Մարտակերտում բացվել է անհետաձգելի բուժօգնության բաժանմունք
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելության աջակցությամբ Մարտակերտի շրջանային բուժմիավորումում այսօր՝ ապրիլի 22-ին, բացվել է անհետաձգելի բուժօգնության բաժանմունք:
Մարտակերտում  բացվել  է անհետաձգելի բուժօգնության բաժանմունք
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Լեռնային Ղարաբաղի ԿԽՄԿ առաքելության տեղեկատվության բաժնի պատասխանատու Էթերի Մուսայելյանն ասել է, որ բաժանմունքը վերանորոգվել, կահավորվել և համալրվել է անհրաժեշտ սարքավորումներով:
Նրա խոսքով՝ բաժանմունքի բացման նպատակն է շրջանի բնակչությանը ժամանակին և որակյալ անհետաձգելի բուժօգնության տրամադրելը։ Այժմ ծանր հիվանդների վիճակը կարող է կարգավորվել բաժանմունքում մինչև տեղափոխելն այլ բաժանմունք կամ հիվանդանոց:
«ԿԽՄԿ-ն բաժանմունքին նվիրաբերել է շնչառական վերակենդանացման հավաքածու, զանազան զոնդեր, ինտուբացիոն խողովակներ և միանվագ օգտագործման այլ պարագաներ, վիրակապական սեղաններ, մահճակալներ, ավտոկլավ, չոր ստերիլիզատոր, թթվածնի խտացուցիչ սարք, սրտային մոնիտորներ և այլ սարքավորումներ և հետագայում նախատեսվում է անձնակազմի համար կազմակերպել «Անհետաձգելի բժշկական օգնության հիմունքներ» թեմայով դասընթաց»,- մասնավորապես ասել է Է. Մուսայելյանը:

В Мартакерте открылось отделение неотложной медицинской помощи
Сегодня, 22 апреля, при поддержке Международного комитета Красного Креста в Мартакертском областном медицинском объединении открылось отделение неотложной медицинской помощи.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" руководитель информационного отдела миссии МККК в Нагорном Карабахе Этери Мусаелян сообщила, что отдел был отремонтирован, оборудован и оснащен необходимым оборудованием.
По его словам, цель открытия отделения - оказание своевременной и качественной неотложной медицинской помощи населению области. Теперь тяжелобольные пациенты могут лечиться в палате перед переводом в другую палату или больницу.
«МККК подарил отделению реанимационный набор, различные зонды, интубационные трубки, другие одноразовые предметы, туалетные столики, кровати, автоклав, сухой стерилизатор, кислородный концентратор, датчик сердечного ритма и другое оборудование и в дальнейшем планируется организовать тренинг для персонала на тему «Основы экстренной медицинской помощи».- в частности, сказала Э. Мусаелян.