Հադրութցիները Երևանում ծառատունկ են կազմակերպել
Այսօր՝ մայիսի 3-ին, «Հադրութի դեօկուպացիա» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ Երևանի Նոր Նորքի 2֊րդ զանգվածի Վերածննդի այգում հադրութցիները «Նախշուն Հադրութը» ծրագրի շրջանակներում ծառատունկ են կազմակերպել:
Հադրութցիները  Երևանում    ծառատունկ  են  կազմակերպել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Հադրութի դեօկուպացիա» ՀԿ տնօրեն Մերի Դավթյանը՝ նշելով, որ «Նախշուն Հադրութը» հանրահռչակում է Հադրութի մշակույթը, ավանդույթները, արհեստները։
Նրա խոսքով՝ Հադրութը նախշուն բնություն ունի նաև լավ ավանդույթ՝ անվանական ծառատունկերով էլ ավելի շքեղացնելու այն։
«Չինարին Հադրութում տարածված ծառատեսակներից է, այն նաև խորհրդանիշն է շրջկենտրոնի։ Մայր Հայաստանի հողին պահ տալով կապույտ եղևնիներ ու կեչիներ՝ հադրութցիները խորհրդանշական ձևով միասնականության, կյանքի ու վերածննդի կամուրջ կապեցին։ Նման աստվածահաճո գործով տարհանված հադրութցիները խորհրդանշական ձևով իրենց երախտագիտությունը հայտնեցին Երևանին՝ արցախյան երրորդ պատերազմի օրերին աջակցելու և ապաստան տալու համար»,- մասնավորապես ասել է Մ. Դավթյանը։ Մեր զրուցակիցը կազմակերպության անունից շնորհակալություն է հայտնում Երևանի քաղաքապետարանի կանաչապատման ՀՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Քրիստինա Վարդանյանին՝ ծառատունկն արհեստավարժորեն կազմակերպելուն մեծապես նպաստելու համար։

Гадрутцы организовали посадку деревьев в Ереване
Сегодня, 3 мая, по инициативе общественной организации "Деоккупация Гадрута" в рамках программы «Нахшун Гадрут» гадрутцы организовали посадку деревьев в парке Возрождения 2-го квартала Нор Норка Еревана.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщила директор общественной организации «Деоккупация Гадрута» Мэри Давтян, отметив, что «Нахшун Гадрут» популяризирует гадрутскую культуру, традиции и ремесла.
По его словам, Гадрут обладает красивой природой и доброй традицией делать его еще более роскошным с помощью именных посадок деревьев.
«Чинари - одна из распространенных пород деревьев в Гадруте, а также символ районного центра. Сажая голубых елей и берез на землю Матушки Армения, жители Гадрута построили мост единства, жизни и возрождения. Подобным благочестивым делом эвакуированные гадрутцы символически выразили свою благодарность Еревану за то, что приютили их»,-  сказала М. Давтян.
От имени организации наш собеседник благодарит Кристину Варданян, заместителя директора департамента Ландшафтной общественной организации мэрии Еревана, за внесенный вклад в профессиональную организацию посадки деревьев.