Ջեն Փսաքին պատասխանել է Ցեղասպանության մասին հարցին
Ապրիլի 21-ին Սպիտակ տան ամենօրյա մամլո ասուլիսին ԱՄՆ նախագահի մամլո խոսնակ Ջեն Փսաքին պատասխանել է Հայոց ցեղասպանության տարելիցի վերաբերյալ հնչած հարցին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Լրագրողը հիշատակել է, որ գալիք շաբաթ օրը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրն է, որի առիթով ամերիկացի օրենսդիրները երկու կուսակցություններից նամակ են հղել նախագահին` խնդրելով կատարել իր նախընտրական խոստումը Հայոց ցեղասպանույունը ճանաչելու վերաբերյալ: Արդյո՞ք նախագահը պատրաստվում է կատարել իր խոստումը մինչև այդ օրը, հնչած հարցին ԱՄՆ նախագահի խոսնակը պատասխանել է.
«Ես ակնկալում եմ, որ շաբաթ օրը մենք ավելին կունենանք ասելու Հիշատակի օրվա մասին»:
Հիշեցնենք, որ ամեն տարի ապրիլի 24-ին կամ դրա նախօրեին Սպիտակ տունը հանդես է գալիս հայտարարությամբ հայ զոհերի Հիշատակի օրվա կապակցությամբ: Առ այսօր Սպիտակ տունը խուսափել է կիրառել «ցեղասպանություն» եզրույթը իր հայտարարության տեքստում՝ փոխարենը օգտագործելով «Մեծ Եղեռն», «աղետ», «ողբերգություն» բառերը:
Հիշեցնենք նաև, որ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը իր պաշտոնում նշանակվելու ժամանակ հայտարարել էր, որ Բայդենի վարչակազմը կխորհրդակցի ԱՄՆ Կոնգրեսի հետ այս հարցի շուրջ: ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատները դեռևս 2019 թ-ին ընդունել են Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևեր:

Джо Байден собирается признать Геноцид армян? Ответ Джен Псаки
Пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки на брифинге в среду, 21 апреля, ответила на вопрос по поводу 106-й годовщины Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом пишет армянская служба радио «Голос Америки».
Журналист напомнил, что в субботу, 24 апреля, отмечается День памяти жертв Геноцида армян, в преддверии этого дня американские законодатели направили получившее двухпартийную поддержку письмо президенту США, в котором просят его выполнить свое предвыборное обещание и признать Геноцид армян.
На вопрос, выполнит ли президент США свое обещание до этого дня, Джен Псаки ответила:
«Рассчитываю, что в субботу мы сможем сказать большее о Дне памяти».
Напомним, каждый год 24 апреля или в преддверии этого дня Белый дом делает заявление по случаю Дня памяти невинных армянских жертв. На сегодняшний день Белый дом избегал использования термина «геноцид» в тексте своего заявления, вместо этого употребляя слова «Мец Егерн» («Большая резня»), «катастрофа», «трагедия».
Напомним также, что госсекретарь США Энтони Блинкен при назначении на эту должность заявил, что администрация Байдена проведет консультации с Конгрессом США по этому вопросу. Обе палаты Конгресса США приняли резолюции о признании Геноцида армян еще в 2019 году.