Կարմիր շուկայի բազմաբնակարան շենքերը շահագործման կհանձնվեն մինչև տարեվերջ
Արցախի ներդրումային հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ՝ Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքում շարունակվում են բազմաբնակարան շենքերի շինաշխատանքները:
Կարմիր  շուկայի    բազմաբնակարան   շենքերը շահագործման կհանձնվեն մինչև տարեվերջ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Կարմիր շուկա համայնքի ղեկավար Նարեկ Աթայանն ասել է, որ գործընթացը սկսվել է 2019 թվականին:
«Երեք և չորս սենյականոց 32 բնակարանանոց շենքը նախատեսված է զոհվածների ընտանիքների, բազմազավակների, ինչպես նաև տեղահանված թաղավարդցիների համար: Նշեմ, որ պատերազմի պատճառով շինարարությունը ձգձգվել է, բայց նախատեսում ենք մինչև տարեվերջ երկու շենքերն էլ շահագործման հանձնել»,- տեղեկացրել է Ն. Աթայանը և նշել, որ համայնքում կառուցվում են նաև առանձին տներ:
Թաղավարդի համայնքի ղեկավար Օլեգ Հարությունյանի խոսքով՝ Արցախյան երրորդ պատերազմի հետևանքով գյուղն ունի 140 տարհանված բնակիչ: Օ. Հարությունյանն ասել է, որ ԱՀ նախագահը խոստացել է՝ բոլոր բնակիչները կապահովվեն բնակարններով: Անդրադառնալով Կարմիր շուկա համայնքի տարածքում կառուցվող (հավաքովի) առանձնատներին՝ գյուղապետը նշել է. «Շատ հարմար բնակարաններ են: Նախատեսում ենք կառուցել նաև նկուղային հարկեր, քանի որ գտնվում ենք պատերազմական գոտում:Անհրաժեշտության դեպքում ՝ կլինեն նաև կցակառույց շինություններ: Տեղահանված թաղավարդցիների հետ պարբերաբար հանդիպումներ ենք ունենում. նրանք հետաքրքված են, բոլորն էլ ուզում են օր առաջ վերադառնալ գյուղ: Հույս ունենանք, որ մի օր բոլորս ենք վերադառնալու հայրենի Թաղավարդ»:

Многоквартирные здания в селе Кармир Шука будут сданы в эксплуатацию до конца года
При финансировании Арцахского инвестиционного фонда продолжается строительство многоквартирных зданий в общине Кармир шука Мартунинского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" глава общины Кармир шука Нарек Атаян сказал, что процесс стартовал в 2019 году.
«Трех-четырехкомнатное 32-квартирное здание предназначено для семей погибших, многодетных семей, а также для вынужденных переселенцев Тагаварда. Отмечу, что строительство затянулось из-за войны, но мы планируем сдать в эксплуатацию оба здания до конца года»,- сообщил Н. Атаян и отметил, что в общине также строятся отдельные дома.
По словам главы общины Тагавард Олега Арутюняна, в результате третьей Арцахской войны в селе 140 эвакуированных жителей. О. Арутюнян сказал, что президент Арцаха пообещал, что все жители будут обеспечены квартирами. Что касается строительства частных домов (сборных) на территории общины Кармир Шука, глава села отметил: «Это очень удобные квартиры. Мы планируем построить подвалы, так как находимся в зоне боевых действий. При необходимости будут дополнительные постройки. У нас регулярные встречи с перемещенными жителями Тагаварда. Они заинтересованы в том, чтобы как можно раньше вернуться в село. Будем надеяться, что однажды мы все вернемся в наш родной Тагавард ».