Դադիվանքում նախատեսված ձեռնադրման արարողությունը կատարվել է Գանձասարում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Նա պատմել է, որ իրենք ապրիլի 25-ին Դադիվանքում պետք է ձեռնադրման արարողություն կատարեին, որին պիտի մասնակցեին նախապես ներկայացված 25 ուխտավորներ: Սակայն անցակետում ադրբեջանցիները չեն թույլատրել Դադիվանք հասնել:
«Ադրբեջանցի զինվորականները երկու պատրվակ առաջ քաշեցին՝ համավարկը և թե իբր ուխտավորների ցանկն իրենց չի հասել: Ռուս խաղաղապահները նշեցին, որ այդպիսի բան չի կարող լինել: Ըստ խաղաղապահների՝ ցանկը ադրբեջանցիներին հասել է ժամանակին, քանի որ նշված 25 հոգու փոխարեն՝ թույլատրել են միայն 10-ին: Սա խոսում է թշնամու կամակորության մասին: Նրանք փորձել են մեր կարևոր միջոցառումը տապալել և ձախողել ուխտավորների մուտքը Դադիվանք: Դատապարտելի երևույթ է: Եկեղեցին չպետք է քաղաքականացնել. այն Աստծո տունն է: Մենք պետք է մեր արդար և ազնիվ ձայնը բարձրացնենք, որպեսզի նման երևույթներ չկրկնվեն: Ցավոք, չկարողացանք մտնել Դադիվանք, և ձեռնադրման արարողությունը կատարեցինք Գանձասարում: Մենք առաջիկայում բողոք-նամակ կհրապարակենք մամուլում, նաև այս հարցով կդիմենք ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ՝ նշելով մեր իրավունքների ոտնահարման մասին»,- մասնավորապես տեղեկացրել է Արցախի թեմի առաջնորդը:

Запланированная в Дадиванке церемония рукоположения прошла в Гандзасаре
СТЕПАНАКЕРТ, 27 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом  «Арцахпресс»  заявил предстоятель Арцахской епархии епископ Вртанес Абрамян.
Он сообщил, что 25 апреля они должны были провести церемонию  рукоположения в Дадиванке, в котором должны были принять участие 25 заранее представленных паломников. Однако на блокпосту азербайджанцы не позволили им добраться до Дадиванка.
«Азербайджанские военные выдвинули две отговорки: пандемию и будто до них не дошел список паломников. Российские миротворцы заявили, что такого не может быть. По словам миротворцев, список дошел до азербайджанцев вовремя, так как вместо упомянутых 25 человек было допущено только 10 человек. Это свидетельствует об упорстве врага. Они пытались сорвать наше важное мероприятие и предотвратить въезд паломников в Дадиванк. Это явление достойное осуждения. Церковь не следует политизировать- это дом Божий. Мы должны поднять свой справедливый и честный голос, чтобы подобные события не повторились. К сожалению, мы не смогли войти в Дадиванк и церемонию рукоположения провели в Гандзасаре. В ближайшее время мы опубликуем письмо протеста в прессе, также обратимся в Офис Защитника прав человека Республики Арцах, констатируя нарушение наших прав», - сообщил предстоятель Арцахской епархии.