Մարտակերտի պատմաերկրագիտական թանգարանում բացվել է «Ցեղասպանության ժխտումը սկիզբն է նոր Եղեռնի» խորագրով ցուցադրություն
Մարտակերտի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանում բացվել է «Ցեղասպանության ժխտումը՝ սկիզբն է նոր Եղեռնի» խորագրով ցուցադրություն:
Մարտակերտի   պատմաերկրագիտական թանգարանում բացվել  է  «Ցեղասպանության  ժխտումը   սկիզբն  է  նոր  Եղեռնի»   խորագրով   ցուցադրություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Սեդա Հայրապետյանը: Նրա խոսքով՝ ցուցադրությանը ներկայացված են Օսմանյան Թուրքիայի կողմից հայերի դեմ իրականացված կոտորածների և տեղահանությունների մասին լուսանկարներ ու փաստաթղթային վկայություններ։
«Այս ցուցադրությունը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ 1915 թվականին Արևմտյան Հայաստանում հայերի նկատմամբ իրականացվել է հենց ցեղասպանություն։ Թուրքիան փորձում է փակել միջազգային հանրության աչքերը՝ ժխտելու իրողությունը, խեղաթյուրելու պետական հանցագործության փաստերը: 21-րդ դարում թուրք հանցագործը դեռևս չի փոխել իր արյունոտ ձեռագիրը: Նա դավադրորեն փորձում է հասնել իր նպատակին՝ բնաջնջելով մի ողջ ազգի ու խեղաթյուրել և 106 տարվա պատմությունը: Արցախյան երրորդ պատերազմը նույն ցեղասպանությունն էր, նույն այն ոճրագործությունը, որը եղավ 1915 թվականին: Ցայսօր էլ թուրք հրոսակները հետամուտ են իր իսկ պատմական հողերում ապրող հայ ժողովրդի բնաջնջմանը: Այսօրվա սերունդը պետք է ճանաչի իր դարավոր թշնամուն՝ թուրքին ու ադրբեջանցուն՝ լուծելով իր նախնիների վրեժը, և պաշտանելով արյան գնով ձեռք բերված հայրենիքը»,- ավելացրել է Ս. Հայրապետյանը:
Տնօրենի հավաստմամբ՝ այս ցուցադրությունը մատաղ սերնդի դաստիարակության գործում կունենա կարևոր նշանակություն:

В историко-географическом музее Мартакерта открылась выставка под названием: «Отрицание геноцида - начало нового геноцида».
В Мартакертском государственном историко-географическом музее открылась выставка «Отрицание геноцида - начало нового геноцида».
СТЕПАНАКЕРТ, 26 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом  в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сказала Седа Айрапетян.
По ее словам, на выставке представлены фотографии и документальные свидетельства массовых убийств и депортаций армян Османской Турцией.
«Эта выставка еще раз доказывает, что в 1915 году в Западной Армении был совершен геноцид армян. Турция пытается закрыть глаза международному сообществу, чтобы отрицать реальность, исказить факты государственных преступлений. В 21 веке турецкий преступник до сих пор не изменил свой кровавый почерк. Он заговорщицки пытается достичь своей цели, уничтожив целую нацию и исказив 106-летнюю историю. Третья Арцахская война была тем же геноцидом, тем же преступлением, которое произошло в 1915 году. Доселе турецкие головорезы преследуют цель уничтожения армянского народа, живущего на своих исторических землях. Нынешнее поколение должно признать своего давнего врага-  турок и азербайджанцев, отомстив за своих предков, защищая родину, приобретенную ценой их крови», - добавила С. Айрапетян.