Արցախի ավելի քան 1 300 բնակիչ ռուս ռազմական բժիշկներից որակյալ բուժօգնություն եւ խորհրդատվություն է ստացել
Ռուս խաղաղապահ զորակազմի բժշկական մասնագետները ՌԴ պաշտպանության նախարարության դաշտային հոսպիտալներում Արցախի ավելի քան 1 300 բնակչի օգնություն են ցուցաբերել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից:
Բնակիչների ընդունելությունն իրականացվում է դաշտային հոսպիտալներում, որոնք տեղակայված են Ստեփանակերտ և Մարտակերտ քաղաքներում:
Հումանիտար-բժշկական ակցիաների անցկացման շրջանակներում արտագնա բժշկական բազմաֆունկցիոնալ բրիգադները պոլիկլինիկական օգնություն են ցուցաբերում նաև հեռավոր բնակավայրերում:
Ընդհանուր առմամբ, հոսպիտալի աշխատանքի մեկնարկից ի վեր Արցախի ավելի քան 1 300 բնակիչ ստացել է որակյալ բուժօգնություն, այդ թվում ՝ մոտ 200 երեխա:
Դիմած բոլոր քաղաքացիները ստացել են խորհրդատվություն և անհրաժեշտ նշանակումներ:
«Հիմնական պաթոլոգիաները, որոնցով դիմում են տեղի բնակիչները՝ սրտանոթային հիվանդություններն են, շնչառական օրգանների հիվանդությունները, ոսկրային ապարատի հիվանդությունները: Անհրաժեշտության դեպքում մենք ցուցաբերում ենք խորհրդատվական-ախտորոշիչ օգնություն, կատարում ենք պրոցեդուրաներ՝ ուլտրաձայնային, ռենտգեն, լաբորատոր ախտորոշումներ»,- հայտնել է Մարտակերտ քաղաքում տեղակայված թիվ 2 հատուկ նշանակության բժշկական ջոկատի պետ, բժշկական ծառայության մայոր Դմիտրի Նաումովը:
Հատուկ նշանակության բժշկական ջոկատի ստորաբաժանումների կազմում աշխատում են 60-ից ավելի բժշկական մասնագետներ՝ ռազմական վիրաբույժներ, անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգներ, թերապևտներ, համաճարակաբաններ և այլ մասնագետներ: Դաշտային հիվանդանոցները համալրված են բոլոր անհրաժեշտ ժամանակակից ախտորոշիչ և բուժական սարքավորումներով:

Более 1300 жителей Арцаха получили квалифицированную медицинскую помощь и консультации от российских военных врачей
Медицинские специалисты из состава российского миротворческого контингента оказали помощь более чем 1300 жителям Арцаха в полевых госпиталях Минобороны России.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Минобороны России.
Прием местных жителей российскими военными врачами осуществляется в полевых госпиталях, развернутых в городах Степанакерт и Мартакерт. Помимо этого, многофункциональные выездные врачебные бригады оказывают поликлиническую помощь в рамках проведения гуманитарно-медицинских акций в отдаленных населенных пунктах.
Всего с начала работы госпиталя более 1300 жителей Арцаха получили квалифицированную медицинскую помощь, в том числе около 200 детей.
Все обратившиеся граждане получили консультации и необходимые назначения после осмотра квалифицированными терапевтами, хирургами и другими профильными специалистами в развернутых мобильных госпиталях.
«Основные патологии с которыми обращаются (прим. – местные жители) – это сердечно-сосудистые заболевания, заболевания органов дыхания, заболевания костного аппарата», - сообщил начальник медицинского отряда специального назначения № 2, дислоцированного в городе Мардакерт, майор медицинской службы Дмитрий Наумов. «При необходимости мы оказываем консультативно-диагностическую помощь, выполняем процедуры – ультразвуковую диагностику, рентген-диагностику, лабораторную диагностику», добавил он.
В составе подразделений медицинского отряда специального назначения работают более 60 медицинских специалистов, среди которых военные хирурги, анестезиологи-реаниматологи, терапевты, эпидемиологи и иные профильные специалисты. Полевые госпитали укомплектованы всем необходимым современным диагностическим и лечебным оборудованием.