«Արաքս» թռչնաֆաբրիկան Մարտունու շրջանում իրականացրել է բարեգործական ակցիա
«Արաքս» թռչնաֆաբրիկան Մարտունու շրջանի մի շարք համայնքներում հերթական բարեգործական ակցիան է իրականացրել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում թռչնաֆաբրիկայի գլխավոր տնօրեն Մուշեղ Հակոբյանն ասել է, որ նախաձեռնությունը միտված է Արցախում ապրող քաղաքացիներին հնարավորություն տալու և օժանդակելու գյուղատնտեսական գործունեություն ծավալելու համար:
Նրա խոսքով՝ այդ շրջանակներում 3000 մեկ օրական ճուտ է բաժանվել քաղաքացիներին:
«Ակցիան շարունակական է։ Առաջիկայում 30.000 ածան և մսատու ցեղատեսակի թռչուն անվճար կբաժանվի թռչնաբուծությամբ զբաղվել ցանկացող արցախցիներին»,-նշել է Մ. Հակոբյանը:
Բնութագրությունը հասանալի չէՄեզ հետ զրույցում ԱՀ գյուղատնտեսության և էկոնոմիկայի նախարարության անասնաբուծության և անասնաբուժության վարչության պետի պաշտոնակատար Ռադիկ Գևորգյանը տեղեկացրել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Արցախի գյուղատնտեսության ոլորտը վնասներ է կրել, մասնավորապես՝ անասնագլխաքանակի վնասի չափը կազմել է 50 տոկոս, թռչուններինը՝ 70:
«Փորձում ենք կրած վնասները հատուցել աջակցության տարբեր ծրագրերով: «Արաքս» թռչնաֆաբրիկայի կողմից ԱՀ Մարտունու շրջանի Մյուրուշեն, Թաղավարդ, Մաճկալաշեն գյուղերի յուրաքանչյուր ընտանիքի տրամադրվել է 25-40 թև թռչուն: Մայիսի սկզբներին հերթական խմբաքանակը կլինի: Այն անձինք, ովքեր ցանկություն ունեն զբաղվել թռնաբուծությամբ, կարող են նախապես հայտ ներկայացնել իրենց շրջվարչակազմ»,- ավելացրել է Ռ. Գևորգյանը:

Птицефабрика "Аракс" провела благотворительную акцию в Мартунинском районе
Птицефабрика «Аракс» провела очередную благотворительную акцию в некоторых общинах Мартунинского района.
Птицефабрика
СТЕПАНАКЕРТ, 30 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" генеральный директор птицефабрики Мушег Акопян сказал, что инициатива направлена ​​на то, чтобы дать жителям Арцаха возможность и поддержать их в ведении сельскохозяйственной деятельности.
По его словам в рамках этого проекта горожанам раздавали 3000 суточных цыплят.
«Акция продолжительная. В ближайшее время 30 тысяч племенных птиц будут бесплатно розданы арцахцам, желающим заниматься птицеводством», - отметил М. Акопян.
В беседе с нами и.о. начальника управления животноводства и ветеринарной медицины Министерства сельского хозяйства и экономики Республики Арцах Радик Горгян сообщил, в результате войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года, аграрный сектор Арцаха понес потери, в частности, потери скота составили 50%, птицы - 70%.
«Мы стараемся компенсировать ущерб различными программами поддержки. Птицефабрика «Аракс» предоставила по 25-40 птиц каждой семье в селах Мюрушен, Тагавард и Мачкалашен Мартунинского района Арцаха. В начале мая будет предоставлена еще одна партия. Желающие заниматься птицеводством могут заранее подать заявку в районную администрацию», - добавил Р. Геворгян.