Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսի 6 նոր դեպք
Արցախում ապրիլի 21-ին կատարվել է 93 թեստավորում, ինչի արդյունքում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 6 նոր դեպք:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը:
«Վարակակիրները նախկինում հաստատված օջախների կոնտակտավորներ են: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 34 վարակակիր, իսկ թեթև հիվանդները ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Արցախում այս տարվա ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 5 928 քաղաքացու հետազոտություն, որոնցից 740-ի մոտ արձանագրվել է թեստի դրական պատասխան։
Արցախի Հանրապետությունում, ընդհանուր առմամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 2 624 դեպք: Կատարվել է 23 383 թեստավորում:
ԱՀ առողջապահության նախարարությունը կրկին հորդորում է հետևել ցուցումներին՝ նոր բռնկումներից խուսափելու և օր առաջ կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու համար:
«Ապրիլի 19-ից Արցախում մեկնարկել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստման կանխարգելիչ գործընթացը: Խորհուրդ ենք տալիս և միաժամանակ խնդրում թիրախային խմբերին, մասնավորապես, բուժաշխատողներին, 65 տարեկան և բարձր տարիքի անձանց, քրոնիկ հիվանդներին և պատվաստման ցանկություն ունեցող յուրաքանչյուր անձի դիմել ԱՀ առողջապահության նախարարության «Համաճարակաբանության և հիգենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ կամ զանգահարել /047/ 94-34-62 հեռախոսահամարով»,- նշում է նախարարությունը:

В Арцахе выявлено 6 новых случаев заражения коронавирусом
21 апреля было проведено 93 тестов, в результате которых в Арцахе подтверждено 6 случаев заболевания коронавирусом.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 апреля, АРЦАХПРЕСС- Зараженные являются контактерами ранее установленных очагов.
Как сообщает министерство здравоохранения Арцаха, от коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 34 пациентов, больные с легкими формами получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
Всего в Арцахе в 2021 году в лабораториях обследование на выявление коронавируса прошели 5928 человек, у 740 из них тесты дали положительный результат.
В целом в Арцакхе с начала пандемии подтверждено 2624 случая заражения COVID-19, проведено 23383 тестов.
«Советуем и одновременно просим целевым группам , в частности, медработникам, 65-летним, пожилым, хроническим больным, каждому желающему пройти вакцинацию, обратиться в ГНКО «Центр эпидемиологии и гигиены» Министерства здравоохранения Республики Арцах или позвонить по телефону / 047 / 94-34-62 », - отмечают в министерстве.