Ֆրանսիայի Սենատի նախագահը ծաղիկներ խոնարհեց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ
Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լարշեն ծաղիկներ խոնարհեց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ:
Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում ուղեկցում էր ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
Նախատեսվում է, որ Ֆրանսիայի Սենատի նախագահը նաև խորհրդանշական եղևնի կտնկի Ծիծեռնակաբերդի պուրակում և շրջայց կկատարի Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում:
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն էր: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը: Ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել է երեք տասնյակ պետություն, այդ թվում Ֆրանսիան, որը ճանաչման և դատապարտման մի քանի որոշում ու բանաձև ունի: 2019թ. ապրիլի 10-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հրամանագիր է ստորագրել ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր ճանաչելու մասին:

Председатель Сената Французской Республики Жерар Ларше почтил память жертв Геноцида армян.
Председателя Сената Франции Жерара Ларше у мемориала Цицернакаберд сопровождал спикер Национального Собрания РА Арарат Мирзоян.
Планируется, что председатель Сената Франции также посадит символическую елку в парке Цицернакаберд и посетит Музей-институт геноцида.
Османской империей в 1915 году Геноцид армян был величайшим преступлением начала 20 века. Армяне всего мира отмечают 106-ю годовщину Геноцида армян. Признание геноцида было осуждено тридцатью странами, включая Францию, которая приняла несколько решений и резолюций, признающих и осуждающих его. 2019 г. 10 апреля 2010 года президент Франции Эмануэль Макрон подписал указ о признании 24 апреля Национальным днем памяти геноцида армян.