Արցախը պետք է լինի համահայկական պետականության առանցքում. Աշոտ Ղուլյան
«Արցախի ներկան և ապագան» խորագրով հանդիպումների շրջանակում այսօր՝ ապրիլի 29-ին, Արցախի պետական համալսարանում բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ հանդիպել է ԱՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Արցախը պետք է լինի համահայկական պետականության  առանցքում. Աշոտ Ղուլյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հանդիպմանն ԱրՊՀ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը ողջունել է նման ձևաչափով հանդիպումները քաղաքական գործիչների հետ:
Ռեկտորը Ա. Ղուլյանին պարգևատրել է բուհի 50-ամյա գործունեությանը նվիրված մեդալով:
Այնուհետև Աշոտ Ղուլյանն իր ելույթում անդրադարձել է Արցախյան հիմնախնդրին՝ ներկայացրել անելիքների, սպառնալիքների, նոր մարտահրավերների մասին իր անձնական տեսակետը:
Նրա խոսքով՝ պետք է քաղաքական ճիշտ մշակույթ ձևավորել՝ զերծ մնալով ծայրահեղություններից:
Այն հարցին, թե ինչ է փոխվել արցախցիների կյանքում, Ա. Ղուլյանը նշել է, որ ամեն ինչ՝ սկսած տրամադրությունից:
«Մեծ հաշվով՝ փոխվել է անվտանգության այն միջավայրը, որում մենք գտնվում էինք մինչև 2020 թվակնի սեպտեմբերի 27-ը: 44-օրյա պատերազմի արդյունքում կարծես թե ռազմաքաղաքական, տեխնիկական առումներով ունեցանք մի քանի անսպասելի զարգացումներ»,- ավելացրել է Ա. Ղուլյանը:
Բանախոսն իր ելույթում առանձնացրել է այն կետերը, որոնք մտահոգիչ է համարում հանրության համար. առաջինը հայրենիքի պաշտպանությունն է՝ Արցախում ապրող մարդկանց անվտանգությունը, բարեկեցության, խաղաղության ապահովումը՝ առաջնահերթ սեփական ուժերով և հայոց հզոր բանակով:
Ըստ Ա. Ղուլյանի՝ Արցախը պետք է լինի համահայկական պետականության առանցքում. համազգային բոլոր միջոցառումների կենտրոնը պետք է դառնա Արցախ աշխարհը:
Խոսելով սպառնալիքների մասին՝ ԱՀ ԱԺ նախկին նախագահը նշել է, որ առաջին խնդիրը պատերազմի վերսկսման հավանականությունն է, քանի որ թշնամին թուրքն է, ում երբեք չպետք է վստահել: Պատերազմը միայն ռազմադաշտում չէ, այն ամենուր է: Ա. Ղուլյանն իր խոսքում մասնավորապես առանձնացրել է այն կետերը, որոնք լուրջ սպառնալիքներ են. «Արցախի անորոշ կարգավիճակը պետք է հստակեցվի: Թուրքիայի և Ադրբեջանի դիրքերի ապահովը տարածաշրջանում լուրջ մտածելու առիթ է բոլորիս համար: Ահաբեկիչների ներկայությունը ևս մեծ սպառնալիք է, և պետք է հակաահաբեկչական քայլեր ձեռնարկել: Արցախն ունի լուրջ դաշնակիցների կարիք: Պատերազմի արդյունքում մենք հասկացանք, որ տեխնոլոգիական և գիտական պատրաստվածության մակարդակը ցածր է: Մենք այսօր ունենք ոչ պրոֆեսիոնալ կառավարման համակարգ, կոռուպցիա, միգրացիոն հոսք Արցախից, հանրային անվտանգության չիմացություն: Սրանք հարցեր են, որոնք պետք է օր առաջ լուծում ստանան»:

Арцах должен быть стержнем всеармянской государственности: Ашот Гулян
Сегодня, 29 апреля, в рамках встреч на тему «Настоящее и будущее Арцаха» бывший председатель Национального Собрания Республики Арцах Ашот Гулян в Арцахском государственном университете встретился со студентами и профессорско-преподавательским составом университета.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 апреля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", на встрече ректор АрГУ Армен Саргсян приветствовал встречи с политиками такого масштаба.
Ректор наградил А. Гуляна медалью, посвященной 50-летней деятельности вуза.
Затем в своем выступлении Ашот Гулян коснулся Арцахской проблемы, представил свою личную точку зрения о предстоящих перед страной задачах, угрозах, новых вызовах.
По его словам, необходимо создавать правильную политическую культуру, избегая крайностей.
На вопрос о том, что изменилось в жизни арцахцев, А. Гулян отметил, что изменилось все, начиная с настроения.
«В целом среда безопасности, в которой мы находились до 27 сентября 2020 года, изменилась. В результате 44-дневной войны, похоже, у нас произошли некоторые неожиданные события в военно-политическом и техническом плане», - добавил А. Гулян.
В своем выступлении он выделил те пункты, которые он считает тревожными для общественности.Первое - это защита Родины, безопасность людей, проживающих в Арцахе, обеспечение процветания и мира, прежде всего своими силами, мощной армянской армией.
По мнению А. Гуляна Арцах должен быть стержнем всеармянской государственности - Арцах должен стать центром всех национальных событий.
Говоря об угрозах, бывший председатель Национального собрания Республики Арцах отметил, что первая проблема - это возможность возобновления войны, поскольку враг - турки, которым никогда нельзя доверять.  Война не только на поле боя, она повсюду. В своем выступлении А. Гулян особо выделил пункты, которые представляют серьезную угрозу: «Неопределенный статус Арцаха требует уточнения. Обеспечение позиций Турции и Азербайджана в регионе - повод для всех нас серьезно задуматься. Присутствие террористов- это «большая угроза», и необходимо принять антитеррористические меры. Арцаху нужны серьезные союзники. В результате войны мы осознали низкий уровень технологической и научной подготовки. Сегодня у нас непрофессиональная система управления, коррупция, миграционный поток из Арцаха, незнание общественной безопасности. Это вопросы, которые требуют немедленного решения ».