Շոշում ամեն օր կրակոցներ են լսում. գյուղապետն անդրադարձել է համայնքի առօրյային
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրուցյում ասել է համայնքի ղեկավար Էրիկ Աբրահամյանը՝ նշելով, որ չնայած գյուղի ներքի հատվածում հսկում են ռուս խաղաղապահները, այնուամենայնիվ, այդ ձայները լսելի են:
Գյուղապետի խոսքով՝ արցախյան երրորդ պատերազմից հետո համայնքի բնակիչների ավելի քան 85 տոկոսը վերադարձել է Շոշ, մյուս մասը՝ ժամանակավոր ապրում է ՀՀ-ում և Ստեփանակերտում:
Խոսելով գյուղի առօրյայի մասին՝ Է. Աբրահամյանը տեղեկացրել է. «Շոշի դպրոցը գործում է բնականոն հունով. կրթօջախում սովորում է 81 աշակերտ, մինչև պատերազմը եղել է 113: Ունենք մանկապարտեզ, որտեղ հաճախում է 20 երեխա. եղել է 30: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով 2014 թվականին գյուղում կառուցվել է համայնքապետարան, որտեղ տեղակայված են բուժկետ, ակումբ, 300 տեղանոց հանդիսությունների սրահ: Գյուղացիները, մինչև պատերազմը հիմնականում զբաղվում էին անասնապահությամբ և գյուղատնտեսությամբ: Ցավոք սրտի, գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքների 75 տոկոսը մնացել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Բնակիչներն իրենց տնամերձ տարածքներում քիչ քանակությամբ զբաղվում են բանջարանոցային կուլտուրաների մշակմամբ»,- ավելացրել է գյուղապետը:
Անդրադառնալով խնդիրներին՝ մեր զրուցակիցը ընդգծել է, որ առաջին հարցը՝ անվտանգությունն է, գյուղամիջյան և միջպետական ճանապարհները ունեն վերանորոգման կարիք, գյուղի գիշերային լուսավորության հարցը ընթացքում է:
«Պատերազմի հետևանքով 120 բնակելի տուն վնասվել է, որից 3-ն՝ ամբողջովին ավերվել: Այս պահին գյուղում 3 շինարարական կազմակերպություն է աշխատում. աշխատանքների մեծ մասը կատարել են»,- նշել է գյուղապետը:

В селе Шош ежедневно слышны выстрелы: Глава общины рассказал о повседневной жизни общины
СТЕПАНАКЕРТ, 26 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом  в беседе с «Арцахпресс» сообщил глава общины Эрик Абраамян, отметив, что, хотя российские миротворцы ведут наблюдение внутри села, однако эти голоса все еще слышны.
По словам главы села, после третьей Арцахской войны более 85% жителей общины вернулись в Шош, остальные временно проживают в  Армении и Степанакерте.
Говоря о повседневной жизни села, Э. Абрамян сообщает: «Школа Шоша работает нормально. В школе учатся 81 учеников, до войны их было 113. У нас есть детский сад, куда посещают 20 детей - было 30. С помощью Всеармянского фонда «Айастан» в 2014 году в селе был построен общественный дом с медпунктом, клубом и залом для мероприятий на 300 мест. До войны сельчане в основном занимались скотоводством и сельскохозяйством. К сожалению, 75% сельскохозяйственных земель остались под контролем Азербайджана. Жители занимаются выращиванием небольшого количества овощных культур  в своих придомовых земельных участках», - добавил глава общины.
Относительно проблем, наш собеседник подчеркнул, что первый вопрос - это вопрос безопасности,  межгосударственные и межсельские дороги нуждаются в ремонте, вопрос ночного освещения в поселке в ходе выполнения.
«В результате войны было повреждено 120 домов, 3 из которых были полностью разрушены. На данный момент в селе работают 3 строительные компании- Большая часть работы сделана», -отметил глава села.