda.
Today, Armenia assumes the Chairmanship of the Forum when the security, peace, and stability in the OSCE area is being challenged like never before due to several factors.
Firstly, the security map of Europe had always covered wider geography than Europe itself and this logic is embedded in the OSCE extending from Vancouver to Vladivostok. After 46 years of establishing geography of the European security, we have to acknowledge that its current map does not entirely reflect the realities. New threats to the European security emerged particularly from the South - Mediterranean and Middle East regions. These threats especially the phenomenon of the foreign terrorist fighters have been on the radar of our Organization since 2014. However, too little was done to create effective capacities to counter these security risks. As a result, in 2020 we had the first case of massive use of foreign terrorist fighters from Syria and Libya in the OSCE area amid complete inaction of our Organization.
Inability to sustain indivisibility of the European security has been reflected in its mapping as well. The OSCE area seems to be fragmented into the core and periphery of the European security. This phenomenon is well observed in the disproportional attention towards different conflict and crisis situations in the OSCE area.
Secondly, OSCE mechanisms designed to strengthen security have been questioned due to the growing disagreements on essential arms control regimes and CSBMs. And here I am primarily referring to those who formally remain in those regimes and undermine their credibility by systematically, intentionally and massively violating them for many years. As a result, the integrity of the arms control regime had been seriously damaged which allowed certain participating States to create capacities for war.
Thirdly, the global decline and erosion of multilateralism, which did not bypass the OSCE, is reflected here by clear shortcomings to utilize early warning and conflict prevention toolbox.
Last but not least the very idea of the Security and Co-operation in Europe whether within Conference or Organization has been inadmissibility of war and use of force.
The Helsinki Final Act revealed the determination of the participating States to cooperate and engage in an inclusive dialogue with the aim to reduce the risks of war, inter alia by seeking mutually agreed ways to resolve the disputes peacefully even in the event of failure to reach a solution.
It was 46 years ago. Last year the massive use of force by Azerbaijan with direct involvement of Turkey and its supported foreign terrorist fighters took 44 days and led to thousands of casualties, war crimes and ethnic cleansing, tens of thousands of displaced in Nagorno-Karabakh.
Azerbaijan has not been merely justifying the use of force but claiming that through the force it resolved the conflict and created new realities on the ground. Realities created by the use of force cannot be legitimate as they generate environment conducive to war in each and every conflict and crisis situation.
The mere fact that the use of force occurred within the conflict addressed by the OSCE clearly indicates that the Organization has not been able to defend its key values, principles and commitments.
Thus, the relevance of the OSCE as a regional arrangement under Chapter VIII of the Charter of the United Nations and as a primary organization for the peaceful settlement of disputes within its region, has been questioned.
Apparently, our Organization today does not meet requirements set up by the Helsinki Final Act. It failed to prevent, undertake early actions or respond to conflicts particularly through the work of executive structures. The successful conflict related missions are exception rather than rule and we risk to turn the OSCE into a single conflict related arrangement.
In a situation when a large portion of the OSCE commitments particularly those related to the politico-military dimension is not implemented, we need to reassess the role of the executive structures initially designed for assisting participating states to implement those commitments.
The genuine dialogue among participating states on the implementation of the OSCE commitments should be our first priority. In our view, we need to be driven by the spirit of dialogue which prevailed in Helsinki and led to the establishment of the Conference on Security and Cooperation in Europe.
The current security environment in the OSCE area requires joint efforts, commitment, and political will to uphold the OSCE concept of comprehensive, indivisible and cooperative security. The programme of the Armenian Chairmanship derives from the urgent need to protect the OSCE principles and commitments to prevent further erosion of the OSCE security environment. Armenia is committed to lead these efforts during the second trimester of the FSC Chairmanship under the motto of “Rebuilding trust and confidence through implementation of the Politico-Military Commitments”.
The Armenian Chairmanship will launch a Security Dialogue on the compliance with international humanitarian law which will provide an opportunity for the participating States to reaffirm their commitment to the principles of international humanitarian law as embodied in the OSCE Code of Conduct on Politico-Military Aspects of Security.
We believe that the OSCE as the largest regional security organization should be resolute in protecting its principles and combating terrorism particularly the phenomenon of foreign terrorist fighters. It requires consolidated and comprehensive efforts and a cross-dimensional approach given the nature of the threat. The role of the OSCE in combating terrorism in all its forms and implementation of the existing commitments will be at the focus of a joint FSC-PC meeting.
Arms control and disarmament issues have always been in the center of the OSCE’s activities as they are key in ensuring security and stability. Since the early 1990s, the OSCE has gone beyond a modest set of confidence-building measures introduced by the Helsinki Final Act and developed the conventional arms control regime in Europe which is considered as the cornerstone of European security. The CFE Treaty, Vienna Document on Confidence- and Security-Building Measures, Open Skies Treaty, and other confidence- and norm-setting measures have for years proved their effectiveness in enhancing military transparency and predictability. Yet it is unequivocally clear that today we are experiencing a crisis in this field as many participating states believe that those regimes no longer serve their interests.
Thus, we need to stand back and assess the very foundation of the comprehensive and cooperative security upon which all arms control regimes were hinged. Without clear commitments of all participating states to non-use of force and collective efforts to prevent use of force everywhere in the OSCE area, the efficiency of legally and politically binding mechanisms will be elusive.
With this in mind, the Armenian FSC Chairmanship will initiate a number of Security Dialogues dedicated to arms control and confidence-and security-building measures, new generation warfare, military exercises, small arms and light weapons, and UN Security Council Resolution 1540 enabling the participating States to engage in dialogue on the future of these measures and their role and relevance in enhancing European security.
The evolving security threats require coordination of efforts and cooperation among relevant organizations. Similar activity areas of the OSCE and CSTO establish a solid foundation for interaction between the two organizations. The Security Dialogue of the Armenian Chairmanship on regional security arrangements will be aimed at discussing the role of the CSTO in enhancing regional security and addressing the contemporary security challenges and threats, and the perspectives of strengthening cooperation between the OSCE and CSTO towards a common and indivisible Euro-Atlantic and Eurasian security community.
Distinguished colleagues,
Peace is not sustainable without protection and promotion of human rights, including human rights of women. “Women, peace and security” is among our priorities and will remain high on the agenda of the Armenian FSC Chairmanship. Armenia firmly believes that women have a key role to play in all stages of conflict cycle and peace is more sustainable with full, equal and meaningful participation of women.
In conclusion, let me commend the Swedish OSCE Chairpersonship for its leadership and dedication. Armenia will continue to cooperate with the OSCE Chairpersonship, as well as the members of the Troika and stands ready to work with all the participating States who are willing to support our efforts in renewing respect for shared principles and commitments.