Արցախի Հանրապետության նախագահը որպես վկա հարցաքննվել է դատախազության կողմից
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ որպես վկա, հարցաքննվել է  ԱՀ դատախազության քննիչների կողմից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին Արցախի Հանրապետության նախագահը տեղեկացրել է «ֆեսյբուքի»-ի պաշտոնական էջում:
Ինչպես և խոստացել էի, տեղեկացնում եմ, որ որպես վկա հարցաքննվել եմ ԱՀ դատախազության քննիչների կողմից՝ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Սահմանադրական կարգը տապալելը)նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով։
Հասկանալով մեր հայրենիքի կյանքի կարևորագույն ժամանակահատվածին՝ 44-օրյա պատերազմին վերաբերող իրադարձությունների բուն ընթացքն ու պատճառահետևանքային կապերը բացահայտելու հանրային պահանջը՝ առաջիկայում իմ իրական լիազորությունների ու իրազեկվածության սահմաններում նաև հանրայնորեն կներկայացնեմ որոշ հարցերի պատասխաններ»,-մասնավորապես նշել է երկրի ղեկավարը՝ընդգծելով, որ հաշվի առնելով տվյալ գործի կարևորությունը՝ հայտնել է  հնչեցված հարցերի վերաբերյալ ունեցած ողջ տեղեկությունները և վերահաստատել իր պատրաստակամությունը՝ հետագայում ևս վարույթին օրենքով սահմանված կարգով մասնակցելու վերաբերյալ։

Artsakh’s prosecutors question President Harutyunyan
STEPANAKERT, MAY 3, ARTSAKHPRESS:  The president said he was questioned as a witness by detectives of the Artsakh’s prosecution as part of an ongoing criminal case launched under Article 312 – Overthrowing Constitutional Order.
The president said he was questioned as a witness by detectives of the Artsakh’s prosecution as part of an ongoing criminal case launched under Article 312 – Overthrowing Constitutional Order.
"Taking into account the importance of this case, I have informed all the information I have on the issues raised and reaffirmed my readiness to continue participating in the future, too, in the proceedings, in the manner prescribed by law.
Understanding the public demand to uncover the main course of events and the cause-and-effect relations related to the most important period of our homeland's life, the recent 44-day war, I will also soon publicly provide—within the limits of my actual powers and awareness—answers to some questions," Harutyunyan added.