ԼՂ հարցում բանակցությունների վերսկսումը համանախագահների գերակա խնդիրն է. ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան
Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի նախագահները պայմանավորվել են վերսկսել ջանքերը Մինսկի խմբի շրջանակներում`Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ իրավիճակի կայուն կարգավորմանը հասնելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մոտ ապագայում այս ուղղությամբ կոնկրետ նախաձեռնություններ կձեռնարկվեն։ «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան այս մասին հայտնել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը` անդրադառնալով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հեռախոսազրույցին:
«Հանրապետության նախագահը երկուշաբթի՝ ապրիլի 26-ին, հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Կովկասում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ նախագահ Մակրոնն ընդգծել է գերիների, մարդասիրական աջակցության և ժառանգության պահպանման հարցերում կոնկրետ առաջընթաց գրանցելու անհրաժեշտությունը: Երկու նախագահները պայմանավորվել են վերսկսել ջանքերը Մինսկի խմբի շրջանակներում` իրավիճակի կայուն կարգավորմանը հասնելու համար: Մոտ ապագայում այս ուղղությամբ կոնկրետ նախաձեռնություններ կձեռնարկվեն»,- նշել է Լաքոտը:
Դեսպանն ընդգծել է, որ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցությունների վերսկսումը համանախագահների գերակա խնդիրն է, ինչպես այդ մասին նշվել է նրանց ապրիլի 13-ի հայտարարությունում:
Հարցին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկում, որպեսզի Ադրբեջանն ի վերջո վերադարձնի Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիներին, դադարեցնելով մարդու իրավունքների խախտումները, Ջոնաթան Լաքոտը նշել է, որ համանախագահների վերջին հայտարարությունում կոչ էր արվում վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին:
«Ապրիլի 13-ի իրենց հայտարարության մեջ համանախագահները կոչ են արել միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն ազատել բոլոր ռազմագերիներին և պահվող անձանց: Ապրիլի 24-ին պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանը Ֆրանսիայի դեսպանությունում ընդունեց գերիների ընտանիքներին»,- հայտնել է դեսպանը:
Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտն անդրադարձել է նաև Բաքվում բացված, այսպես կոչված, «Հաղթանակի պուրակին», որտեղ ներկայացված են պատերազմի ընթացքում, որպես ռազմական ավար վերցված հայկական զինտեխնիկան և հայ զինվորների տեսքով մոմե մանեկեններ, հիշեցնելով իր այն հայտարարությունը, որ պատերազմը ներկայացում բեմադրելու առարկա չէ, և այժմ առաջնահերթությունը հակամարտության լուծումը գտնելն է:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ 2020թ.  սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմը դադարեցվել է նոյեմբերի 9-ի` Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությամբ։ Պատերազմով խաթարված բանակցային գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտության մասին հայտարարել են ՄԽ համանախագահները։ Ադրբեջանը չի իրականացնում նաև եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը, որով Բաքուն պարտավոր է վերադարձնել հայ գերիներին, ինչը հետպատերազմական մարդասիրական գործընթացի կոպիտ խախտում է։

Resumption of NK negotiations priority task of OSCE MG Co-Chairs – French Ambassador to Armenia
The Presidents of France and Russia have agreed to resume the efforts within the OSCE Minsk Group for achieving the stable settlement of the situation around the Nagorno Karabakh conflict.
STEPANAKERT, MAY 4, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Concrete initiatives will launch on this direction in the nearest future, French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte said in response to the inquiry of Armenpress, commenting on the telephone conversation held between Russian President Vladimir Putin and his French counterpart Emmanuel Macron.
“The President of the Republic held a phone talk on Monday, April 26, with Russian President Vladimir Putin. For the current situation in the Caucasus, President Macron highlighted the necessity of recording concrete progress on matters relating to captives, humanitarian situation and heritage preservation. The two Presidents agreed to resume the efforts within the Minsk Group for achieving the stable settlement of the situation. Concrete initiatives will launch on this direction in the nearest future”, the Ambassador said.
Mr. Lacôte noted that the resumption of negotiations for the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict is the priority task of the Co-Chairs, as it was stated in their April 13 statement.
Asked what steps the OSCE Minsk Group Co-Chairs take so that Azerbaijan will return the Armenian prisoners of war, the French Ambassador stated that the Co-Chairs in their recent statement called for the return of all POWs.
“In their April 13 statement the Co-Chairs called for the release of all prisoners of war and detained persons in accordance with the international humanitarian law. On April 24 Minister of State Jean-Baptiste Lemoyne received the families of captives in the French Embassy”, the Ambassador said.
Jonathan Lacôte also commented on the opening of the so-called “Trophy Park” in Baku, which reportedly displays Armenian military equipment taken as a trophy during the war and shows dehumanizing scenes, including wax mannequins depicting dead and dying Armenians soldiers, recalling his statement according to which war is not a subject for staging, and now the priority must be to finding a solution to the conflict.