Հայաստանն ու Ղազախստանը կարևորել են Երևան-Նուր-Սուլթան-Երևան ուղիղ ավիաչվերթի վերաբացումը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը մայիսի 3-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում Վահան Քերոբյանը կարևորվել է հայ-ղազախական առևտրատնտեսական համագործակցության դինամիկ զարգացումը և համոզմունք հայտնել, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունն ունի ակտիվացման և զարգացման մեծ ներուժ։ Առանձնացվել են համագործակցության հետևյալ ոլորտները՝ առևտուր, բարձր տեխնոլոգիաներ, արևային պանելների արտադրություն, զարդերի արտադրություն և գյուղատնտեսություն։
Քննարկվել են երկու երկրներում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող առաջադեմ ընկերությունների միջև համագործակցության հեռանկարները և նախանշվել են դրանց ամրապնդման ու ընդլայնման նպատակով համատեղ նիստերի ու գործարար համաժողովների կազմակերպման հնարավորությունները։
Վահան Քերոբյանը բարձրացրել է երկու երկրների միջև լոգիստիկ խնդիրների առկայության հարցը, որը խոչընդոտում է առևտրատնտեսական հարաբերությունների արագ զարգացման գործընթացին։
Դեսպան Բոլատ Իմանբաևը տեղեկացրել է, որ  Հայաստանի և Ղազախստանի քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում երկուստեք կարևորվել է Երևան-Նուր-Սուլթան-Երևան ուղիղ ավիաչվերթի վերաբացումը։ Այդ համատեքստում կարելի է դիտարկել Հայաստանում մեծածախ լոգիստիկ կենտրոնի հիմնումը։
Հանդիպման ավարտին  ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը պայմանավորվեցին՝ իրենց լիազորությունների շրջանակներում նպաստել երկու երկրների միջև արդյունավետ և ակտիվ համագործակցությանը։ Համագործակցության ուղղությունների շուրջ քննարկումները և դրանց իրականացմանն ուղղված աշխատանքները կկրեն շարունակական բնույթ, ինչի մասին պարբերաբար կիրազեկենք հանրությանը։

Армения и Казахстан считают важным открытие прямого авиарейса Ереван-Нур-Султан- Ереван
3 мая и. о. министра экономики Ваан Керобян принял чрезвычайного и полномочного посла Республики Казахстан в Республике Армения Болата Иманбаева.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщили в Управлении информации и общественных связей Министерства экономики.
В ходе встречи Ваан Керобян обсудил динамичное развитие армяно-казахстанского торгово-экономического сотрудничества, выразил уверенность, что сотрудничество между двумя странами имеет большой потенциал для активизации и развития. Были выделены следующие сферы сотрудничества: торговля, высокие технологии, производство солнечных батарей, производство ювелирных изделий, сельское хозяйство.
Обсуждались перспективы сотрудничества между передовыми компаниями, работающими в сфере высоких технологий в двух странах, намечены возможности организации совместных встреч и бизнес-форумов с целью их укрепления и расширения.
Ваан Керобян поднял вопрос о логистических проблемах между двумя странами, которые мешают процессу стремительного развития торгово-экономических отношений. Посол Болат Иманбаев сообщил, что в ходе политических консультаций между Арменией и Казахстаном было согласовано возобновление прямого рейса Ереван-Нур-Султан-Ереван. В этом контексте можно рассмотреть и создание логистического центра в Армении.
В завершение встречи исполняющий обязанности министра экономики Республики Армения Ваан Керобян и чрезвычайный и полномочный посол Республики Казахстан в Республике Армения согласились в рамках их полномочий содействовать эффективному и активному сотрудничеству между двумя странами. Обсуждение относительно направлений сотрудничества и работа по их реализации будет продолжаться.