Պետդեպը հաստատել է․ ԱՄՆ-ն ժամանակավորապես կասեցրել է Ադրբեջանին զենք մատակարարելու արգելքը
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը երկարացրել է «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղման կասեցումը, որի արդյունքում թույլատրվում է ԱՄՆ ուղիղ օգնությունն Ադրբեջանին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում  News.am-ը:
«Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղումն ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունել է 1992 թվականին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի շրջափակման պատճառով եւ նախատեսում է Ադրբեջանին միայն մարդասիրական օգնության տրամադրում: Ըստ այդ ուղղման ԱՄՆ կառավարությանն արգելվում է օգնություն ցուցաբերել Արդբեջանի պաշտոնական կառույցներին, քանի դեռ այդ երկիրը «ակնհայտ քայլեր չի ձեռնարկել ՀՀ եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ բոլոր տեսակի շրջափակումների եւ ուժի կիրառման այդ հարձակողական ձեւերի վերացման ուղղությամբ»։ Սակայն 2002թ․Կոնգրեսն ուղղում կատարեց 907-րդ բաժնում, որով թույլատրվում է նախագահի կողմից ակտի կասեցումը եւ ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին, ինչն էլ ամեն տարի անում է ԱՄՆ նախագահը, գրում է PanARMENIAN.Net-ը:
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 28-ին, Բլինքենն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հեռախոսազրույցում ասել էր, որ 907-րդ ուղղումը կասեցվել է նաեւ այս տարի։ Ալիեւն այդ կապակցությամբ իր երախտագիտությունն էր հայտնել։ Նշվում է, որ «կողմերը նշել են ԱՄՆ-ի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկկողմ համագործակցության կարեւորությունն ու քննարկել մի շարք հարցեր, պետքարտուղարը նշել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պահպանման կարեւորությունը, ինչպես նաեւ նշել ԼՂ հակամարտության քաղաքական կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերի շարունակման անհրաժեշտությունը՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր բնակիչների»:

Госдеп подтвердил: США вновь приостановили эмбарго на продажу оружия Азербайджану
Госсекретарь США Энтони Блинкен продлил приостановку 907-й поправки к «Акту в поддержку свободы», разрешающей прямую помощь от США правительству Азербайджана.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает News.am.
В октябре 1992 года конгресс США принял закон под названием «Акт в поддержку свободы», регулирующий оказание государственной помощи бывшим советским республикам. Согласно 907-й поправке этого закона, правительству США запрещалось оказывать помощь официальным структурам Азербайджана пока эта страна не предпримет «очевидные шаги для прекращения всех блокад и других наступательных форм применения силы против Армении и Нагорного Карабаха». Но в 2002 году Конгресс внес поправки в раздел 907, позволяющие президенту приостанавливать действие акта и разрешить военную помощь Азербайджану, что ежегодно и делает каждый президент США, пишет PanARMENIAN.Net.
Ранее, 28 апреля, госдеп США распространил сообщение об имевшем место разговоре  Энтони Блинкена  с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Отмечалось, что «стороны отметили важность двустороннего сотрудничества между США и Азербайджаном и обсудили ряд вопросов. Секретарь подчеркнул важность уважения прав человека и основных свобод, а также отметил необходимость продолжения усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ по поиску прочного политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта во благо всех людей в регионе».