Այվազյանը հույս հայտնեց, որ միջազգային գործընկերները կարձագանքեն Արցախին օգնելու մարդասիրական կոչին
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանն արձանագրեց, որ պատերազմի ավարտից շուրջ կես տարի անց էլ Արցախում առկա են հումանիտար խնդիրներ, և հույս հայտնեց, որ միջազգային հանրությունը կարձագանքի Արցախի օգնելու մարդասիրական կոչին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին Այվազյանն ասաց հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Մինչ օրս լիարժեք լուծում չեն ստացել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում հրատապ հասցեագրում պահանջոց հարցերը, առաջին հերթին` ռազմագերիների և պատանդների կարգավիճակում պահվող քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձումը: Հայաստանն, անշուշտ, Արցախի մեր եղբայրների և քույրերի կողքին է` Արցախում առաջացած հումանիտար աղետի հասցեագրման հարցում, սակայն այստեղ մենք նաև միջազգային հանրության աջակցության կարիքն ունենք: Լիահույս եմ, որ մեր միջազգային գործընկերները կարձագանքեն մարդասիրական կոչին, ինչը նաև կարևոր ներդրում կլինի` մեղմելու 44-օրյա պատերազմի հետևանքները»,- ասաց Այվազյանը:
Անդրադառնալով Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսի` Հայաստան կատարած այցին՝ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը նշեց, որ Հայաստանը և հայ ժողովուրդը բարձր են գնահատում ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման օրակարգում Լիտվայի ունեցած կարևոր ներդրումը:
«Ցավով պետք է արձանագրենք, որ միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերին զուգահեռ, մենք այսօր կրկին բախվում ենք ծայրահեղականության, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտումների, մարդկային կյանքի և արժանապատվության ոտնահարման արհավիրքին, ինչի ծայրահեղ դրսևորումը դարձան 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ, այս անգամ Արցախի հայության դեմ սանձազերծված ադրբեջանական ռազմական ագրեսիան, իրականացված պատերազմական հանցագործություններն ու վայրագությունները և դրանց հետևանքով առաջացած հումանիտար-ճգնաժամային իրավիճակը»,- նշեց Արա Այվազյանը:

FM Aivazian hopes international partners will respond to humanitarian call to help Artsakh
Caretaker minister of foreign affairs of Armenia Ara Aivazian says almost six months have passed since the end of the war in Artsakh, but the Republic is still facing humanitarian problems. He expressed hope that the international community will respond to the humanitarian call on helping Artsakh.
STEPANAKERT, APRIL 26, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “To date issues requiring urgent solutions in the context of the Nagorno Karabakh conflict have not been fully solved: first of all, it relates to the immediate repatriation of prisoners of war and civilians who are held captive. Armenia, of course, stands with Artsakh in addressing the humanitarian disaster, however, we also need the support of the international community here. I hope our international partners will respond to this humanitarian call, which will also be an important contribution to mitigating the consequences of the 44-day war”, he said at a joint press conference with Lithuanian Foreign Minister Gabrielius Landsbergis in Yerevan.
Commenting on the Lithuanian FM’s official visit to Armenia, acting FM Aivazian said Armenia and the Armenian people highly appreciate Lithuania’s key investment in the agenda of preventing genocide crime.
“We have to record with a deep sorrow that today, in line with the efforts made by the international community, we again meet extremism, gross violations of human rights and norms of international humanitarian law, human life and dignity, the extreme manifestation of which became the Azerbaijani military aggression unleashed with Turkey’s direct participation against the Armenians of Artsakh, the committed war crimes and atrocities and the humanitarian-crisis situation caused by it”, Ara Aivazian said.