Փաշինյանն արդյունաբերական ոլորտը համարում է ԵԱՏՄ տնտեսական համակարգի շարժիչ ուժերից մեկը
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն արդյունաբերական ոլորտը համարում է Եվրասիական տնտեսական միության տնտեսական համակարգի շարժիչ ուժերից մեկը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին Փաշինյանն ասաց Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլանված կազմով նիստում:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց քննարկվող «Արդյունաբերական համագործակցության հիմնական ուղղությունները ԵԱՏՄ շրջանակներում մինչև 2025թ.» փաստաթղթի կարևորությունը:
«Կարծում եմ՝ ավելորդ չի լինի ևս մեկ անգամ նշել, որ հենց արդյունաբերական ճյուղն է հանդիսանում Միության տնտեսական համակարգի շարժիչ ուժերից մեկը: Ապրանքների միասնական լիարժեք շուկայի ստեղծումն, առանց այդ ուղղությամբ համաձայնեցված քաղաքականություն մշակելու, գործնականում իրագործելի չէ։ Մենք հետաքրքրված ենք նրանով, որ բարձրացնենք ԵԱՏՄ-ում արտադրվող ապրանքների մրցունակությունն, ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին շուկաներում»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը նշեց, որ ԵԱՏՄ գործունեությունը, որը հավելյալ ազդակ է հաղորդել անդամ պետությունների տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, այսօր առաջ է շարժվում նոր գլոբալ մարտահրավերների ֆոնին, որոնք էապես չեզոքացնում են ընդհանուր առմամբ միջպետական ինտեգրման հետևանքները։
«Դրանք և' համավարակի հետևանքով առաջացած սահմանափակումներն են, և' համաշխարհային տնտեսության փոխակերպումն է, որտեղ ավելի ու ավելի պահանջված են դառնում բարձր տեխնոլոգիաները: Նոր պայմաններն ի հայտ բերեցին առողջապահության, կրթության և սոցիալական բնագավառներում համագործակցության անհրաժեշտություն»,- նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ անդամ պետությունների իր գործընկերներին շնորհակալություն հայտնեց համատեղ աշխատանքի համար, ևս մեկ անգամ հաստատեց հայկական կողմի պատրաստակամությունը և անփոփոխ որոշումը` առաջարկել բոլոր ջանքերը, որոնք անհրաժեշտ են տնտեսական համագործակության ոլորտների մեծացման  և միության ինտեգրացիոն պոտենցիալի հետևողական բացահայտնման համար:

Пашинян считает промышленную сферу одной из движущих сил экономической системы ЕАЭС
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян промышленную сферу считает одной из движущих сил экономической системы Евразийского экономического союза.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом Пашинян заявил на расширенном заседании Евразийского межправительственного совета.
Никол Пашинян подчеркнул значение обсуждаемого документа “Основные направления производственной кооперации в рамках ЕАЭС до 2025 года”.
“Думаю, не будет лишним еще раз упомянуть, что промышленность является одной из движущих сил экономической системы Союза. Создание полноценного общего рынка товаров практически невозможно без выработки согласованной политики. Мы заинтересованы в повышении конкурентоспособности товаров, производимых в ЕАЭС, как на внутреннем, так и на внешнем рынках”, - сказал Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра отметил, что деятельность ЕАЭС, которая дала дополнительный импульс развитию экономического сотрудничества между государствами-членами, сегодня продвигается вперед на фоне существующих новых глобальных вызовов, которые в целом существенно нивелируют последствия межгосударственной интеграции.
“Это ограничения, вызванные эпидемией, трансформацией мировой экономики, где высокие технологии становятся все более популярными. Новые условия выявили необходимость сотрудничества в области здравоохранения, образования и социальной сферы”, - сказал и. о. премьер-министра.
Никол Пашинян поблагодарил своих партнеров из стран-членов ЕАЭС за совместную работу, подтвердил готовность армянской стороны приложить все необходимые усилия для расширения сфер экономического сотрудничества и заново открыть интеграционный потенциал Союза.