ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտում է հակառակորդի սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունները
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախի բնակավայրերի ուղղությամբ հակառակորդի կրակոցների վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ապրիլի 20-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, կրակ են բացել Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի, ինչպես նաև Ասկերանի շրջանի Շոշ ու Մխիթարաշեն բնակավայրերի ուղղությամբ։ Կրակոցների արդյունքում Ստեփանակերտում բնակելի տան տանիք է վնասվել։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է հակառակորդի սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունները, որոնք նպատակ ունեն վախի ու անպաշտպանության մթնոլորտ ձևավորել ԱՀ քաղաքացիների շրջանում և տորպեդահարել Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելությունը։
Հայկական ավտոմեքենաների վրա հարձակումները, դաշտում աշխատող գյուղացիների ուղղությամբ կրակելը, Շուշիից դեպի Ստեփանակերտ տանող ճանապարհին տեղադրված տանկ-հուշարձանի տարածք դիվերսիոն ներթափանցումն ու վանդալիզմը, հայկական պատմամշակութային հուշարձանների ոչնչացումը և ադրբեջանական կողմի բազմաթիվ այլ թշնամական գործողություններ Ադրբեջանում պետականորեն վարվող հայատյաց և ֆաշիստական քաղաքականության հետևանքն են։
Արցախցիներին ահաբեկելու ցանկացած փորձ դատապարտված է ձախողման և որևէ ձևով չի կարող սասանել սեփական հողում ազատ ապրելու մեր հաստատակամությունը»:

Foreign Ministry of the Republic of Artsakh Condemns the Enemy's Firing of the Settlements of Artsakh
On April 20, the armed forces of Azerbaijan, in gross violation of the November 9, 2020 trilateral statement, opened fire, targeting the Artsakh capital Stepanakert, as well as Askeran region’s Shosh and Mkhitarashen villages. As a result of the firing, the roof of a house in Stepanakert was damaged, the Ministry of Foreign Affairs of the Artsakh has noted in a statement issued on 22 April.
STEPANAKERT, APRIL 22, ARTSAKHPRESS: ''The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh strongly condemns the provocative and aggressive actions of the enemy aimed at creating an atmosphere of fear and defenselessness among the citizens of Artsakh, as well as torpedoing the peacekeeping mission of the Russian Federation.
The attacks on Armenian cars, the targeting of villagers working in the fields, the subversive penetration and vandalism in the territory of the Tank-Monument on the Shushi-Stepanakert highway, the destruction of Armenian historical and cultural monuments, and numerous other hostile actions by the Azerbaijani side are the result of the anti-Armenian and fascist policy pursued at a state level in Azerbaijan.
Any attempt to intimidate the people of Artsakh is doomed to failure and it can in no way undermine our determination to live freely in our homeland,'' reads the statement.