Հունոտի կիրճը մնում է չեզոք գոտում, դեռևս հայտնի չի՝ համարվելու է մերը, թե ոչ. ԿԳՄ նախարար
Մատենադարանում այսօր կայանալու է «Արցախի վտանգված ժառանգությունը. մարտահրավերների հանգույցում» խորագրով համաժողովը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մինչ համաժողովը կայացած ասուլիսում Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանն ասաց, որ Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման, կեղծարարության, նենգափոխելու ինստիտուիցիոնալ քաղաքականություն է վարվում:
«Այո, այս պահին վտանգված է թշնամու վերահսկողության տակ գտնվող օկուպացված տարածքների մոտ 2000-ին հասնող  պատմամշակութային և պատմաճարտարապետական հուշարձանների ճակատագիրը»,- Panorama.am-ի փոխանցմամբ՝ ասաց նախարարը:
Նա նշեց, որ թշնամու վերահսկողության տակ գտնվող օկուպացված տարածքներում է մնացել 13 վանական համալիր, 122 եկեղեցու, 52 ամրոց, 523 խաչքար, 4 մատուռ, 127 դպոցական գրադարան 617 հազար գրքով, 3 շրջանային գրադարան  68 հազար 398 գրքային ֆոնդով, 10 պետական և  2 մասնավոր թանգարան, որոնց հիմնական և գիտաօժանադակա ֆոնդերում պահպանվում էր մոտ 20 հազար 345 ցուցանմուշ, այդ թվում Հադրութի Արթուր Մկրտչյանի  անվան թանգարանը, որտեղ 7680 ցուցանմուշ կար, այդ թվում Արթուր Մկրտչյանի անձնական իրերը, Մեծ Թաղերում Խամփերյանցի անվան թանգարանը 2195 ցուցանմուշով, Թևան Ստեփանյանի անվան տուն-թանգարանը 50 նմուշով, Շուշիի պատմության թանգարանը 5000 նմուշով, պրոֆեսոր Գաբրելյանցի երկրաբանական պետական թանգարանը 403 նմուշով, Կերպարավեստի պետական թանգարանը 673 ցուցանմուշով, որտեղ կային շատ հայտնի գործեր: Նախարարն ասաց, որ Շուշիի գորգերի  թանգարանի հավաքածուի մի մասը տարհանվել էր, սակայն 860 նմուշ մնացել է:
«Տիգրանակերտի  պատմահնագիտական պետական արգելոց-թանգարանը թշնամու վերահսկողության տարածքում է: Ցավոք սրտի, Հունոտի կիրճը մնում է չեզոք գոտում, դեռևս հայտնի չի՝ համարվելու է մերը, թե ոչ: Տողի մելիքական ապարանքը պատմամշակութային արգելոց է, Մելիք Եգանի ընդունարանը վերականգնված էր, ապրանքի տարածքում պեղումների ընթացքում արժեքավոր ցուցանմուշներ էին հայտնաբերվել:
Ազոխում պեղումների ժամանակ հայտնաբերվել էին ցուցանմուշներ, որոնք Ադրբեջանը տարել է»,- ասաց Լ. Ղարախանյանը:
Նա նշեց, որ Ադբեջանի կողմից այսօր երկու ուղղությամբ է արշավ տարվում՝ մի կողմից ուղղակի ոչնչացում են հուշարձանները, վտանգված են քաղաքական արժեք ներկայացնող հուշարձաններ, երկրորդ՝ հուշարձանները ներկայացվում են որպես աղվանական:
«Կարծում եմ՝ մենք ունենք լավ գիտական, պատմական նյութ, ուղղակի պետք է ճիշտ, գրագետ քարոզվի, բոլոր տեղեկատվական հարթակները օգտագործվեն, որպեսզի կարողանանք  փրկել  վտանգից: Դեկտեմբերի 21-ին նախատեսված էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի  խմբի այցը Արցախ մոնիտորինգի համար, բայց Ադրբեջանը խաթարել է»,- ասաց նախարարը:
Լ. Ղարախանյանի խոսքով, սա էթնոցիդ է, մեր ինքնությանը ուժեղ հարված է հասցվում:
«Այսօր սկսվել է երկրորդ եղեռնը՝ եղեռն եղեռնից հետո: Տարբեր ճանապարհներով՝ և խաղաղապահների միջոցով, և ԱԳ խողովակներով, և միջազգային կառույցների միջոցով փորձում ենք հասնել արդյունքի, բայց դեռևս չկա սաստող, միջազգային կառույցների կողմից կոնկրետ քայլեր, առարկայական, շոշափելի արդյունք մեր հուշարձանները պահպանելու, պաշտպանելու համար չկա»,- ասաց Արցախի կրթության, գիտության, մշակույթի նախարարը:

МОНК Арцаха: Ущелье Унот остается в нейтральной зоне, пока неизвестно, будет ли оно считаться нашим или нет.
Сегодня в Матенадаране пройдет конференция на тему «Наследие Арцаха под угрозой: в узле вызовов».
СТЕПАНАКЕРТ, 27 апреля, АРЦАХПРЕСС- На пресс-конференции, состоявшейся перед началом конференции, министр образования, науки и культуры Республики Арцах Лусине Караханян заявила, что Азербайджан проводит институциональную политику уничтожения, фальсификации и подлога армянского культурного наследия.
«Да, на данный момент судьба порядка 2000 историко-культурных и историко-архитектурных памятников  на оккупированных территориях под контролем врага находится под угрозой», - по передаче Panorama.am  сказала министр.
Она отметила, что на находящихся под контролем врага оккупированных территориях остались 13 монастырских комплексов, 122 церкви, 52 крепости, 523 хачкара, 4 часовни, 127 школьных библиотек с 617 тысячами книг, 3 районные библиотеки с книжным фондом в 68 тысяч 398, 10 государственных и 2 частных музея, в основном и научно-вспомогательном фондах которых хранилось около 20 345 экспонатов, в том числе музей имени Артура Мкртчяна в Гадруте, где находилось 7680 экспонатов, в том числе личные вещи Артура Мкртчяна, музей имени Хамперянца в Мец Тагер с 2195 экспонатами,  дом-музей имени Тевана Степаняна с 50 экспонатами, Исторический музей Шуши - 5000 экспонатов, Государственный геологический музей профессора Габриелянца - 403 экспоната, Государственный музей изобразительных искусств - 673 экспоната, среди которых были очень известные работы. Министр сообщила, что часть коллекции Шушинского музея ковров эвакуирована, но осталось еще 860 экземпляров.
«Тигранакертский государственный историко-археологический заповедник-музей находится на территории, контролируемой врагом. К сожалению, ущелье Унот остается в нейтральной зоне, пока неизвестно, будет ли оно считаться нашим или нет. Меликский дворец в Тоге является историко-культурным заповедником, была отреставрирована приемная палата Мелика Егана, при раскопках на территории дворца были обнаружены ценные экспонаты.
«При раскопках в Азохе были обнаружены экспонаты, которые забрал Азербайджан», - сказала Л. Караханян.
Она отметила, что сегодня Азербайджан ведет кампанию в двух направлениях: с одной стороны, они просто разрушают памятники, под угрозой находятся памятники, представляющие политическую ценность, с другой-памятники представляются как албанские.
«Я считаю, что у нас есть хороший научный, исторический материал, просто о нем нужно правильно, грамотно пропагандировать, нужно использовать все информационные площадки, чтобы можно было спасти их от опасности. 21 декабря, с целью мониторинга, в Арцах был намечен визит группы ЮНЕСКО, но Азербайджан сорвал его», - сказала министр.
По словам Л. Караханян, это этноцид, нашей идентичности наносится сильный удар.
«Сегодня начался второй геноцид -геноцид после геноцида. Мы пытаемся добиться результатов разными способами- и через миротворцев, и через каналы МИД, и через международные структуры, но со стороны международных организаций до сих пор нет никаких предупреждающих, никаких конкретных шагов, предметных, ощутимых результатов по сохранению и защите наших памятников», - сказала Министр образования, науки, культуры Арцаха.