Ստեփանակերտում հարգանքի տուրք են մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին (լուսանկարներ)
Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ստեփանակերտում հարյուրավոր քաղաքացիներ իրենց հարգանքի տուրքն են մատուցել 1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանության անմեղ զեհերի հիշատակին՝ ծաղիկներ խոնարհելով Ստեփանակերտում մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող «Զանգակատուն» հուշակոթողին։
Ստեփանակերտում հարգանքի տուրք  են մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԵ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ «Զանգակատուն» հուշակոթող են այցելել ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը, Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, պատգամավորներ, տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, դպրոցականներ և այլք:
Հուշակոթողին ծաղիկներ խոնարհելուց հետո ներկաները քաղաքային հուշահամալիրում այցելել են նաև արցախյան երրորդ պատերազմի ժամանակ զոհվածների գերեզմաններին։
Իր հարգանքի տուրքը մատուցած քաղաքացի Հարություն Ասլանյանը լրագրոողների հետ ճեպազրույցում չկարողացավ թաքցնել հուզմունքը։ «Նայում եմ բարձունքներին , որտեղ զոհվել են մեր հերոսները, և որտեղ թուրքը մեր հողի մի պատառիկը խլեց: Ես այսօր լսում եմ Դանիել Վարուժանի, Սիամանթոյի, Ռուբեն Սևակի ձայնը: Ցավում և ողբում եմ, բայց նաև հույսով ու հավատով վաղվա օրվան եմ սպասում , որ Աստված կպատժի հայոց թշնամիներին: Պիտի ապրենք միասնաբար, արդար, ազնիվ, սիրենք զմիմյանս»,֊ ասաց նա։
Արցախյան երրորդ պատերազմի մասնակից, վիրավորում ստացած Գևորգ Միրզոյանը, խոսելով հայոց ցեղասպանության մասին, մեզ հետ զրույցում նշեց, որ 2020 թվականի պատերազմը ևս ցեղասպանություն էր հայ ժողովրդի նկատմամբ:
«Մասնակիցը լինելով պատերազմին և տեսնելով ամենաահավոր իրողությունները՝ պիտի ասեմ, որ սա ցեղասպանություն էր: 1915 թվականից առայսօր թուրքը հստակ նպատակ ունի՝ ոչնչացնել հայ ժողովրդին: Տարիներ շարունակ թուրքը չի փոխում իր արյունոտ ձեռագիրը: Որպեսզի կանխենք նոր ոճրագործությունները, պետք է էլ ավելի հզորացնենք մեր ազգային բանակը, լինենք միասնական և միակամ»,- մասնավորապես ասել է Գ. Միրզոյանը:

В Степанакерте почтили память жертв Геноцида армян (фотографии)
Сегодня, 24 апреля, сотни жителей Степанакерта почтили память невинных жертв Геноцида армян 1915 года, возложив цветы к памятнику «Зангакатун» Степанакерта.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 апреляАРЦАХПРЕССКак сообщает корреспондент "Арцахпресс", председатель Национального собрания  Республики Арцах Артур Товмасян, секретарь Совета безопасности Виталий Баласанян, предстоятель Арцахской епархии епископ Вртанес Абрамян, депутаты, представители разных ведомств, школьники и др. посетили памятник «Колокольня».
Они почтили память жертв Геноцида армян и героев, погибших в трех Арцахских войнах.
После возложения цветов к памятнику присутствующие посетили могилы погибших третьей Арцахской войны в городском мемориале.
Проявивший почтение гражданин Арутюн Асланян не смог скрыть своего волнения во время брифинга с журналистами.Говоря о Геноциде армян, получивший ранение участник Третьей Арцахской войны Горг Мирзоян сказал нам, что война 2020 года была геноцидом армянского народа.
«Как участник войны, являясь очевидцем самых ужасных реалий, я должен сказать, что это был геноцид. С 1915 года по сегодняшний день у турок есть четкая цель - уничтожить армянский народ. Турок не меняет кровавый почерк годами. Чтобы предотвратить новые преступления, мы должны еще больше укрепить нашу национальную армию, сплотиться», - сказал Г. Мирзоян.