Արցախը պետք է լինի համահայկական պետականության առանցքում. Աշոտ Ղուլյան
«Արցախի ներկան և ապագան» խորագրով հանդիպումների շրջանակում այսօր՝ ապրիլի 29-ին, Արցախի պետական համալսարանում բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ հանդիպել է ԱՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Արցախը պետք է լինի համահայկական պետականության  առանցքում. Աշոտ Ղուլյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հանդիպմանն ԱրՊՀ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը ողջունել է նման ձևաչափով հանդիպումները քաղաքական գործիչների հետ:
Ռեկտորը Ա. Ղուլյանին պարգևատրել է բուհի 50-ամյա գործունեությանը նվիրված մեդալով:
Այնուհետև Աշոտ Ղուլյանն իր ելույթում անդրադարձել է Արցախյան հիմնախնդրին՝ ներկայացրել անելիքների, սպառնալիքների, նոր մարտահրավերների մասին իր անձնական տեսակետը:
Նրա խոսքով՝ պետք է քաղաքական ճիշտ մշակույթ ձևավորել՝ զերծ մնալով ծայրահեղություններից:
Այն հարցին, թե ինչ է փոխվել արցախցիների կյանքում, Ա. Ղուլյանը նշել է, որ ամեն ինչ՝ սկսած տրամադրությունից:
«Մեծ հաշվով՝ փոխվել է անվտանգության այն միջավայրը, որում մենք գտնվում էինք մինչև 2020 թվակնի սեպտեմբերի 27-ը: 44-օրյա պատերազմի արդյունքում կարծես թե ռազմաքաղաքական, տեխնիկական առումներով ունեցանք մի քանի անսպասելի զարգացումներ»,- ավելացրել է Ա. Ղուլյանը:
Բանախոսն իր ելույթում առանձնացրել է այն կետերը, որոնք մտահոգիչ է համարում հանրության համար. առաջինը հայրենիքի պաշտպանությունն է՝ Արցախում ապրող մարդկանց անվտանգությունը, բարեկեցության, խաղաղության ապահովումը՝ առաջնահերթ սեփական ուժերով և հայոց հզոր բանակով:
Ըստ Ա. Ղուլյանի՝ Արցախը պետք է լինի համահայկական պետականության առանցքում. համազգային բոլոր միջոցառումների կենտրոնը պետք է դառնա Արցախ աշխարհը:
Խոսելով սպառնալիքների մասին՝ ԱՀ ԱԺ նախկին նախագահը նշել է, որ առաջին խնդիրը պատերազմի վերսկսման հավանականությունն է, քանի որ թշնամին թուրքն է, ում երբեք չպետք է վստահել: Պատերազմը միայն ռազմադաշտում չէ, այն ամենուր է: Ա. Ղուլյանն իր խոսքում մասնավորապես առանձնացրել է այն կետերը, որոնք լուրջ սպառնալիքներ են. «Արցախի անորոշ կարգավիճակը պետք է հստակեցվի: Թուրքիայի և Ադրբեջանի դիրքերի ապահովը տարածաշրջանում լուրջ մտածելու առիթ է բոլորիս համար: Ահաբեկիչների ներկայությունը ևս մեծ սպառնալիք է, և պետք է հակաահաբեկչական քայլեր ձեռնարկել: Արցախն ունի լուրջ դաշնակիցների կարիք: Պատերազմի արդյունքում մենք հասկացանք, որ տեխնոլոգիական և գիտական պատրաստվածության մակարդակը ցածր է: Մենք այսօր ունենք ոչ պրոֆեսիոնալ կառավարման համակարգ, կոռուպցիա, միգրացիոն հոսք Արցախից, հանրային անվտանգության չիմացություն: Սրանք հարցեր են, որոնք պետք է օր առաջ լուծում ստանան»:

Artsakh should become the center of all national events. Ashot Ghulyan
Within the framework of the meetings entitled "The Present and Future of Artsakh", the former Speaker of the National Assembly of the Republic of Artsakh Ashot Ghulyan met Thursday with the students and professors of the Artsakh State University.
STEPANAKERT, APRIL 29, ARTSAKHPRESS:  The Rector of the Artsakh State University Armen Sargsyan welcomed the meetings with politicians in such a format.
Armen Sargsyan awarded Ashot Ghulyan with a medal dedicated to the 50-year activity of the university.
In his speech, Ashot Ghulyan referred to the Artsakh issue, threats and new challenges.
To the question of what has changed in the life of the people of Artsakh, Ashot Ghulyan noted that everything.
''The security environment in which we lived until September 27, 2020, has changed. As a result of the 44-day war, it seems that we have had some unexpected developments in military-political and technical terms," Ghulyan said.
In his speech, Ashot Ghulyan singled out the points that he considers worrying for the public. The first is the defense of the homeland, the security of the people living in Artsakh, the provision of prosperity and peace, first of all by the own forces and by the powerful Armenian army.
According to Ghulyan, Artsakh should be at the core of pan-Armenian statehood. Artsakh should become the center of all national events.
Speaking about the threats, the former Speaker of the National Assembly of the Republic of Artsakh noted that the first problem is the possibility of resumption of the war.
''The presence of terrorists is a "great threat" and anti-terrorist measures must be taken. Artsakh needs serious allies. As a result of the war, we realized that the level of technological and scientific training was low. Today we have a non-professional management system, corruption, migration flow from Artsakh, ignorance of public security. These are issues that need to be resolved in advance, " concluded the former NA Speaker.