Արցախն Ադրբեջանի կազմում որևէ ենթակայության տակ չի կարող լինել․ Արցախի ԱԺ նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտարարել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը՝  ի պատասխան Ադրբեջանի դեմոկրատիայի և մարդու իրավունքների ինստիտուտի ղեկավար Ահմեդ Սահիդովի թվիթերյան այն գրառման՝ թե իբր 2020թ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության կետերից մեկով Ստեփանակերտն անցնելու է Ադրբեջանի հսկողության ներքո։
«
Սիրելի' հայրենակիցներ
Ադրբեջանի դեմոկրատիայի և  մարդու իրավունքերի ինստիտուտի ղեկավար Ահմեդ Սահիդովի՝ թվիթերյան էջում կատարած աղմկահարույց գրառումների շարքը ադրբեջանական իշխանությունների հերթական սադրիչ գործելաոճի արտահայտությունն են։
2020թ նոյեմբերի 10-ի չարաբաստիկ հայտարարության մեջ Ստեփանակերտի՝ ադրբեջանական բանակի հսկողության տակ անցնելու մասին կետը բացակայում էր։
Այսօր Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը Արցախի բանակն ու  ռուս խաղաղապահ ուժերն  են։
Արցախն Ադրբեջանի կազմում կամ որևէ ենթակայության տակ չի  կարող լինել։
Համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ  Մինսկի խմբի  հովանու ներքո  մենք վերականգնելու  ենք Արցախի ազատությունն ու անկախությունը նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդները ևս գիտակցում են, որ անվտանգության ապահովմանը զուգահեռ՝ Արցախի ժողովրդի համար հրատապ է Արցախի կարգավիճակի հարցը։ Անվտանգություն և հստակ կարգավիճակ սրանցից մեկի բացակայության դեպքում Արցախը հայաթափվելու է։
Լիահույս ենք, որ մենք քաղաքակիրթ աշխարհի մի մասնիկն ենք և, որպես անկախ պետություն,  պատրաստակամ ենք   փոխշահավետ համագործակցության պայմանագրեր կնքելու ոչ միայն տարածաշրջանի երկրների,  այլև բոլոր  խաղաղասեր երկրների հետ։
Խաղաղ բանակցային գործընթացի այլընտրանքը պատերազմն է։ Մենք առաջարկում ենք արժանապատիվ խաղաղության օրակարգ»,-նշել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ։

Председатель Национального Собрания Арцаха обвинил Баку в провокациях
Сделанная главой института демократии и прав человека Азербайджана Ахмеда Сахидова запись на Twitter является продолжением провокационной политики властей этой страны.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом отмечается в заявлении председателя Национального Собрания Арцаха Артура Товмасяна.
Сделанная главой института демократии и прав человека Азербайджана Ахмеда Сахидова запись на Twitter является продолжением провокационной политики властей этой страны. В злосчастном Трехстороннем заявлении от 10 ноября 2020 года нет пункта о переходе Степанакерта под контроль азербайджанской армии.
Сегодня гарантом безопасности народа Арцаха являются российские миротворческие силы и армия Арцаха.Арцах не может быть в составе Азербайджана.
Уверены, что под эгидой МГ ОБСЕ мы достигнем полноценной свободы в границах бывшего НКАО.
Лидеры стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ осознают, что наряду с гарантиями безопасности для народа Арцаха важен вопрос статуса Арцаха. Безопасность и четкий статус - отсутствие одного из этих элементов приведет к выдворению армян из Арцаха.
Мы полны надежд, что мы - часть цивилизованного мира; как независимое государство, мы готовы подписывать соглашения о взаимовыгодном сотрудничестве не только со странами региона, но и со всеми миролюбивыми странами. Альтернатива мирному переговорному процессу - война. Мы предлагаем достойную мирную повестку дня», - отмечено в заявлении председателя.