Գերության մեջ հայտնված անձանցից 19-ը խոշտանգվել ու սպանվել են ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից. ՄԻԵԴ-ում գերիների շահերի ներկայացուցիչները անուններ են հրապարակել
Գերության մեջ հայտնված անձանցից 19-ը խոշտանգվել ու սպանվել են ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից. ՄԻԵԴ-ում գերիների շահերի ներկայացուցիչները անուններ են հրապարակել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև.
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ին կնքված եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից հետո, շարունակվել են գերեվարվել ազգությամբ հայ քաղաքացիական անձինք և զինծառայողներ:
Գերության մեջ հայտնված անձանցից՝ թվով 19-ը, խոշտանգվել ու սպանվել են ադրբեջանական զինծառայողների կողմից, ինչը համարվում է ռազմական հանցագործություն:
Ռազմագերիների, ազատազրկված անձանց խոշտանգելու, սպանելու փաստերի առնչությամբ դիմել ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:

Azerbaijani servicemen tortured and killed 19 Armenian prisoners of war after the end of the recent Nagorno Karabakh war, Artak Zeynalyan, who represents the interests of the captives and POWs in the European Court of Human Rights (ECHR), said on social media today.
Azerbaijani servicemen tortured and killed 19 Armenian POWs
STEPANAKERT, MAY 3, ARTSAKHPRESS: “During the second Artsakh war launched on September 27, 2020, as well as after the signing of the trilateral agreement on November 9, 2020, Armenian civilians and servicemen continued to be taken captive.
19 of those, who have appeared in captivity, have been tortured and killed by the Azerbaijani servicemen, which is a military crime.
We have addressed the European Court of Human Rights with facts showing that prisoners of war and imprisoned persons have been tortured and killed.